Фронт21/42: Во Охрид има над 15.000 а во Струга над 10.000 барања за легализација на дивоградби, рушењето на платформите е „замајување на јавноста“


Деновиве сведочиме отстранување на опрема и објекти на дел од крајбрежјето на Охридското Езеро, а медиумите повторно се преплавени со истите наслови кои ги ...
| | веќе видена | слични

Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите Нации (УНЕСКО) препорача отстранување на подрачјето околу Охридското Езеро на албанска и на ...
| | веќе видена | слични

Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите нации (УНЕСКО) донесе предлог-одлука Охридскиот регион да биде ставен на Листата на светско ...
| | веќе видена | слични

Предлог-одлуката на Центарот за светско наследство при УНЕСКО, Охридскиот регион да биде ставен на Листата на заштитени подрачја во опасност, не ги отсликува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

УНЕСКО ја објави предлог-одлуката Охридскиот Регион да биде ставен на Листата на Светско наследство во опасност на претстојниот состанок на Комитетот за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Покрај Охрид, и Венеција и Будимпешта би можеле да бидат ставени на списокот на УНЕСКО за загрозено светско наследство, а трговското пристаниште во Ливерпул ...
| | веќе видена | слични

Унеско има забелешки и за културното наследство. Потполно е изменет ликот на старото градско јадро во Охрид. Една од забелешките е несоодветна реставрација на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите Нации (УНЕСКО) препорача отстранување на крајбрежјето на Ливерпул од Списокот на светско ...
| | веќе видена | слични

За местото се вели дека е „сопственост предложена за отстранување од списокот на светско наследство". Овој потег на светската агенција разгневи многумина во ...
| | веќе видена | слични

Планот за управување со Охридскиот регион, дивоградбите и еколошките проблеми дел од темите на која тројцата градоначалници на општините Охрид, Струга и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зголемен е бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје, а екипите од изутрината, досега, интервенираа кај 30 случаи. Граѓаните кои бараат ...
сите 393 | | | веќе видена

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 179 | | | веќе видена

Повторно зголемување на бројките на новодијагностицирани пациенти со Ковид-19 се бележи во текот на вчерашниот ден. Од направени 5.315 тестирања, регистрирани ...
сите 199 | | | веќе видена

Дваесет и седумгодишно момче од Македонска Каменица е прободено во викенд куќа во Поточко маало во Македонска Каменица. Настанот кој е потврден од полициските ...
сите 273 | | | веќе видена

Како дел од церемонијата на потпишување на договорот и меморандумите денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како Мини Шенген која се ќе се ...
сите 452 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фронт21/42: Во Охрид има над 15.000 а во Струга над 10.000 барања за легализација на дивоградби, рушењето на платформите е „замајување на јавноста“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: