Брегу: Младите од Западен Балкан и иднината на Европа

Лицата со попреченост се една од маргинализираните групи во Босна и Херцеговина и Србија, којашто секојдневно се соочува со дискриминација и стигматизација. Сè ...
| | веќе видена | слични

Ниту овој омикрон бран на коронавирусот, кога во еден момент имаше скоро 22 илјади активни заболени, не го наруши снабдувањето со крв во болниците. Донирањето ...
| | веќе видена | слични

Во моментов, Рамизе Салихај е на одмор со семејството дома во Косово, за првпат откако започна да работи како медицинска сестра во Германија. Дваесет и ...
| | веќе видена | слични

Во Дубровник ќе се отвори првиот геј бар пред почетокот на летната сезона, пишува „Индекс.хр“. Иако сè уште нема официјална потврда, познато е дека барот ќе го ...
| | веќе видена | слични

Кронизам, непотизам, несоодвени услови за работа и ниски плати се дел од проблемите со кои се соочуваат младите доктори по нивната специјализација. Да се ...
| | веќе видена | слични

„Нова Македонија“ со повеќе написи ќе објавува каде се и што работат нашите најдобри дипломци Најмалку очекуваниот предизвик во животот на еден студент по ...
| | веќе видена | слични

Сѐ почесто во полициските билтени читаме за Кубанци кои нелегално влегуваат во Македонија. Кубанeц со шпански корени кој наскоро ќе ја напушти земјата, во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Француските дипломати во седиштето на ЕУ не се запознаени со нова иницијатива за надминување на спорот меѓу Софија и Скопје по посетата на македонската ...
сите 561 | | | веќе видена

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска протестните активности ги продолжи пред Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) од ...
сите 453 | | | веќе видена

„После денешните објави на новите цени едно е јасно, РКЕ е надвор од реалноста и од страдањата на овој народ кој едвај врзува крај со крај. Власта повторно ...
сите 328 | | | веќе видена

Бугарската влада во оставка ја одобри бугарската позиција за предлогот на француското претседателство со Советот на ЕУ за заеднички став на ЕУ за преговорите ...
сите 895 | | | веќе видена

Ние не знаеме кој е премиер, а кој министер за надворешни работи, изјави новинарот Драган Павловиќ Латас за „Само вистина“ на Канал 5, посочувајќи дека откако ...
сите 168 | | | веќе видена

Пејачката Сара Јо одговараше на актуелни прашања на новинарите и во таа прилика се осврна на забраната за абортус во Америка, но и неодамнешниот инцидент во ...
сите 73 | | | веќе видена

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска засега нема да побара разрешување на државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири кој ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брегу: Младите од Западен Балкан и иднината на Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: