ССМ незадоволен од средбата со Владата, ако нема договор за зголемување на минималната плата ќе има штрајк


По денешната средба на Сојузот на синдикати на Македонија со претставници од Владата, дијалогот продолжува в среда, за кога е закажан Економско-социјален ...
| | веќе видена | слични

За поздравување е одлуката за покачувањето на минималната плата, но мора да има и усогласување на сите плати. Во спротивно, некој ќе добие покачување, други ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски на социјалните мрежи  напиша дека со ова зголемување Македонија станува предводник во Европа со висината на уделот на минималната ...
| | веќе видена | слични

Зголемувањето на минималната плата се очекува државниот буџет да го чини над 15 милиони евра. Со вчерашниот договор меѓу Владата, Организацијата на ...
| | веќе видена | слични

Усогласување на минималната плата, почитување на законот за минимална плата за сите вработени и спроведување на колективниот договор, потпишан во ЛС, бараат ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија денеска преку писмено соопштение изрази задоволство од постигнатиот договор за минималната плата со кој минималната плата од ...
| | веќе видена | слични

Платите во државата мора скалесто да растат, заедно со зголемувањето на минималната плата. Ако тоа не се случи, растот на минималната плата од 18.000 денари ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со прифаќањето на францускиот предлог се овозможува веднаш да се започне процесот на пристапните преговори на Северна Македонија кон ЕУ без понатамошни ...
сите 583 | | | веќе видена

СДСМ најостро го осудува насилството на протестите организирани од ВМРО-ДПМНЕ и проруската Левица и бараме одговорност. Во насилствата пред Собранието ...
сите 589 | | | веќе видена

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за ...
сите 163 | | | веќе видена

Општинскиот одбор на Сојузот на борците од Народноослободителната и антифашистичката војна на Македонија (1941-1945), заедно со граѓаните продолжувачи од ...
сите 309 | | | веќе видена

Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ го демантираше министерот за надворешни работи, Бујар Османи дека билатералниот протокол со Бугарија бил ...
сите 208 | | | веќе видена

И за денеска најавен протест против францускиот предлог со почеток во 19:00 пред Владата, а потоа ќе продолжи преку Министерството за надворешни работи до ...
сите 306 | | | веќе видена

ПРОТЕСТОТ ЕСКАЛИРАШЕ Ескалира состојбата пред Собранието, на протестот против францускиот предлог. Има повредени полицајци. Демонстрантите ја урнаа оградата ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ незадоволен од средбата со Владата, ако нема договор за зголемување на минималната плата ќе има штрајк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: