Месеци или години, колку време е потребно за пронаоѓање на работа во странство?


Секој човек е приказна за себе и секој кој заминал да работи надвор од Македонија има различно искуство. Но, сепак за да заминат во странство, граѓаните ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонските граѓани купуваат мали монтажни куќи со површина од 20, 30 или 40 квадрати. Дел од нив ги користат како викендички, а некои и за постојано живеење. ...
| | веќе видена | слични

Во потрага по подобра заработувачка и услови за живот, се повеќе македонски граѓани ја напуштаат државата, а со такви мисли се и младите кои остануваат. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дебатата е прва од дискусиите во рамките на Европската година на вештините. Што им е неопходно на младите за да бидат конкурентни на пазарот на трудот? ...
| | веќе видена | слични

Драган од Ниш, Србија, кој веќе 15 години живее во Норвешка за српските медиуми го опиша животот во Осло, нагласуваќи дека таму не е лесно, истакнувајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Вештините на младите во Македонија се за десет пати пониски во споредба со бројките во земјите од Европската унија. Ова е посочено во Извеештајот за прогрес, ...
| | веќе видена | слични

Сонот за достоинствен и нормален живот во земја во која се цени трудот, а не партиската книшка, натера стотици илјади граѓани од Македонија својата ...
| | веќе видена | слични

Економијата на Босна и Херцеговина во голема мера се потпира на транспортот на домашните производи, но се повеќе млади возачи на камиони и автобуси ја ...
| | веќе видена | слични

Индијци веќе работат во Србија, а дел од индиските граѓани ги контактираат своите сонародници за да прашаат дали и тие би можеле да најдат некаква работа кај ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Документот кој практично ги обединува четирите претходно предложени декларации од неколку политички партии кај нашиот источен сосед, има девет точки во кои ...
сите 654 | | | веќе видена

Влезот на Алијанса за Албанците во Влада и повторно коалиција со СДСМ и ДУИ има три главни цели кои треба да ги исполнат надежите на Ковачевски и Ахмети за ...
сите 345 | | | веќе видена

Дали во Алтернатива ќе се разговара за останување или напуштање на владината коалиција ќе се знае откако ќе завршат преговорите меѓу СДСМ и Алијанса за ...
сите 179 | | | веќе видена

Почнувајќи од денеска од 18:00 часот, за сообраќај ќе биде затворена улицата Самуилова, на потегот од улицата Самуилова до крстосницата со улицата Прохор ...
сите 419 | | | веќе видена

Криминалот на Димитар Ковачевски и Али Ахмети и високите владини функционери од Македонија направија најкорумпирана држава, велат во партиското соопштение од ...
сите 82 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 274 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 06:45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во зграда на ул.„Драгиша Мишовиќ“ во Скопје, Ѓ.И.(64) од Скопје физички го нападнал ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Месеци или години, колку време е потребно за пронаоѓање на работа во странство?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: