Уште една земја во светот се бори со висока инфлација

Време зa читање: 3 минути Централната банка продолжи да дава кредити за малите бизниси, но сигнализираше намалување на стимулации за големите компании Банката ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Турската лира денеска падна на ново најниско ниво во однос на американскиот долар, еден ден откако турската Централна банка повторно ја намали референтната ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Турција се продлабочува економската криза, при што турската национална валута и натаму тоне. Лирата денеска изгуби дури 6 отсто од својата вредност, објави ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната агенција за енергија (МАЕ) повика на силна и итна акција од владите за справување со емисиите на јаглен, бидејќи предвидува дека количината на ...
| | веќе видена | слични

Нафтата од 100 долари за барел не може да се исклучи во 2023 година, бидејќи се очекува растот на понудата да биде премногу бавен за да ја задоволи рекордната ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 2 минути Федералните резерви на САД најавија дека ќе има неколку зголемувања на каматните стапки во 2022 година Скоковите на инфлацијата во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Што добива, а што губи Северна Македонија со Францускиот предлог кој е основа за тргање на бугарското вето и отварање на пристапните преговори за членство во ...
сите 648 | | | веќе видена

Ченките на НАТО денес ги потпишаа пристапните протоколи за приклучување на Финска и Шведска на воената алијанса. Двете земји ги поднесоа своите апликации во ...
сите 339 | | | веќе видена

Сите четири забелешки на ВМРО-ДПМНЕ се веќе инкорпорирани во предлогот, истакнаа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за ...
сите 221 | | | веќе видена

Американската полиција соопшти дека го уапсила осомничениот по 10 часа потрага. Припадниците на пилицијата го лоцирале и опколиле автомобилот на осомничениот, ...
сите 69 | | | веќе видена

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на ...
сите 204 | | | веќе видена

На крајот од својот говор вечерва пред Владата на РМ, Искра Коровешовска од ТВ АЛФА соопшти дека утрешниот протест е во 12 часот, кога Владата ќе започне со ...
сите 672 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште една земја во светот се бори со висока инфлација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: