Усвоена Програмата на економски реформи (2022 – 2024): Клучните реформи ќе бидат со фокус на зелената и дигиталната транзиција, зајакнување на конкурентноста и на човечкиот капитал

Поттикнување зелена транзиција со цел зголемување на уделот на енергија добиена од обновливи извори, зајакнување на човечкиот капитал, како и подобрување на ...
| | веќе видена | слични
12 копии

На првата седница на Управниот комитет на проектот „ЕУ за општините” со кој претседава министерот за локална самоуправа Горан Милевски беше потврдено дека во ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Македонска берза за првпат објави „Водич за известување за прашања поврзани со животната средина, општествени прашања и управување“ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зелената агенда, унапредувањето на процесот на децентрализација и сузбивањето на сивата економија, беа темите за кои разговараа министерот за финансии Фатмир ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најголемиот бизнис настан во регионот 29. Копаоник бизнис форум, годинава се враќа во стариот формат и ќе се одржи од 6 до 9 март 2022 година во „Гранд Хотел ...
| | веќе видена | слични

Новото истражување спроведено како дел од проектот ЛИФТ финансиран од ЕУ покажа дека еколошките практики се патот кон напред за земјоделците во Европа. ...
| | веќе видена | слични

Македонската берза (МБ) го објави првото упатство за управување со еколошко-општествени и управувачки аспекти за компании кои се котираат на берзата, креирано ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратеничко прашање посочи дека во мандатот на оваа Влада минималната плата е зголемена 100% ...
сите 486 | | | веќе видена

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ.Димитар Ковачевски призна дека во моментов, изминативе неколку ...
сите 562 | | | веќе видена

Француските дипломати во седиштето на ЕУ не се запознаени со нова иницијатива за надминување на спорот меѓу Софија и Скопје по посетата на македонската ...
сите 283 | | | веќе видена

„После денешните објави на новите цени едно е јасно, РКЕ е надвор од реалноста и од страдањата на овој народ кој едвај врзува крај со крај. Власта повторно ...
сите 328 | | | веќе видена

Бугарската влада во оставка ја одобри бугарската позиција за предлогот на француското претседателство со Советот на ЕУ за заеднички став на ЕУ за преговорите ...
сите 883 | | | веќе видена

Пејачката Сара Јо одговараше на актуелни прашања на новинарите и во таа прилика се осврна на забраната за абортус во Америка, но и неодамнешниот инцидент во ...
сите 73 | | | веќе видена

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска засега нема да побара разрешување на државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири кој ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Усвоена Програмата на економски реформи (2022 – 2024): Клучните реформи ќе бидат со фокус на зелената и дигиталната транзиција, зајакнување на конкурентноста и на човечкиот капитал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: