Почина момче повредено од струен удар во обид да се фотографира

Петнаесетгодишниот скопјанец кој имаше изгореници од втор степен како последица од струен удар откако се качил на вагон цистерна на 7-ми овој месец, почина вчера во Ургентниот центар-Скопје. Како што соопшти МВР, момчето добило изгореници од струен удар во депото на Македонски железници во Скопје, во близина на Блок 1, откако сакајќи да го фотографира негова другарка, се качило на вагон цистерна и се доближило до електричниот вод кој бил под висок напон. Телото на починатото момче ќе биде дадено на обдукција. Двајца малолетници во два одвоени случаја од исти причини беа тешко повредени од струен удар во петокот, 14 април. Тие се обиделе да се фотографираат качени на вагон во депото на Македонски железници. Како што претходно соопшти МВР, во првиот случај, во 15.50 часот, повреден бил 14-годишник, а во вториот случај, во 19.05 часот, од струја под висок напон бил удрен 15-годишник. Двајцата со тешки телесни повреди биле пренесени во Ургентен центар Скопје каде се задржани на понатамошно лекување.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ивана Димитријевиќ, сосетка на 46-годишната загината Мирјана Петровиќ, прва скокнала да помогне на настраданата жена и нејзиниот 16-годишен син Дарко кои ги удри струја, но и за двајцата било предоцна да се спасат. Мајката и синот настрадале во вторникот во дворот на семејната куќа во селото Глоговица, кога ветрот ги откинал струјните кабли од бандерата. -„Беше тоа нешто по 18 часот кога слушнавме врисок, но помисливме дека некоја мачка била нападната од куче. Одеднаш го слушнавме плачот на Мирјана: „Леле сине, леле сине…“ Мојот брат прв истрча и виде дека и двајцата лежат мртви еден покрај друг.“- изјави сосетката. Соседите не смееле да ги допрат мртвите тела дури не дошла полицијата. За своите соседи имаат само добри зборорви. Велат дека станувало збор за сиромашно, но лесно семејство. Дарко сакал само да го помести кабелот, но жицата му останала во рацете и кога настрадал. Ти немале како да ја платат сметката за струја, па самите се приклучиле на бандерата, но изгледа дека тоа не било направено како што ...
| | веќе видена | слични
5 копии

М.М. (46) и нејзиниот 16-годишен син Д.М. загинаа од струен удар кога на нивната куќа во алексиначкото село Глоговица падна жица под напон. Трагедијата се случи во средата, а мајката настрадала во обид да му помогне на синот. Ранко Филиповиќ од соседното село Лужане вели дека добро го познавал семејството што го снајде несекојдневна трагедија. Ним пред месец дена им е исклучена струјата зошто немале пари да ги плаќаат сметките. Поради големиот студ се приклучиле на некоја жица, која ветерот ја откачил па така и мајката и синот настрадале од струе удар. По повод трагичниот настан пред зградата на Електропривреда на Србија во Алексинац се собраа мештаните, соседите и роднините на настраданата мајка и син, сакајќи на овој начин да им оддадат почит на настраданите. Меѓу собраните е и Снежана Петровиќ која и самата тешко живее, а поради незавидната материјална ситуација нејзиниот долг за струја е милионски. -Должам за струја милион и 600 динари. Во куќата растам две внучиња, живееме во мрак, не можам да ги бањам ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Преку кампањата „НЕ за селфи на воз – Вреди да живееш“ МЖ Транспорт АД Скопје ќе ги едуцира основците и средношколците во Скопје за ризиците од фотографирање на вагоните во депото на МЖ Транспорт, по неодамнешниот случај во кој од струен удар загина 15-годишно момче. Кампањата почна вчера во државното средно училиште „Владо Тасевски“ каде на учениците им беа поделени и претставени флаери и видео презентации со пораки „Спречи го твојот другар да се докажува“ и „25 KV = 25.000 V или 5.000 пати повеќе за да го наполните вашиот мобилен телефон“. Подготвени се тимови кои ќе ги посетат сите основни и средни училишта во Скопје и ќе укажуваат на опасностите од електричната инсталација кај возовите. „Ќе делуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како превозно средство, а не за качување на крововите и правење фотографии. Имаме многу поубави места за фотографии во возот и во Македонија каде можеме да отидеме со воз, да излеземе надвор и да направиме фотографии“, рече Игор Коруноски, директор на МЖ ...
| | веќе видена | слични

„Македонски железници“ почна кампања за подигнување на свеста кај учениците да не се фотографираат на вагони „Не за селфи на воз - вреди да живееш“, е новата кампања на „Македонски железници“ преку која ќе се подига свеста кај учениците да не се фотографираат на вагоните и со тоа да не си го доведуваат животот во опасност. Поводот за кампањата се неколкуте несреќи што се случија месецов, при што едно момче загина, а две се здобија со сериозни повреди. Акцијата почна со делење флаери во средното училиште „Владо Тасевски“ во скопската населба Аеродром. „Ќе дејствуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како превозно средство, а не за качување на покривите и правење фотографии. Има многу поубави места за фотографии во возот и во Македонија каде што можеме да отидеме со воз, да излеземе надвор и да направиме фотографии“, изјави Игор Коруноски, директор на „МЖ Транспорт“. Од „Железници“ апелираат до младите да бидат внимателни и одговорни, а родителите да им укажат дека не треба да се качуваат на ...
| | веќе видена | слични

Подготвени се тимови кои ќе ги посетат сите основни и средни училишта во Скопје и ќе укажуваат на опасностите од електричната инсталација кај возовите. Преку кампања „НЕ за селфи на воз - Вреди да живееш” МЖ Транспорт ад Скопје ќе ги едуци основците и средношколците во Скопје за ризиците од фотографирање на вагоните во депото на МЖ Транспорт, по неодамнешниот случај во кој од струен удар загина 15-годишно момче. Кампањата почна денеска во државното средно училиште „Владо Тасевски“ каде на учениците им беа поделени и претставени флаери и видео презентации со пораки „спречи го твојот другар да се докажува“ и 25 KV = na 25.000 V или 5.000 пати повеќе за да го наполните вашиот мобилен телефон“. Подготвени се тимови кои ќе ги посетат сите основни и средни училишта во Скопје и ќе укажуваат на опасностите од електричната инсталација кај возовите. - Ќе делуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како превозно средство, а не за качување на крововите и правење фотографии. Имаме многу поубави ...
| | веќе видена | слични

„Не за селфи на воз- вреди да живееш“- со кампања Македонски Железници Транспорт ќе ја подига свеста кај учениците да не се сликаат на вагоните и да внимаваат на високо напонските жици. Поводот се еден смртен случај и неколку повередни момчиња. Со делење флаери кампањата почна во средното училиште „Владо Тасевски“. Ќе делуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како превозно средство, а не за качување на крововите и правење фотографии. Имаме многу поубави места за фотографии во возот и во Македонија каде можеме да отидеме со воз, да излеземе надвор и да направиме фотографии, рече Игор Коруноски, директор на МЖ Транспорт. Апелира до младите да бидат внимателни и одговорни, а родителите да им укажат дека вагоните и возовите во депоата на МЖ и во кругот на станичните места се места над кои поминува електрична мрежа под висок напон од 25.000 волти. Ризично е и може да биде фатално, како што нагласи, да се виде близу и на еден или еден и пол метар до инсталацијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кампањата почна денеска во државното средно училиште „Владо Тасевски“ каде на учениците им беа поделени и претставени флаери и видео презентации со пораки  „спречи го твојот другар да се докажува“ и 25 KV = na 25.000 V  или 5.000 пати повеќе за да го наполните вашиот мобилен телефон“.  Подготвени се тимови кои ќе ги посетат сите основни и средни училишта  во Скопје и ќе укажуваат на опасностите од електричната инсталација кај возовите. - Ќе делуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како  превозно средство, а не за качување на крововите и правење фотографии. Имаме многу  поубави места за фотографии во возот и во Македонија каде можеме да отидеме со воз, да излеземе надвор и да направиме фотографии, рече Игор Коруноски, директор на МЖ Транспорт. Апелира до младите да бидат внимателни и одговорни, а родителите да им укажат дека вагоните и возовите во депоата на МЖ и во кругот на станичните места се места над кои поминува електрична мрежа под висок напон од 25.000 волти. Ризично е и може да биде ...
| | веќе видена | слични
4 копии

M.M (46) и нејзиниот 16-годишен син Д.М загинаа од струен удар, кога над нивната куќа во Глоговица, Србија паднала жица под напон. Како што пишуваат српските медиуми, трагедијата се случила пред два дена, а мајката настрадала додека се обидела да му помогне на синот. Ранко Филиповиќ од соседното село Лужани вели дека добро го познавала семејството кое му се случи оваа незапамтена трагедија. M.M (46) и нејзиниот 16-годишен син Д.М загинаа од струен удар, кога над нивната куќа во Глоговица, Србија паднала жица под напон. Како што пишуваат српските медиуми, трагедијата се случила пред два дена, а мајката настрадала додека се обидела да му помогне на синот. Ранко Филиповиќ од соседното село Лужани вели дека добро го познавала семејството кое му се случи оваа незапамтена трагедија. На нив пред месец дена им ја исклучиле струјата бидејќи немале да си ги платат сметките. Поради големиот студ ја приклучиле со некои жици кои ветерот ги откачил па мајката и синот настрадаа од струен удар.
| | веќе видена | слични

Во страшна несреќа во селото Глоговиц кај Алексинца, настрада Маријана Петровиќ (46) и нејзиниот 16 годишен син, Д.М. Татко им за српски Телеграф раскажаа како дошло до трагедијата, а нивните потресни зборови предизвикаа тага над ова слео. Трагедијата се случила во 18:30 часот кгоа мајката и синот загинаа откако паднала жица под напон. Мајката настрада за време додека се обидувала да му помогне на синот. „Се работи за семејство со стабилна материјална состојба. Се верува дека до струјниот удар дошло за време на дефектот на електричната вода. Ветерот ја откачил и жицата паднала во близина на детето кое го зафатила и него. За жал тоа настрадало. „Но трагедијата тука не завршила. Мајката се обидела да му помогне, но и таа загинала“, велат познавачите на ова семејство, полни со болка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 373 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишната гимназијалка Јована Лепосавиќ прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина момче повредено од струен удар во обид да се фотографира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: