Aнтифашистички пароли за отворањето на бугарскиот културен клуб „Цар Борис“во Охрид


Со тензија, туркање, фрлање јајца и антифашистички пароли помина протестот против отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. Клубот беше отворен ...
| | веќе видена | слични

Поднесена иницијатива за оцена на уставноста на програмата и статутот на здружението „Цар Борис Трети“ Практиката на Европскиот суд за човекови права покажува ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ од Битола ги дискриминира и вознемирува борците од антифашистичката Народноослободителна борба (НОБ), македонскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот на општината Благоевград (Горна Џумаја) усвои декларација со која „категорично се спротивставува на антибугарската провокација“ со отворањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во врска со наводите изнесени од страна на претседателката на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација , Весна Бендевска Министерството за правда ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврди дискриминација по основ на национална и етничка припадност за основањето на здружението ...
| | веќе видена | слични

Бугарското здружение „Ванчо Михајлов“ од Битола направаил потежок вид на дискриминација и повеќекратно го вознемирил македонскиот народ, утврдила Комисијата за ...
| | веќе видена | слични

 Комисијата за спречување и заштита од дискриминација утврди мислење според кое Македонците на национална и етничка основа се тешко дискриминирани во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за правда информира дека немаат никаква надлежност да вршат надзор над работата на здруженијата и немаат дадено согласност за употреба на името ...
| | веќе видена | слични

Министерството за правда вели дека нема издадено одобрение за употреба на името „Иван Михајлов” во името на здружението што беше отворено во април оваа година ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Семејството на хрватскиот ракометар Денис Тот упати благодарност до македонското правосудство, откако обвинетите Анџело Георгиевски (28), Клементина Лефковска ...
сите 99 | | | веќе видена

Градоначалничката Данела Арсовска смета дека треба да има избори за Совет на Град Скопје, но нејзина оставка не е опција. Таа неодамна во дебатна емисија ...
сите 114 | | | веќе видена

Селекторот на репрезентацијата на Аргентина, Скалони ги сумираше впечатоците по синоќешниот натпреварот со Австралија (2:1) во осминафиналето на Светското ...
сите 175 | | | веќе видена

Познатиот неврохирург доктор Јовица Угриновски денес почина на 77 години по долго и тешко боледување. Веста ја соопштија од „Неуромедика“ чии основач беше тој. ...
сите 53 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се огласи директорката на основното училиште „Кочо Рацин“ во скопско Петровец, која беше посочено од министерот за внатрешни работи Оливер ...
сите 164 | | | веќе видена

– Претежно облачното време и понатаму продолжува во Македонија. Повремено ќе има појава и на сончеви периоди а денес и тоа особено во западните предели ќе има ...
сите 208 | | | веќе видена

Фондацијата „Фридрих Еберт“ информира дека во соработка со Амбсадата на Сојузна Република Германија во Македонија, во понеделник, 5 декември 2022 година со ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Aнтифашистички пароли за отворањето на бугарскиот културен клуб „Цар Борис“во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: