Ковачевски – Петков: Бугарија се согласи на употреба на краткото име Северна Македонија


Бугарија прифати да го користи скратеното име Северна Македонија, подеднакво како и долгото име Република Северна Македонија и нема да ја кочи употребата на ...
| | веќе видена | слични

Петков си замина, на Ковачевски му остана јаболкото. Бугарската новинарка Илијана Беновска на заедничката прес-конференција на премиерите на Македонија и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, оцени бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание по церемонијата на положување заклетва на Румен ...
| | веќе видена | слични

Подарувала јаболка, црвени и зелени, но и Уставот на Бугарија. На десетици настани со политичари, таа била главна тема. Илијана Беновска е новинарката која му ...
| | веќе видена | слични

Подарувала јаболка, но и Уставот на Бугарија. За некои од политичарите била безбедносна закана, па обезбедувањето со сила ја има вадено од прес-конференција. ...
| | веќе видена | слични

Посетата на бугарскиот премиер Кирил Петков вчера, наметна една нова реторика на Република Бугарија што може да се толкува како прв чекор кон решение на спорот ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии
повеќе

Останато

Пратениците денеска во Собранието расправаат за Дополнетиот предлог на законот за финансиска стабилност, со европско знаменце. Пратеникот Антонио Милошоски од ...
сите 475 | | | веќе видена

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов го разреши директорот на училиштето од Струмица од кое наставник е осомничен за полов напад врз дете, а ...
сите 504 | | | веќе видена

Турција не може да ги игнорира санкциите на Стокхолм против Анкара, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Иако е очигледна виталната улога што ја ...
сите 613 | | | веќе видена

Универзитетскиот професор Дарко Лазаров во емисијата 24 анализа потенцираше дека ребалансот на буџетот се прави многу рано и најчесто се прават во септември. ...
сите 232 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Токио предупреди дека САД „воено ќе го бранат Тајван доколку Пекинг го нападне овој автономен остров“, ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски – Петков: Бугарија се согласи на употреба на краткото име Северна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: