Уште една земја во светот се бори со висока инфлација

Време зa читање: 3 минути Централната банка продолжи да дава кредити за малите бизниси, но сигнализираше намалување на стимулации за големите компании Банката ...
| | веќе видена | слични

Турската лира денеска падна на ново најниско ниво во однос на американскиот долар, еден ден откако турската Централна банка повторно ја намали референтната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Турција се продлабочува економската криза, при што турската национална валута и натаму тоне. Лирата денеска изгуби дури 6 отсто од својата вредност, објави ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната агенција за енергија (МАЕ) повика на силна и итна акција од владите за справување со емисиите на јаглен, бидејќи предвидува дека количината на ...
| | веќе видена | слични

Нафтата од 100 долари за барел не може да се исклучи во 2023 година, бидејќи се очекува растот на понудата да биде премногу бавен за да ја задоволи рекордната ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 2 минути Федералните резерви на САД најавија дека ќе има неколку зголемувања на каматните стапки во 2022 година Скоковите на инфлацијата во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 169 | | | веќе видена

Два брода ги напуштија украинските пристаништа во петокот. Украинскиот министер за инфраструктура, Олександр Кубраков, напиша на твитер дека еден од бродовите ...
сите 101 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што настана во моментот кога ...
сите 133 | | | веќе видена

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот на Украина, каде Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање повеќе од една недела, „се ...
сите 304 | | | веќе видена

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое дело и живот ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште една земја во светот се бори со висока инфлација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: