Вашингтон го зголемува притисокот за надминување на македонско – бугарскиот спор


САД го враќа фокусот кон Западен Балкан. Официјален Вашингтон бара брз старт на преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ. По најавата на Џо Бајден дека ќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Иднината на Европа без автентичното место на Западен Балкан, е бесмислено. Крајно време е Европската Унија да го исполни сопственото ветување за почеток на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, вчера оствари билатерална средба со австрискиот канцелар и домаќин на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија сработи одлично на патот на евроинтеграциите, напиша денеска на твитер австрискиот канцелар Себастијан Курц, по средбата со премиерот Зоран Заев на ...
| | веќе видена | слични

Словенечкиот претседател Борут Пахор нагласи денеска дека една од првите задачи при претседавањето на Словенија со ЕУ ќе биде деблокирање на почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека има членки на Европската унија кои се апсолутно против проширувањето на ЕУ, но тие не го кажуваат тоа отворено, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Крајно време е Северна Македонија да ги започне преговорите со ЕУ и да ја интензивира сопствената и регионалната европеизација преку отворањето на поглавјата ...
| | веќе видена | слични

Самитот за Западен Балкан, што се одржа денес во Виена, не заврши со усвојување на заедничка декларација. Како што дознава Блиц.рс, косовскиот премиер Албин ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денешната одлука на судот за 27 април е темпирана и планирана прeсуда која има за цел да создава страв кај политичките непријатели на Зоран Заев и целосно ја ...
сите 105 | | | веќе видена

Директорите на Поштите на Србија и Македонија, Зоран Ѓорѓевиќ и Јани Макрадули денеска во Белград потпишаа Протокол за деловна соработка, во рамки на ...
сите 515 | | | веќе видена

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните, јавува инфо.мк. На одделни места во близина на селото Тркање ...
сите 168 | | | веќе видена

Кога не можеме да одбележиме заедничка достоинствена прослава на Илинден, нарекувајќи ја циркуска церемонија, зошто им се лутиме на тие што знаат како да го ...
сите 186 | | | веќе видена

Полициски службеници од СВР Тетово денеска приведоа две лица од с.Брвеница поради незаконско емитување на авторски содржини. Како што соопшти МВР, лишени од ...
сите 314 | | | веќе видена

Можни се нови ограничувања на есен, но само за невакцинирани, кажа министерот за здравство Филипче, изјави декан ајдобра заштита од коронавирус и сите ...
сите 258 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вашингтон го зголемува притисокот за надминување на македонско – бугарскиот спор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: