Васко Ковачевски: ЕСМ паралелно функционира на две траси – обезбедување електрична енергија во криза и инвестирање во обновливи извори

Европската енергетска криза ги остежнува активностите од зеленото сценарио, и во Европа и кај нас, изјави генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, на ...
| | веќе видена | слични

Како фактор од суштинска важност за полесно надминување на студените зимски месеци, професорот Рубин Талески ја посочува потребата ТЕ-ТО АД Скопје да биде во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Кога зборуваме за енергетската транзиција многу е важно да се има предвид дека тоа не значи само да се произведува енергија од обновливи извори туку и истата ...
| | веќе видена | слични

Најголем дел од субвенциите во Северна Македонија се насочени кон фотоволтаични системи, додека за сончеви термални колектори годинава нема воопшто помош за ...
| | веќе видена | слични

Без рускиот природен гас, Германија ќе се соочи со енергетска криза. Покрај јагленот, нуклеарните и обновливите извори на енергија, како и хидрауличното ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути Финските истражувачи од Polar Night Energy ја инсталираа првата целосно употреблива „песочна батерија“ во светот која може да ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 7 минути Светската економска и енергетска криза го поттикна и го зголеми постоечкиот интерес на граѓаните и на стопанските субјекти во ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на јули граѓаните можат непречено да поставуваат фотоволтаици за производство на електрична енергија на своите покриви со моќност од 6 киловати. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 168 | | | веќе видена

Наместо да се слави мултиетничкиот карактер, што е еден од главните столбови на Рамковниот договор, синоќешната прослава на 21-годишнината од неговото ...
сите 192 | | | веќе видена

Два брода ги напуштија украинските пристаништа во петокот. Украинскиот министер за инфраструктура, Олександр Кубраков, напиша на твитер дека еден од бродовите ...
сите 101 | | | веќе видена

На целата сложеност на процесот на пристапување на Македонија во ЕУ, и понатаму клучното трик-прашање е дали навистина Унијата е расположена за проширување или ...
сите 228 | | | веќе видена

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнал во Тетово, 21 литар на метар квадратен, а најмалку во Скопје-Зајчев Рид, Демир Капија, Дојран и Берово, еден ...
сите 232 | | | веќе видена

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое дело и живот ...
сите 132 | | | веќе видена

На 14.08.2022 околу 09.00 часот на крстосница од ул.„Шишка“ и ул.„Методија Андонов Ченто“ во Кавадарци, патничко возило „фиат пунто“, со неготински регистарски ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Васко Ковачевски: ЕСМ паралелно функционира на две траси – обезбедување електрична енергија во криза и инвестирање во обновливи извори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: