Андонов: Енергетската транзиција е реалност, за една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани


Регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција, истакна Виктор Андонов соработник за енергетика во Владата на Република Северна Македонија ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 7 минути Германија троши огромни суми пари за да ги држи светлата вклучени. Речиси половина трилион долари и повеќе, откако војната во Украина ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска во Виена учествуваше на 20. Министерски состанок на Енергетската заедница. Со состанокот претседаваше ...
| | веќе видена | слични

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Виена учествуваше на 20. министерски состанок на Енергетската заедница, на кој се дискутираше за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонија нема сертифициран оператор за пренос на природен гас. Според важечките законски прописи за да може тоа да се случи, во Македонија најпрво треба да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фирмите кои претендираат во иднина да вршат набавка на гас во земјава, за да го сторат тоа ќе мора да одат до Бугарија за да добијат код – неопходен за да го ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Нема да се остварат најавувањата и очекувањата на таканаречените енергетски експерти во нашата држава и нема да се случи такво зголемување на цената на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за економија, Крешник Бектеши, пред медиумите објави дека од денеска операторот на системот за пренос на гас ГА-МА и АД НЕР, претпријатието кое ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва во Тема на денот во дневникот на телевизија Сител, го изнесе своето мислење дека Алијанса ...
сите 597 | | | веќе видена

Вечерва ќе се одржи трибина Гоце е Македонија по повод 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер, великан, апостол на Македонската Револуционерна ...
сите 524 | | | веќе видена

Откако премиерот Димитар Ковачевски во петокот со својот бугарски колега Галаб Донев во телефонски разговор се заложија за мирно и безбедно чествување на ...
сите 590 | | | веќе видена

Статистиката во јануари е ужасна – само во семејствата има шест убиства. Државата го регистрира овој тренд но не презема ништо посебно. „Син уби татко“, „Татко ...
сите 326 | | | веќе видена

Двочасовната средба што се одржа зад затворени врати во Влада меѓу преговарачките тимови на премиерот, Димитар Ковачевски и лидерот на АА, Арбен Таравари, ...
сите 81 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 232 | | | веќе видена

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, ...
сите 145 | | | веќе видена

На 30.01.2023 во 09.00 часот во СВР Скопје, 42-годишна жена од скопско село пријавила дека околу 08.00 часот малолетник од скопско село, кој бил во љубoвна ...
сите 252 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Андонов: Енергетската транзиција е реалност, за една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: