Влада: Институтот за македонски јазик понуди нови толкувања на зборови

Владата вчеравечер информира дека заедно со Министерството за образование и наука и Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“ многу јасно и ...
| | веќе видена | слични

Иако не добија официјална потврда дека можат да ја променат драмската претстава што е во склад со протоколите од Ковид-19, сепак, драмските аматери од Кичево, ...
| | веќе видена | слични

Професорката Симона Груевска Маџоска од Институтот за македонски јазик поставува сериозна дилема тргнувајќи од начинот на кој Владата го промовираше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

“Добар ден” “Добар ден” “Дали ја имате книгата Белото Зборот Што е Забранет од Видое Подгорец”? Вака актерот Рубенс Муратовски го коментира бришењето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пет хеликоптери, три српски и еден македонски полетаа од скопскиот аеродром кон пехчевскиот регион, соопшти директорот на Центарот за управување со кризи, ...
сите 342 | | | веќе видена

Иако се чини дека се стабилизираа актуелните шест изборни единици, сепак тие се многу проблематични. Првиот проблем произлегува од нелогичната географија на ...
сите 262 | | | веќе видена

Доктор Никола Пановски за Локално вели дека состојба со Ковид-19 во Македонија ќе зависи од вакцинирањето против вирусот. Тој предупредува дека бројот на ...
сите 600 | | | веќе видена

Ако мислевте дека директорот на ЦУК е на терен и ја следи состојбата во пехчево, која е многу полоша од онаа во Кичево, се лажете. Тазе директорот вечерва е на ...
сите 254 | | | веќе видена

Пожарот кои синоќа бесееше во шумата во близина на Кочани и кој зафати дел од куќите остави пустош. Откако во текот на ноќта пожарникарите и локалното ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Влада: Институтот за македонски јазик понуди нови толкувања на зборови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: