Врховниот суд на Нов Зеланд го смета дискриминирачко правото на глас со 18 години

Премиерката Џасинда Ардерн по објавувањето на пресудата презентираше предлог-закон што го отвора патот за донесување одлука за гласање на 16-годишниците, но ...
| | веќе видена | слични

Парламентот на Шкотска нема овластување да донесе закон за распишување на референдум за независност на Шкотска, соопшти Врховниот суд на Британија. Новиот ...
| | веќе видена | слични

Шкотска нема право да организира нов референдум за независност без дозвола на Лондон, одлучи Врховниот суд на Велика Британија, со што му зададе удар на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Врховниот суд на Велика Британија, која по Брегзит излзе од ЕУ, пресдуди дека шкотската влада не може да одржи втор референдум за независност без одобрение на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британскиот Врховен суд денеска пресуди дека Шкотска нема овластувања без одобрение од британската влада да одржи нов референдум за независност. Таа пресуда е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерката на Шкотска, Никола Старџен, денеска изјави дека борбата за независност на нејзината земја е само засилена со пресудата на Врховниот суд на Велика ...
| | веќе видена | слични

Највисокиот суд во Обединетото Кралство пресуди во средата дека парламентот на Шкотска не може да одобри втор референдум за независност без согласност на ...
| | веќе видена | слични

Врховниот суд на Обединетото Кралство одлучи дека Шкотска не може да одржи втор референдум за независност без согласност на британската влада, јавува Би-Би-Си. ...
| | веќе видена | слични

Врховниот суд на Велика Британија одлучи дека Шкотска нема овластување да донесува закони за одржување нов референдум за независност без согласност на Владата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Приватните превозници остануваат на блокадите и ноќеска. Автобуси се паркирани на крстосницата кај ТЦ „Мавровка“, на крстосницата кај Црвен крст и на ...
сите 441 | | | веќе видена

Дводневниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, покажа дека имаме системски капацитет и подготвеност да го ...
сите 378 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 52 | | | веќе видена

Блокадите ќе останат постојани додека не се најде решение, поставени се 200 автобуси за да го свртат вниманието на вистинската состојба, изјави Ленин ...
сите 441 | | | веќе видена

Разбравме дека ќе биде отворен Уставот на Република Македонија, со цел во него да бидат впишани уште етнички заедници, па сакаме во него да влеземе и ние ...
сите 45 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги ИЗбираше своите раководни тела Младен Чадиковски повторно е избран за претседател на Здружението на новинарите ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Врховниот суд на Нов Зеланд го смета дискриминирачко правото на глас со 18 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: