СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА


– Со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ на кратка средба во Давос заеднички ја поздравивме одлуката на СПЦ за прифаќање на автокефалноста на ...
| | веќе видена | слични

И власта и опозицијата ја поздравија одлуката, честитајќи му на поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан на мудроста и обединетоста на Синодот, за градењето на мостови и ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски денеска од Рим испрати честитка по повод признавање на автокефалноста на Македонската православна црква Охридската Архиепископија. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот Стево Пендаровски на Економскиот форум во Давос имал куса средба со неговиот српски колега Александар Вучиќ, на која ја поздравиле одлуката на ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската православна црква. Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за економија Крешник Бектеши упати честитки до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) г.г. Стефан и до сите ...
| | веќе видена | слични

„Македонскиот народ и сите граѓани на Северна Македонија, сите заедно одлучивме да живееме во мир, единство, слога и напредок. Одлучивме да решаваме проблеми и ...
| | веќе видена | слични

Ова е историски период како и празник за сите Христијани во Македонија, без разлика на национално потекло, рече Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со предлогот како што кажа тој, Бугарија си ја завршила работата со македонското прашање. Според него, успех е што дел од политичарите во земјава го сметаат ...
сите 471 | | | веќе видена

Понудата на Христијан Мицкоски е задоцнета и лажна. модификуваниот предлог веќе ги содржи клучните македонски позиции и барања, имаме чист македонски јазик во ...
сите 460 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов и ...
сите 258 | | | веќе видена

Имаме историски момент да се реши прашањето со македонскиот јазик, тешко дека ќе имаме подобра шанса или предлог којшто ќе го засега јазикот, затоа велам дека ...
сите 109 | | | веќе видена

Македонија не смее повеќе да губи, порача Ивица Томовски од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека иако владата вели дека го заштитила македонскиот јазик, вистината е дека ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: