2 копии

Честит Велигден на сите граѓани што денеска го прославуваат големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Во мое име и во име на Град Скопје, Ви посакувам среќни велигденски празници и Ви пожелувам добро здравје, многу радост и благосостојба. Да продолжиме да ги негуваме човековите вредности, почитта и меѓусебното разбирање, за спокоен живот на сите граѓани. Градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов
| | веќе видена | слични

Вредностите на овој празник нека бидат водилка и во нашите животи, во соочувањето со предизвиците и во изградбата на нашата заедничка иднина. Ви го честитам најголемиот православен празник Воскресение Христово – Велигден!
| | веќе видена | слични
6 копии

Во вчерашните вечерни часови Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го дочека Христовото воскресение во црквата Свети Григориј Палама и Димитриј во Струмица и порача: „Најголеми пријатели на верата и на луѓето може да бидат воздржувањето и одговорноста. Навистина овие човекови вредности може да го ослободат, да го зајакнат и да го осилат и душата и духот. На овој голем празник, нека е честит големиот Велигден. Христос Воскресе!“
| | веќе видена | слични

Почитувани граѓани на Република Македонија, Имам чест и задоволство, во мое лично име да ви ги честитам Велигденските празници. Ја користам оваа прилика, на најголемиот христијански празник да упатам пораки за мир и единство. Нека овој голем ден биде силна поткрепа за сите оние кои се за сплотеност, меѓусебно почитување и мир. Да се помолиме на нашиот милостив Бог, со желба за спокој во душите, а преку нашето единство да се обидеме да придонесеме за просперитетна иднина на нашата Република Македонија! ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ, НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ! Љубчо Георгиевски – Претседател на ВМРО Народна партија
| | веќе видена | слични
2 копии

Почесниот претседател на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска по повод големиот хрстијански празник Велигден, упати честитка до сите кои го празнуваат. -Во деновите кога се празнува празникот над празниците дозволете на сите граѓани од православна вероисповед да Ви го честитам Воскресението Христово Велигден со желби за добро здравје, семејна радост и лични успеси. Во овие времиња преполни со предизвици кога станува збор за државата она што може човек да го посака е таа да биде сочувана и она што на народот природно му припаѓа, македонскиот идентитет, јазик, име и посебност. Да сте живи и здрави, среќни, со желба за ваш личен напредок и просперитет и исполнување на сите Ваши планови. Бог нека е со нас и со Македонија. Христос Воскресна! Навистина Воскресна!, пишува Груевски во својата честитка.
| | веќе видена | слични
8 копии

Премиерот Зоран Заев присуствуваше на полноќната велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. Објавата за христовото воскреснување тој ја пречека заедно со градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, пратеници во Собранието на Македонија, соработници и голем број граѓани.
| | веќе видена | слични
3 копии

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА … ДОБРОДУШНОСТА … и секогаш бидете она што и всушност сте за да сите знаат колку е убаво да си бидете само … СВОИ … Имајте … ПРЕСРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ … *Додај мир во душата, љубов во срцето со верба во Бога, во слава на Христос да се радуваме, да простуваме, да сакаме и да се почитуваме. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! *Да го празнуваме животот денес. Да го воскреснеме Исус во нашите срца. Да ги отвориме душите за љубов и радост. *Додека велигденски јајца кршиш во твојата душа нека владее мир,нека Христос ти даде снага да злото не те совлада. И нека оваа реченица ти се мота низ глава “денес е почеток на нов живот” и денешниот празник нека ти донесе многу среќа и љубов. Христос Воскресе. *Слезе од небото заради наше спасение. Страдаше па заради нас воскресна, се вознесе на небото. Нека силата божја го благослови твоето постоење. Христос воскресна – Навистина воскресна !!! *Нека ...
| | веќе видена | слични

СВР Охрид, до православните верници упати Велигденска честитка. По повод големиот Христијански празник Велигден, до сите православни верници упатуваме искрени честитки за среќно и долговечно празнување на Христовото Воскресение. Посакуваме достоинствено и величествено велигденско празнување, нека столбот на нашата вера Велигден ги исполни нашите домови и семејства со здравје, љубов, среќа, со чиста мисла, почит, солидарност и толеранција кон сите наши сограѓани.Како служба, длабоко сме убедени дека со единство и заедничка верба во поубава иднина, градиме стабилна, безбедна и демократска држава што се темели на целосно почитување и унапредување на основните човекови права и слободи, правдата, единството и на сите вистински вредности во општеството.Блискоста и партнерството со граѓаните, законитоста, професионализмот, етичноста, транспарентноста и отчетноста се основните постулати врз кои почива нашето работење кон изградба на стабилен безбедносен систем што успешно ќе се справува со новите безбедносни ...
| | веќе видена | слични

Во деновите кога се празнува празникот над празниците дозволете на сите граѓани од православна вероисповед да Ви го честитам Воскресението Христово Велигден со желби за добро здравје, семејна радост и лични успеси. Во овие времиња преполни со предизвици кога станува збор за државата, она што може човек да го посака е таа да биде сочувана и она што на народот природно му припаѓа, македонскиот идентитет, јазик, име и посебност. Да сте живи и здрави, среќни, со желба за ваш личен напредок и просперитет и исполнување на сите Ваши планови. Бог нека е со нас и со Македонија. Христос Воскресна! Навистина Воскресна!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 238 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Честит Велигден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: