Предлог за заедничка изјава на владите на Македонија и Бугарија


Драги Ѓорѓиев и Петар Тодорв од мешовитиот македонско-бугарски комитет за историски прашања велат дека доколку една од страните на комисијата на крајот ...
| | веќе видена | слични

Изминативе недели, во македонската јавност се појавија неколку предлози или идеи како да се реши проблемот со Република Бугарија. Последната рунда на нудење ...
| | веќе видена | слични

Бугарија покажува груба сила кон Македонија со меѓународно најслаба позиција од сите нејзини соседи и има двојни стандарди во однесувањето кон Скопје и кон ...
| | веќе видена | слични

Културниот центар „Иван Михајлов“ од Битола испрати отворено писмо до македонскиот претседател Стево Пендаровски во кое го прашува кога властите во Скопје „ќе ...
| | веќе видена | слични

Бугарија покажува груба сила кон Македонија и има двојни стандарди во однесувањето кон Скопје и кон другите земји во регионот, оценува аналитичарот Жарко ...
| | веќе видена | слични

Одредени сигнали кои ги даваат некои членки на Европската унија, но и Брисел, влеваат оптимизам дека е можно да се реши спорот со Бугарија, вели поранешниот ...
| | веќе видена | слични

Историјата регистрира факти дека Бугарија и во Првата и во Втората светска војна била на страната на агресорите, угнетувачите и експанзионистите. Периодот на ...
| | веќе видена | слични

Република Бугарија стави вето на почеток на преговорите на С. Македонија со Европската Унија и со тоа застана на патот на европската интеграција за која во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Помина уште еден ден, и повторно молк од Спасовски и МВР за прашањата поврзани со картелот Заеви и шверцот на дрога. Картелот Заеви ја направија Македонија ...
сите 227 | | | веќе видена

Денеска починаа голем број граѓани од коронавирусот, дури 46, што е повеќе во однос на вчерашниот ден, кога битката со ковид 19 ја изгубија 32 наши сограѓани. ...
сите 255 | | | веќе видена

Независната угостителска комора е првата комора која минатата недела го потпиша меморандумот за соработка во туризмот со министерството за економија за ...
сите 232 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша: Во екот на најголемата афера во македонската историја, СДСМ, два дена по ред, ...
сите 52 | | | веќе видена

Благо намалување на бројот на позитивни на коронавирусот се бележи во државава. Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани нови 1 092 случаи, од 5 569 ...
сите 368 | | | веќе видена

Денес починаа 46 лица, но тоа не ги засега првоповиканите, Филипче и Заев. Тие наместо грижа за здравјето на граѓаните си возат мотори. Не може тоа никако да ...
сите 213 | | | веќе видена

Вакцинацијата на сите граѓани на возраст од 55 години и повеќе ќе почне утре во Франција, изјави министерот за здравство Оливие Веран. Министерот објасни дека ...
сите 372 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предлог за заедничка изјава на владите на Македонија и Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: