Изгласани измените на Законот за „недела неработен ден“ - занаетчиите повторно изземени

2 копии

Продавниците, киосците и штандовите во туристичките места ќе можат да работат во недела и на државен празник. Собранието го изгласа Законот за трговија, каде ...
| | веќе видена | слични

Германските потрошувачи очекуваат зголемување на цените и во наредните месеци.Речиси сите трговци на мало со храна и луксузни стоки планираат да ги зголемат ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) реагира на одлуката да им се дозволи на трговците во туристичките места да работат во недела, само неколку месеци ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикатите е незадоволен од последните измени на законот за трговија со кои се овозможува недела да биде работен ден за трговците во туристичките ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сојузот на синдикати на Македонија денеска излезе со реакција по изгласувањето на законските измени на предлог на Министерството за економија работниците во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ССМ со право, уште на самиот почеток на процесот на уредување на недела како ден на неделен одмор укажуваше дека ова право во никој случај не смее да се ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија реагира на законските измени со кои во туристиките места се дозволува трговците да работат и во недела. „ССМ со право, уште ...
| | веќе видена | слични

ССМ реагираше на измената во законот за Недела неработен ден, со што на трговците на мало во туристичките места им се дозволува да работат и во недела и на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот кој на 2 јануари се фалеше дека недела неработен ден е реалност, на 27 јуни се фали дека сите трговци во туристичките дестинации ќе работат во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на државата Стево Пендаровски верува дека македонските членови на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со ...
сите 447 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 147 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

На 18.08.2022 околу 12.40 часот на подрачје на Чаир од полициски службеници од СВР Скопје приведени се О.Д.(26), М.Б.(50), двајцата од Скопје и А.Б.(19) од ...
сите 503 | | | веќе видена

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изгласани измените на Законот за „недела неработен ден“ - занаетчиите повторно изземени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: