Законските измени за недела да биде неработен ден, месецов на владина седница


Владата ги подготви законските измени кои ја дефинираат недела како неработен ден. Прецизирани се дејностите во кои неделниот одмор може да се замени и со друг ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија дел од лекарите патуваат и по 60 километри за да стигнат на работното место во соседниот град. Како и сите останати, и тие не секогаш успеваат ...
| | веќе видена | слични

Согласно Законот за работни односи имате право на платен годишен одмор од најмалку 20 и најмногу 26 работни дена. Според Законот годишниот одмор може да се ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Вработените во високото образование и науката од септември ќе добијат за 10 проценти повисоки плати, а ќе им биде исплаќан и минат труд, кој само некои од ...
| | веќе видена | слични

Македонија е една од ретките земји во Европа, која вовела мерки за директна помош на неформалните работници, обезбедувајќи парична помош за домаќинствата и ...
| | веќе видена | слични

Индустријата и трговијата најкритични за работниците. Агенцијата за вработување регистрира дека во овие сектори минатиот месец се поделиле најмногу откази. Во ...
| | веќе видена | слични
3 копии
5 копии

Независниот академски синдикат (НАкС) соопшти дека се приклучил кон Колективниот договор за високото образование и науката, што го потпишаа Владата (МОН) и ...
| | веќе видена | слични

Независниот академски синдикат (НАкС) се приклучи кон Колективниот договор за високото образование и науката, кој Владата (МОН) и СОНК го потпишаа. Оттаму ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денешната одлука на судот за 27 април е темпирана и планирана прeсуда која има за цел да создава страв кај политичките непријатели на Зоран Заев и целосно ја ...
сите 142 | | | веќе видена

Директорите на Поштите на Србија и Македонија, Зоран Ѓорѓевиќ и Јани Макрадули, во Белград потпишаа Протокол за деловна соработка, во рамки на иницијативата ...
сите 515 | | | веќе видена

Зголемен е бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје, а екипите од изутрината, досега, интервенираа кај 30 случаи. Граѓаните кои бараат ...
сите 117 | | | веќе видена

Централна свеченост по повод честувањето на Илинден во Крушево. Свеченоста започна со полагање свежо цвеќе од претседателот Стево Пендаровски и бројни ...
сите 161 | | | веќе видена

Голем удел во бројот на новозаразени периодов се патниците кои доаѓаат од странство, а дали тие се носители на Делта-варијантата се утврдува дополнително, ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му порача на министерот за надворешни работи Бујар Османи дека е провокација да се кажува дека Илинден е празник и за ...
сите 402 | | | веќе видена

По избувнувањето на повеќе пожари низ источниот и југоисточниот дел на државата, Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) одржи итен состанок со цел ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законските измени за недела да биде неработен ден, месецов на владина седница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: