МЗШВ: Земјоделците да аплицираат за земјоделско земјиште до 21 јули, во услови на криза не оставаме ни педа необработена земја

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ги објави двата дополнителни јавни огласи со кои за земјоделците на располагање им се ставаат ...
| | веќе видена | слични
11 копии

– Националниот план за производство на храна содржи мерки за директна поддршка на земјоделците, со акцент на житните култури. Обезбедена е дополнителна ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска учествуваше на состанок на работната група составена од претставници на Министерството за ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Владата и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) распишаа седум јавни огласи за доделување под закуп на државно земјоделско земјиште ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Жетвата почна низ Овче Поле. Низ нивите и улиците во селата Ерџелија и Мустафино е раздвижено од трактори и комбајни. Земјоделците од рано наутро го собираат ...
| | веќе видена | слични

 За разлика од јаченот кој има добар принос временскте услови не беа наклонети за пченицата а и во времето кога требаше да се фрлат ѓубрива за прихрана цените ...
| | веќе видена | слични

Треба да се свртиме кон домашното производство на сончоглед и да се обезбеди суровина што за преработувачот ќе биде сигурна, нема да има одлив на девизи, а ...
| | веќе видена | слични

Договорното производство е најдоброто решение за сите чинители во процесот – земјоделците уште пред да сеат или садат, знаат на кого ќе го продадат родот, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Паркот на франкофонијата денеска се одржа вториот Фестивал на биодиверзитет во организација на „Слоу фуд Водно“ и со финансиска поддршка на Министерството ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. ...
сите 285 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 146 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

Историчарот Петар Тодоров, кој воедно е и член на Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија вели дека Цар Самоил не е бугарски цар. ...
сите 62 | | | веќе видена

На ден 19.08.2022 година, Секторот за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, поднесе кривична пријава до надлежното Основно ...
сите 358 | | | веќе видена

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗШВ: Земјоделците да аплицираат за земјоделско земјиште до 21 јули, во услови на криза не оставаме ни педа необработена земја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: