Зголемен бројот на лицата што ниту работат ниту бараат работа


Државниот завод за статистика во пандемијата регистрира фрапантни податоци Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во Македонија од ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија, со години граѓанинот треба да се адаптира на бавната и непрофесионална администрација од која треба да бара „врски“ за да му биде завршена и ...
| | веќе видена | слични

Во Словенија неодамна се донесоа контроверзни законски измени кои го отежнуваат добивањето визи за странските студенти кои сакаат да студираат на некој од ...
| | веќе видена | слични

Угостителските објекти во земјава, имаат сериозен недостаток на кадар, од кој зависи нивното работење и опстојување. Пандемијата затвори многу локали, но исто ...
| | веќе видена | слични

Преименувањето на мостот Близнак во Скопје, кој сега го носи името „Роса Плавева и Накие Бајрам“, беше уметнички проект и иницијатива на Христина Иваноска, ...
| | веќе видена | слични

Не сакам да работам за плата од 250 евра. Јас имам факултетска диплома, иако немам искуство... Во Агенцијата за вработување постојано има огласи за работа и ...
| | веќе видена | слични

И покрај пандемијата, поради која многу луѓе се вратија во Хрватска, земјата се соочува со недостаток на работници во туризмот, градежништвото итн. - Му давам ...
| | веќе видена | слични

Многу германски угостители и нивните гости едвај го дочекаа ублажувањето на мерките, кои, пак, претходно, ја направија посетата на кафуле или ресторан ...
| | веќе видена | слични

Прво, терасите беа отворени пред неколку недели, а со падот на седумдневната инциденца, повеќето ресторани сега ги отвораат затворените простории за гостите. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со фотографија на која е самиот со вкрстени раце, лидерот на ДУИ Али Ахмети ги повика Албанците од дијаспората да дојдат на 31 октомври и да гласаат за нивниот ...
сите 820 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ вечерва во Битола се сретна со претставници на граѓанскиот сектор, со граѓански активисти и општественици од овој град, каде со ...
сите 270 | | | веќе видена

Актерот Алек Болдвин вели дека е во тажен и во шок откако на сетот на неговиот нов филм „Р’ѓа“ случајно ја уби снимателката Халина Хачинс, а го рани режисерот ...
сите 101 | | | веќе видена

Вчерашната оставка на проф.д-р Ванчо Ѓорѓиев од заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања предизвика вистинска бура на ...
сите 187 | | | веќе видена

Европската комисија во најновиот извештај за напредокот на Северна Македонија нотира дека земјата е делумно подготвена во делот на слободното движење на ...
сите 137 | | | веќе видена

Секаде каде СДСМ нема кандидат за градоначалник во вториот круг а од спротива е опозицијата, поддршката на нашето членство ќе биде за коалицискиот партнер, ...
сите 244 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ, д-р Кирил Пецаков, најави дека доколку тој биде избран за да го води градот, охриѓани сами ќе одлучуваат за ...
сите 34 | | | веќе видена

Во Словенија вчера биле регистрирани 2.270 нови случаи на Ковид, што е најголем број заразени во претходните речиси 10 месеци, додека осум лица починале во ...
сите 316 | | | веќе видена

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски, во вчерашното гостување во дебатната емисија на МТВ истакна дека позади неговата ...
сите 188 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, денот кога во 1893 година беше основана Македонската ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зголемен бројот на лицата што ниту работат ниту бараат работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: