Кои се вашите права доколку работите прекувремено?


9 копии

 Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува со вистинска грижа за образованието и наставниот кадар.  Самостојниот синдикат за образование за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со новиот Колективен договор вработените во високото образование од септември добиваат за 10 проценти повисоки плати, велат од СДСМ преку соопштение. „Владата ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Со Колективниот договор веќе од септември, вработените во високото образование ќе добијат покачување на платите за 10 отсто, а ќе им биде исплаќан и минат труд ...
| | веќе видена | слични

Пратеничката на СДСМ, Бисера Костадинова Стојчевска, порача дека Владата продолжува со вистинска грижа за образованието и наставниот кадар. Како што на ...
| | веќе видена | слични

Покрај жалбите на автори на учебници за тоа дека за нивниот труд им се наплаќа во повеќе рати и тоа е процес кој трае со години, од МОН за „Слободен печат“, ...
| | веќе видена | слични

За првпат е потпишан Колективен договор меѓу Министерството за образование и Самостојниот синдикат за образование и наука на кој се приклучи и Независниот ...
| | веќе видена | слични

Авторите на учебници за средно образование во земјава се соочуваат со големи проблеми додека книгата го помине целиот процес на печатење, рецензија и ...
| | веќе видена | слични

Согласно Законот за работни односи имате право на платен годишен одмор од најмалку 20 и најмногу 26 работни дена. Според Законот годишниот одмор може да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии
повеќе

Останато

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 14 до 23, а ...
сите 395 | | | веќе видена

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Иницијативата „Отворен Балкан“ ќе му овозможи на овој регион да има поинаква иднина, ќе овозможи поврзување на ...
сите 432 | | | веќе видена

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша новиот Изборен законик, премиерот Заев вели дека Владата ќе го укине или ќе го намали прагот од 2 отсто ...
сите 205 | | | веќе видена

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 188 | | | веќе видена

Повторно зголемување на бројките на новодијагностицирани пациенти со Ковид-19 се бележи во текот на вчерашниот ден. Од направени 5.315 тестирања, регистрирани ...
сите 168 | | | веќе видена

Дваесет и седумгодишно момче од Македонска Каменица е прободено во викенд куќа во Поточко маало во Македонска Каменица. Настанот кој е потврден од полициските ...
сите 273 | | | веќе видена

Борбата против криминалот и корупцијата продолжува и никој нема да биде поштеден од какви било индиции или постапки коишто се незаконски, порача премиерот, ...
сите 244 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кои се вашите права доколку работите прекувремено?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: