Скопје и Атина се позиционираат за името


Уставот е домашна книга и нема последници надвор од земјата, поради тоа нема потреба да се смени, порача вчера премиерот Зоран Заев во интервју за Еуроњуз. Тој смета дека доволна е ревизијата на Уставот од 1993 година која се направи поради чувствата на, како што рече, нашите пријатели Грците и за да се чувствуваат поудобно направена е и втора ревизија. Уставот е домашна книга и нема последници надвор од земјата, поради тоа нема потреба да се смени, порача вчера премиерот Зоран Заев во интервју за Еуроњуз. Тој смета дека доволна е ревизијата на Уставот од 1993 година која се направи поради чувствата на, како што рече, нашите пријатели Грците и за да се чувствуваат поудобно направена е и втора ревизија.Во однос на тоа дали и идентитетот е предмет на преговори, македонскиот премиер одговара негативно. Вели дека не постои разговор за идентитетот, односно за националноста, но постои параграф за државјанството.Во интервју за германски „Шпигел“, пак, Заев истакнува дека очекува да се најде решение со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Промена на Уставот не е никаква гаранција за Грција за трајно решение на спорот, вели премиерот Зоран Заев, одговарајќи на инсистирањето на грчката страна за уставни измени како услов за постигнување договор за спорот за името. Премиерот Заев, ја отфрла варијантата за уставни измени, нудејќи и на Грција опција за меѓународен договор, заснован на меѓународното право. Македонскиот премиер вели дека Македонија веќе ја исполнила едно од клучните барања на Грција, врзано со иредентизмот. Следно вели Заев е откако ќе се постигне договор, да се формираат комисии во двете држави кои би ги разгледувале наставните содржини во учебниците по историја. Заев вели дека за Македонија најважен момемент е идентитетското прашање, а што се однесува до позицијата на грчкиот претседател околу малциинства, Премиерот Заев смета дека најдобро е да се искористи праксата од Уставот на Грција. Оптимизмот од македонската страна за решение на спорот се уште постои, иако досега беа пробиени повеќе рокови кои македонската страна ги ...
| | веќе видена | слични

Грчката влада нема да попушти во барањето за промена во македонскиот устав, во преговорите за името. Портпаролот на владата, Димитрис Ѕанакопулос во дебатна емисија на државната ЕРТ рече дека тоа е условот за примена на условот име за севкупна употреба, кое е основа на грчките црвени линии. ,,За сложено име ерга омнес, за севкупна употреба, во секој случај предуслов е уставна ревизија, барем во однос на прашањето со уставното име. Според тоа, прашањето за промена на Уставот секако дека влегува, барем на овој степен. Останатите работи ќе се разговараат и на техничко ниво за тоа колку може да постојат толкувања на Уставот на соседната земја кои би можеле да се карактеризираат како иредентистички, но ова е прашање поврзано со толкувањето. Сигурно е дека уставното име треба да се промени за да може да важи условот ерга омнес‘‘, рече Ѕанакопулос. Во тензичната дебата во која учествуваше и вториот човек на Неа Демократија, Костис Хаѕидакис, потпретседателот на опозициската партија ја обвини владата на Ципрас дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Перспективите за сериозно решавање на прашањето за името сѐ повеќе се намалуваат поради несериозната влада на Ципрас, смета поранешната шефица на грчката дипломатија Дора Бакојани. Перспективите за сериозно решавање на прашањето за името сѐ повеќе се намалуваат поради несериозната влада на Ципрас, смета поранешната шефица на грчката дипломатија Дора Бакојани. Во интервју за радиото „Риал фм“ Бакојани песимистички вели – тоа го искористија и други сили: турците, влегоа на средина и ги охрабрија скопјаните да не направат отстапки за основните прашања како што е Уставот, што е и предуслов, а резултатот е денес да имаме пораст на национализмот и во Грција и во ПЈРМ и, секако, перспективите за едно сериозно решавање на прашањето (читај прогрчко решение) сѐ повеќе се намалуваат, додаде поранешната шефица на грчката дипломатија, а сега пратеник на опозициската нова демократија, која според анкетите ќе биде и новата владејачка партија во Грција.
| | веќе видена | слични

По теркот на договорот со Бугарија, премиерот Заев најавува ревизија на учебниците откако ќе се договори и со Грција. Работни групи ќе ги чешлале учебниците за да негуваат пријателство, за да не трпеле штета идните генерации. По теркот на договорот со Бугарија, премиерот Заев најавува ревизија на учебниците откако ќе се договори и со Грција. Работни групи ќе ги чешлале учебниците за да негуваат пријателство, за да не трпеле штета идните генерации. Говорејќи за црвените линии кои ги гледа како светлост во тунелот во целиот спор со името, објаснувајќи ја меѓународната пракса за тоа како оди процедурата за постигнување на ваквите договори со соседите, но и за тоа колку е важно решението за граѓаните на Грција и на Македонија, премиерот случајно или не заборави да го спомене референдум, на кој народот треба да го каже своето мислење за промената на уставното име. Грците повторно притискаат на промена на Уставот како гаранција дека во иднина „Уставниот суд на соседната земја нема да може да одлучи дека Заев ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Сето она што се менува може да се врати назад, па оттука каква било уставна промена не би значела трајна гаранција за Грција, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање за барањата на Атина за промена на Уставот како гаранција за решение на спорот за името. Заев изрази надеж дека може да се пронајде решение за ова прашање, а како што рече, важно е придржувањето кон меѓународно познатата пракса на решавање вакви спорови. Тој додаде дека не треба да се поставуваат црвени линии доколку сакаме да дојде до решение, но мора да се сочува достоинството на двата народа и да се задржи идентитетот. „Идентитетот е чувство и за него не можете да преговарате, да се пазарите. Јас верувам дека во тој дух, водејќи се внимателно кон партнерите со кои преговараме, ќе изнајдеме решение, а истовремено да се отвори и Уставот на Грција и да видиме како тие водат грижа за Грците надвор од Грција. Јас сум подготвен како тие водат грижа за Грците надвор од Грција така и ние да водиме грижа за Македонците надвор од ...
| | веќе видена | слични

За сложено име за севкупна употреба предуслов е уставна ревизија. Сигурно е дека уставното име треба да се промени за да може да важи условот ерга омнес, рече портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос во дебатната емисија на грчката државна телевизија ЕРТ. „Прашањето за промена на Уставот секако дека влегува, барем на овој степен. Останатите работи ќе се разговараат и на техничко ниво за тоа колку може да постојат толкувања на Уставот на соседната земја кои би можеле да се карактеризираат како иредентистички.“ - изјави Димитрис Ѕанакопулос – портпарол на грчката Влада. Во однос на коментарот дека е намален почетниот оптимизам, Ѕанакопулос објасни дека сите преговори имаат сопирања и забрзувања, а одбегна да открие технички детали за процесот. Рече дека нацрт спогодбата сѐ уште е во фаза на разработка од грчка страна, а за доставувањето до Македонија, официјално ќе биде соопштено од грчкото МНР. Во жестоката дебата како претставник на опозицијата учествуваше потпретседателот на Нова демократија, ...
| | веќе видена | слични

Грција веќе неколку месеци бара промена на македонскиот Устав, но промената на што било во Македонија не значи трајна гаранција за граѓаните на Грција, затоа што се што ќе се смени може да се поврати назад, изјави премиерот Зоран заев, одговарајќи на новинарски прашања по рочиштето за случајот „Поткуп“ во скопскиот Кривичен суд.„Јас верувам дека треба да се држиме до она што меѓународната пракса го познава, а тоа е меѓународни договори, ратификација во парламентите, гласање во ООН, резолуција во ООН и тоа е најсериозната гаранција за Република Грција. Многу е важно да го практикуваме тоа што целиот свет го знае, а тоа е меѓународно позната пракса на решавање на вакви спорови“, рече Заев.Во врска со црвените линии кои ги изнесе грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, вклучувајќи го и барањето Македонија да се откаже од македонското малцинство надвор од земјата, Заев изјави дека тој не разговара за црвени линии.„Навистина, не треба да ставаме никакви црвени линии, ако искрено сакаме да изнајдеме решение. ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер вели дека треба да се отвори и прашањето на Уставот на Грција па да се види како соседната земја води сметка Грците кои живеат надвор, па според тој пример да се однесува и на Македонија. „Идентитетот е чувство и за него не можете да преговарате, да се ценкате. Јас верувам дека во тој дух, водејќи се внимателно кон партнерите со кои преговараме ќе изнајдеме решение, а истовремено да се отвори и Уставот на Грција и да видиме како тие водат грижа за Грците надвор од Грција. Јас сум подготвен, како тие водат грижа за Грците надвор од Грција, така и ние да водиме грижа за Македонците надвор од Македонија, соодветно исто“, изјави Зоран Заев, како што пренесе Макфакс. На новинарско прашање поврзано со грчкото инсистирање да се смени и уставот на Македонија заедно со промена на името, Заев изјави дека „каква било уставна промена не би значела трајна гаранција за Грција“. Премиерот смета дека може да се пронајде решение за ова прашање со придржување кон меѓународно познатата пракса за решавање ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не треба да се поставуваат црвени линии доколу се сака да се дојде до некакво решение за спорот со името и нагласи дека индентитетот е чуство и оти за него не може да се преговара. – Мора да водиме грижа едни за други за да го сочуваме достоинството на двата народа, на двете земји и на двете нации и секако за зачувување на она што значи чувство, а тоа е идентитетот. Идентитетот е чуство и за него не можете да преговарате, да се ценкате. Јас верувам дека во тој дух, водејќи се внимателно кон партнерите со кои преговараме ќе изнајдеме решение, а истовремено да се отвори и Уставот на Грција и да видиме како тие водат грижа за Грците надвор од Грција. Јас сум подготвен, како тие водат грижа за Грците надвор од Грција, така и ние да водиме грижа за Македонците надвор од Македонија, соодветно исто – рече Заев, одговарајќи на новинарско прашање по завршувањето на денешното рочиште за случајот „Поткуп“. Тој го повтори ставот дека нема потреба за менување на Уставот, како што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 299 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје и Атина се позиционираат за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: