Бајден: Нема офанзивна закана за Русија, а поддршката за Украина и натаму е силна


Американскиот претседател Џо Бајден, на денешната прес-конфренција, најави дека САД ќе испратат 31 тенк „Абрамс“ во Украина, потенцирајќи дека помошта е ...
| | веќе видена | слични

Оценката сигурно ќе ги фрустрира украинските власти, кои враќањето на полуостровот го сметаат за една од нивните главни цели, пишува Политико. Не е јасно што ...
| | веќе видена | слични

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден направи пресврт во својата стратегија за војната во Украина со цел што побрзо да се реши конфликтот со ...
| | веќе видена | слични

Откако ги добија ветувањата за тенковите „леопард 2“ и „абрамс“ од Германија и од САД, украинските власти се надеваат дека ќе добијат уште повеќе и посовремено ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кремљ денеска оцени дека потенцијалната американска испорака на ракети со долг дострел на Украина нема да „го промени текот на настаните“ и нагласи дека Русија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Снабдувањето на Украина со ракети со дострел до 150 километри ќе доведе до зголемување на тензиите, до зголемување на нивото на ескалација, изјави портпаролот ...
| | веќе видена | слични

Дебела парична награда ќе добие секој руски војник кој ќе успее да уништи или да зароби американски тенк „Абрамс“ или германски тенк „Леопард 2“ во Украина. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вчера во 13.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата „Марко Орешковиќ“ во Скопје, товарно моторно возило „пежо“ со велешки регистарски ознаки, ...
сите 255 | | | веќе видена

Одредени влијателни групи во Европа почнуваат внимателно да го напипуваат пулсот меѓу европските земји за некаква нова стратегија кон Западен Балкан, која би ...
сите 269 | | | веќе видена

„Арсовска со поддршка на СДС, Левица и ДУИ поставува директори кои ги користат позициите за испумпување на милиони преку тендери.Само 4 дена откако Марјанчо ...
сите 139 | | | веќе видена

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска присуствуваше на потпишувањето на Договорот за надзор и правен трансакциски советник за изградба на ...
сите 63 | | | веќе видена

Килијан Мбапе го големи болки, куцајќи, го напушти мечот против Монпелје по само 20 минути игра. Многумина се надеваа дека повредата не е сериозна, но ...
сите 62 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден спроведена е акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на целата држава. При контролата санкционирани се 43 возачи. ...
сите 243 | | | веќе видена

„Еврејските лингвисти не можеле да најдат збор, што најсоодветно би ги опишал страдањата на Евреите од 1933 до 1945 година. Конечно, во некои апокалиптични ...
сите 97 | | | веќе видена

За прв пат од независноста на државата, донесовме и низа на системски и стратегиски одлуки и решенија, со коишто, конкретно се насочивме кон стратешко и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајден: Нема офанзивна закана за Русија, а поддршката за Украина и натаму е силна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: