Лаказет му донесе минимална предност на Лион против АПОЕЛ

АПОЕЛ, кој е првиот клуб од Кипар што стигнал до нок-аут фазата од најелитното Европско натпреварување, на Стад Жерланд воопшто не покажа желба за напад и надигрување и првиот удар кон противничкиот погодок гостите го упатија дури во 88. минута. Лион во текот на целиот натпревар го диктираше темпото, често се закануваше по голот на АПОЕЛ, но на крајот Французите мораа да се задоволат само со минимална предност од 1-0. Единствениот погодок на средбата беше постигнат во 58. минута, кога со многу среќа во листата на стрелците се запиша Александр Лаказет. Младиот напаѓач биеше силно од работ на шеснаесетникот, притоа топката закачи еден од дефанзивците на АПОЕЛ и заврши зад грбот на голманот Дионисиос Киотис. Нашиот интернационалец, Иван Тричковски ги одигра сите 90 минути на овој натпревар. Иако поразен заминува од Стад Жерланд, актуелниот шампион на Кипар има отворен резултат и може да се избори за пласман во четврт-финалето на реванш средбата што се игра на 7. март во Никозија.
| | веќе видена | слични

Репрезентативниот напаѓач не доби шанса да ги покаже офанзивните квалитети поради определувањето на неговата екипа да го чува сопствениот гол Македонскиот репрезентативец Иван Тричковски не можеше да стори ништо повеќе за АПОЕЛ да го избегне поразот од Лион со 0-1 на гости, во мечот од осминафиналето на фудбалската Лига на шампионите (ЛШ). Брзоногиот напаѓач беше „жртва“ на тактиката на неговата екипа, поради која не се најде во можност да ги покаже напаѓачките квалитети. АПОЕЛ ја заврши средбата со еден упатен удар во рамките на голот на Лион, на Густаво Мандука во 88. минута. Одлучувачкиот гол беше дело на Александре Лаказет, чиј шут се одби од еден противнички играч, пред да заврши во мрежата на Кипраните во 58. минута до мечот. Слабиот ефект на Лион на гости во ЛШ може да претставува шанса за АПОЕЛ во реваншот. Француската екипа има само една победа на последните седум меча на гости во натпреварувањето. Актуелниот европски шампион Барселона е блиску до четврт-финалето по триумфот со 3-1 над Баер во ...
| | веќе видена | слични

Може да бидеме задоволни што одигравме добро и стигнавме до победа на ова тешко гостување против Баер (3-1), вели Гвардиола, тренерот на Барселона, и предупредува дека со германските екипи никогаш нема опуштање. Во вториот меч тимот на македонскиот репрезентативец Тричковски, АПОЕЛ, загуби минимално (0-1) од Лион и на реваншот во Никозија може да се надева на нов подвиг Актуелниот европски првак, Барселона, веќе може да размислува за четврт-финалето во фудбалската Лига на шампионите откако со 3-1 славеше во Леверкузен против Баер во првиот меч од стартната фаза во нокаут-системот. За разлика од Барселона францускиот Олимпик Лион и кипарскиот АПОЕЛ на реваншот во Никозија, ќе го решаваат патникот во следната фаза. Францускиот тим на свој терен славеше минимално со 1-0. Во тимот на АПОЕЛ цел меч одигра македонскиот репрезентативец Иван Тричковски. Реванш-дуелите се играат на 7 март. Алекси Санчес даде по еден гол во двете полувремиња, а најдобриот фудбалер во светот, Лионел Меси, само ја потврди победата со ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претставник славеше само со 1:0 во осминафиналниот дуел од ЛШ против тимот на нашиот репрезентативец Тричковски Лион постојано го притискаше Апоел на македонскиот репрезентативец Иван Тричковски (ги одигра сите 90 минути), но успеа да постигне само еден гол со кој на 7 февруари во Никозија ќе го почне реваншот од осминафиналето во Лигата на шампионите. Апоел одигра лош натпревар, но затворената формација го даде посакуваниот ефект. Најголемото изненадување во досегашниот дел од сезоната има на што да се надева на свој терен. Калстром, Бастос, Лопез, Лаказет се најдоа на листата на оние кои имаа шанси, но не ги реализираа. Токму последниов успеа да реализира една во 58. минута од натпреварот. Откако Крис ја поведе топката напред, му ја додаде на Лаказет, кој шутираше, по што топката се одби од дефанзивецот на Апоел Жорге и заврши во мрежата на голманот Циотис. „Барем да дадевме уште еден гол. Се надевам дека нема да жалиме поради тоа во реваншот. На Кипар тие ќе мора да не' нападнат и ќе ни ...
| | веќе видена | слични

Избраниците на Пеп Гвардиола не дозволија никакво изненадување на "Бај Арена" и сосема заслужено го победија бундеслигашот, Баер од Леверкузен (3:1) Со стил, со триумф на гостувањето во Германија, актуелниот светски и европски клупски шампион Барселона, го започна походот кон одбраната на титулата во најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Избраниците на Пеп Гвардиола не дозволија никакво изненадување во првата 1/8-финална пресметка одиграна на "Бај Арена" и сосема заслужено го победија бундеслигашот, Баер од Леверкузен со сигурни 3:1 (Кадлец 52' - Алексис 41', 55', Меси 88'). - Пропуштивме неколку убави шанси во првите 45 минути. Го немавме последниот допир, комплициравме во финишот од акциите. Одигравме многу подобро во продолжението, го искористивме слободниот простор и акциите ги крунисавме со погодок. Знаевме дека мораме да ја подобриме играта, дека има место за напредок. Имаме одличен резултат, но мора да бидеме екстра внимателни и на реваншот, изјави предводникот на Барса, Пеп ...
| | веќе видена | слични

Четврт финалето е реалност за бранителот на трофејот, Барселона, Апоел и Иван Тричковски среќно останаа ви игра пред возвратниот осмина финален дуел против Лион. Ова се поентите по двата воведни меча од осминафиналето во фудбалската Лига на шампионите. Лионел Меси запиша нов историски погодок во кариерата. Со погодокот вчеравечер против Баер Леверкузен во победата од 3-1 на гостувањето на Каталонците во Германија, стана најдобриот стрелец во нокаут фазата од шампионската лига, со 25 гола досега. Освен подвигот на Меси, за Барселона особено значајно е тоа што првпат откако е тренер, Гвардиола, Каталонците влегоа со победа од нокаут фазата од шампионската лига. „Беше многу важно да се победи, затоа што со Гвардиола никогаш не сме победиле во првиот меч во осминафиналето и знаевме дека ќе биде тешко против Германците. Секогаш е убаво да се даде гол, но победата на тимот е најважна“, изјави Меси по дуелот. „Одбраната беше добра, но ни беше потребен поголем мотив. Премногу ги респектиравме и ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски интернационалец Иван Тричковски најавува голема борба за четвртфиналето во ЛШ, иако Лион обезбеди предност од 1-0 на првиот меч во Франција. Тренерот на АПОЕЛ, Иван Јовановиќ, се одлучи за позатворена варијанта на гостувањето, па Тричко многу повеќе се ангажираше во дефанзивните задачи на својот тим, отколку што се закани кон голот на Лион. Но, на реваншот на Кипар сигурно ќе биде поинаку. „Ништо не е готово. Загубивме со 1-0, но ни претстои реванш натпревар на домашен терен. Се уште е се отворено околу пласманот во четвртфиналето и се надеваме дека ќе успееме да го елиминираме Лион“, изјави Иван Тричковски за кипарските медиуми. Тој објасни и дека имал малку поинаква улога на оваа средба, многу повеќе да помага и во дефанзивните задачи. „Намерата беше да ги држиме фудбалерите на Лион што подалеку од нашиот гол. Имавме многу работа и ние од нападот во дефанзивниот дел. Таква беше тактичката поставеност, париравме максимално, но Лион е навистина квалитетен тим. Сепак, ништо не е ...
| | веќе видена | слични

Кипарскиот преставник во Лигата на Шампиони, АПОЕЛ и македонскиот интернационалец по првиот 1/8 финалем меч одигран на “Жерланд“ имаат негатива од 1-0 , единствениот погодок на натпреварот го постигна Лазате во 55-та минута. - Се трудевме да го задржиме Лион што подалеку од нашиот гол, за жал само еднаш не успеавме и примивме гол, кој на крајот се покажа пресуден. Во овој двомеч ништо не е завршено, сега ни престои реваншот пред нашата верна публика - истакна Тричковски. Македонскиот репрезентативец во поразот од Лион го одигра целиот натпревар. Реванш дуелот од 1/8 финалето во Лигата на Шампионо се игра на седми март. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски интернационалец, Иван Тричковски, членот на кипарски АПОЕЛ, вчера немаше лош настап на стадионот „Жерлан“ во Лион, без оглед што повеќе личеше на дефанзивец отколку на крилен напаѓач. Тричковски во дуел со Гоналон на вчерашниот меч на „Жерлан“ Тричковски беше еден од најдобрите играчи на АПОЕЛ во историскиот пласман во осминафиналето на Кипраните, па тој не се откажува од можноста на 7 март да падне Лион во Никозија. Лион победи со 1-0, иако имаше еден куп шанси на мечот. „Ништо не е готово. Загубивме, но сè уште имаме меч на нашиот стадион. Се обидовме да го задржиме Лион што е можно подалеку од шеснаесетникот, но тие се добар тим“, вели Тричковски, бивш фудбалер на Вардар, Работнички, Црвена звезда и Енозис.
| | веќе видена | слични

Барселона и Лион остварија победи на првите средби од осминафиналето во Лигата на шампионите. Актуелниот европски шампион беше убедлив на гостУвањето во Германија, иако Баер пружи сосема солидна партија и создаде доста поволни прилики. Сепак, прецизни беа напааѓачите на Барселона, кои знаеја да ја искористат речиси секоја шанса, меѓу кои беше и Меси, запишувајќи го седмиот погодок во годинашнава Лига на шампионите. Од тука Баер ќе има „немозможна мисија“ на реваншот, бидејќи ќе треба да надокнади голема негатива. Кипарски АПОЕЛ може да биде задоволен откако дома се враќа само со еден гол во мрежата и се уште има реална шанса пред своите гледачи евентуално да обезбеди пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Првото полувреме мина со доста промашени шанси, додека во вторите 45 минути, фудбалерите на Лион ја презедоа иницијативата. Единствениот погодок беше дело на Лаказет, кого идеално го запосли Крис. Кипраните за кои сите 90 минути ги одигра Тричковски, само во финишот од средбата се ослободи од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 633 | | | веќе видена

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 365 | | | веќе видена

Заедничка прес конференција на пратеникот Јован Митрески и пратеничката Јагода Шахпаска. Пратеникот Јован Митревски рече дека како координатор на пратеничката ...
сите 408 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 267 | | | веќе видена

Маршот на Владата за правда индиректно значи и неуспех на реформите во судството - оценува правникот Александар Наков, за Алсат. Тој вели дека власта имала ...
сите 123 | | | веќе видена

Втор ден операторите задолжени за закажување на термини за издавање на лични документи не возвраќаат на повиците на граѓаните. Од вчера е невозможно да се ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лаказет му донесе минимална предност на Лион против АПОЕЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: