Јагнешкото ретко и скапо пред Велигден, традиционално поскапеа и пазарите

Традиционално пред секој верски празник пpазарџиите ги билдаат цените. И за овој Велигден граѓаните се жалат дека цените повторно се високи. За оние кои сакаат ...
| | веќе видена | слични

Во моменти кога малопродажната цена на шише зејтин урива рекорди, Владата се уште размислува дали да интервенира со помош на домашните производители на ...
| | веќе видена | слични

Последните години климатските промени, проследени со суша, мразеви и многу дождови, како и болестите негативно влијаат врз приносите во пчеларството. Таква е и ...
| | веќе видена | слични

После десетина години, младиот кромид од Башино Село оваа година има цена од која одгледувачите се задоволни. Врзопот е 300 денари, цена која не е постигната ...
| | веќе видена | слични

Цената на лебот е многу чувствителна тема, па затоа не е чудно што ниту еден од мелничарите или поголемите фурни, не сакаше јавно да одговори на прашањето на ...
| | веќе видена | слични

На една седмица пред големиот верски празник Велигден, цените на кичевскиот зелен пазар се нешто повисоки од претходниот период, додека понудата е просечна и ...
| | веќе видена | слични

Порастот на цените ќе ги остави полупразни трпезите за пролетните празници. Нови цени имаат имаат лебот, шеќерот, овошјето и зеленчукот. Додека ние секој ден ...
| | веќе видена | слични

Башиноселци, најголемите одгледувачи на млад кромид во Македонија, годинава се задоволни од откупната цена. После десетина години, оваа, за прв пат се пофалија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, информира Министерството за здравство. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а ...
сите 325 | | | веќе видена

Концерт на Македонската филхармонија, со кој ќе се одбележи годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, ќе се одржи вечерва. На програмата ...
сите 116 | | | веќе видена

Што ќе донесе денешната средба на Вила Водно. Шефот на државата Стево Пендаровски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во 15 часот ќе имаат ...
сите 218 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести на 15 мај ќе одлучува дали ќе одговори позитивно на барањето на угостителите да се организираат свадбени веселби со посебни ...
сите 258 | | | веќе видена

По серијата изјави на еврокомесарот Вархеји дека е можно Албанија сама да продолжи на европскиот пат доколку С. Македонија не го реши спорот со Бугарија, ...
сите 270 | | | веќе видена

На велешани кои завчера не се појавија на вакцинирање во Кавадарци, вчера не им било дозволено да се вакцинираат во пунктот во Велес, иако Министерството ...
сите 146 | | | веќе видена

Во последните 24 часа бројот на оздравени од коронавирусот е неколку пати повисок од бројот на заболени. Имаме 324 заразени, и 1.178 оздравени пациенти. По ...
сите 270 | | | веќе видена

(Ова е еден помалку или повеќе пародичен текст, напати сериозен, напати ироничен кој си игра со наративите. Сите цитати се од колумна на Џ. Дерала, ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јагнешкото ретко и скапо пред Велигден, традиционално поскапеа и пазарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: