Од Куба преку Македонија до Шпанија: Сведоштво на Кубанец за животот во сиромаштија и емиграцијата


Сѐ почесто во полициските билтени читаме за Кубанци кои нелегално влегуваат во Македонија. Кубанeц со шпански корени кој наскоро ќе ја напушти земјата, во ...
| | веќе видена | слични

Зорица Поповска е основач на Сенсум Тренинг и Коучинг центар, интернационално акредитиран коуч и НЛП тренер, бизнис консултант, говорник и автор на развојни ...
| | веќе видена | слични

Сите ветуваат покачување пензии и плати за администрацијата, но никој не кажува со кои пари ќе се платат. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара покачување на пензиите ...
| | веќе видена | слични

Над пет милиони ливчиња со записи од деветте картотеки на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, кои се чуваат во картонски кутии и се во опасност да ...
| | веќе видена | слични

Подигнување на јавната свест за потребите на децата со нетипичен развој, нивна целосна инклузија во општеството почнувајќи од образование, здравство, ...
| | веќе видена | слични

Иако Дауновиот синдром е дијагноза за целиот живот, децата кои имаат хромозомско нарушување секоја година мораат од Комисијата при Заводот за ментално здравје ...
| | веќе видена | слични

Катерина Пановска и Марија Трајаноска се македонски надежи во архитектонски и урбанистички дизајн. Пандемиите имаат историја на нарушување и менување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Остри реакции во јавноста предизвика неодамнешното провокативно однесување на присутните на настанот, кога обраќањето на водителката на македонски јазик беше ...
сите 169 | | | веќе видена

„Утрото на 16 август како последица на саботажа оштетен е воен магацин кај селото Џанкоја. Нема сериозно повредени. Се преземаат неопходни мерки за ...
сите 146 | | | веќе видена

КОГА НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА И НЕЗНАЕЊЕТО Е МОЌ, КАДЕ Е ЖЕЛБАТА НЕШТО ДА СЕ НАУЧИ?! Просто е невозможно да се проследат и искоментираат бројните конфузни и ...
сите 42 | | | веќе видена

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој ...
сите 261 | | | веќе видена

Предлог-концептот на даночни реформи главно се базира на проширувањето на даночната основа врз основа на намалувањето на сивата економија. Не се работи за ...
сите 127 | | | веќе видена

Додека ги тераа граѓаните да аплаудираат за „успесите“ на нивните министри, криминалците од СДСМ и ДУИ краделе, местеле тендери и се луксузирале со пари на ...
сите 63 | | | веќе видена

Пет невладини научни организации од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Македонија и од Србија, кои се занимаваат со роботика, технологија, истражување ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од Куба преку Македонија до Шпанија: Сведоштво на Кубанец за животот во сиромаштија и емиграцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: