Заев го послуша Коѕијас: Објави дека договорил име со географска одредница


Премиерот Зоран Заев вчера објави дека бил подготвен за име со географска одредница. Ова негово признание следува откако грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас го повика да каже што договорил на средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Давос. Заев не кажа кои се предлозите за идентитетските прашања откако Коѕијас беше јасен дека се преговара за се. Но, како знак на добра волја Заев одлучи автопатот да се вика „Пријателство“ а аеродромот Меѓународен аеродром Скопје“.
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека во преговорите околу спорот за името со Грција има позитивно придвижување за три од вкупно седум точки за кои се разговара. Тој при посета на Тиквешијата потврди дека име со географска одредница е прифатливо за македонската страна. „Од седум позиции кои беа појдовните точки на разговорите, знам дека веќе е намалено на четири позиции, три се отстранети. Јас верувам дека со политиката на новата Влада многу брзо ќе можат да се отстранат и другите позиции“, рече Заев во Неготино. Според него, остануваат разговори за суштинските прашања меѓу кои ги набројува „името, уставот и јазикот…“. Според Заев, веројатно тие беа најлесните точки, но дека тоа е сигнал и за двете страни дека може да се изнајде решение. „Секако, суштинските позиции се многу значајни, името, уставот дали ќе се менува или не, јазикот и други работи кои таму се спомнуваа. Тоа е суштината на самиот преговарачки процес и можноста за изнаоѓање решение“, рече премиерот. Тој вели дека на средбата во Виена ...
| | веќе видена | слични

Речиси половина од патот до конечно решение на спорот за името е изоден. Три од седум појдовни позиции на двете влади се надминати, но остануваат уште четири кои се потешки за решавање. Ова го истакна премиерот Зоран Заев кој вели дека по вчерашниот седумчасовен состанок меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц во Виена, речиси половина од точките за кои се преговара се затворени. Меѓутоа Заев не сакаше да открие по кои точки се согласиле двете страни, а кои се уште остануваат отворени, велејќи дека доколку ги обелодени тоа ќе претставува преговарање преку медиумите. Но од друга страна универзитетскиот професор и надворешен соработник во Владата, Мерсел Биљали, вели негово лично мислење е дека референдумот не е решение бидејќи како што вели не ги балансира односите меѓу населението. Биљали смета дека со референдумот дел од луѓето добиваат се, наспроти останатите кои губат се за што се залагаат. Ниту владиниот портпарол Миле Бошњаковски не откри повеќе детали за вчерашните преговори во Виена. Единствено вели дека ...
| | веќе видена | слични

Владата неоткрива детали од последната рунда на повеќечасовните преговори на министрите Димитров и Коѕијас, со посредство на медијаторот Нимиц, што вчера се одржа во Виена. Премиерот Заев сепак вели дека суштински се отворени сите прашања и дека е постигнат напредок во приближувањето во дел од позициите на двете земји ,,Ако тргнеме од некои 7 позиции кои што беа појдовните точки на разговорите знам дека тоа е веќе намалено на 4 позиции, 3 се отклонети. Веројатно тие беа најлесните. Но, добро е, сигнал е, охрабрување е за нас, охрабрување е за грчката страна дека е можно. Дека е можно да се изнајде решение. Секако суштинските позиции се многу значајни Името, уставот дали ќе се менува или не, јазикот и други работи кои што таму се спомнуваат‘‘. Заев е оптимист дека во следниот период е можно решение, и покрај пораките за грчките црвени линии, односно со секој следен чекор ќе се приближуваат во останатите отворени прашања. Премиерот потенцира дека достоинството и идентитетот се многу важни за македонската ...
| | веќе видена | слични

Владата не кажува детали од преговарачкиот процес за спорот со името. Се што е во интерес на преговорите веќе е објавено во јавноста, велат од таму. Владата не кажува детали од преговарачкиот процес за спорот со името. Се што е во интерес на преговорите веќе е објавено во јавноста, велат од таму. Со цел да не се нарушел процесот засега е доволно само соопштението кое вчера стигна до јавноста, дека Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција се согласиле да ги продолжат напорите под покровителство на Обединетите Нации. Со други зборови преговорите продолжуваат но детали повторно нема. – Да не се повторуваме, мислам навистина се што е во интерес на јавноста е веќе објавено и јасно и прецизно кажано околу преговорите. Тие се информациите коишто течат во јавност со цел да не биде нарушен процесот. Насоката е очекување за взаемен компромис, решение кое е прифатливо за сите, вели портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. Вчерашната средба Димитров – Коѕијас ...
| | веќе видена | слични

Од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите имало во три од нив, но немало да изнесуваат детали од процесот, за како што нагласи, да не излезе дека се преговарало преку медиумите. Заев и денес не откри за која географска одредница се преговара, но оптимистично најави дека очекува и двете страни да бидат прагматични. Речиси половина од точките по кои се преговарало за спорот со името биле затворени. Од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите имало во три од нив, но немало да изнесуваат детали од процесот, за како што нагласи, да не излезе дека се преговарало преку медиумите. За географската одредница потврди дека била прифатлива опцијата, а се спомнувале неколку имиња. - За нас е прифатливо име со географска одредница, односно ги отклонуваме сите други кои беа временска одредница, или некои други укажувања кои беа како предлози. Ако тргнеме од некои седум позиции кои беа ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да изнесува детали, за, како што нагласи, да не излезе дека се преговара преку медиумите. - Медијаторот Нимиц го води процесот, тој ги знае во суштина работите кои можат да поминат, кои не можат да поминат кај едната и кај другата страна. Важно е да се гради довербата помеѓу двете страни во функција на решавање на проблемот. Мене ми е драго што се разглобени во суштина сите отворени прашања. Ако тргнеме од некои седум позиции кои беа појдовните точки на разговорите, знам дека веќе е намалено на четири позиции, три се отстранети. Јас верувам дека со политиката на новата Влада многу брзо ќе можат да се отклонат и другите позиции, изјави Заев. Потенцира дека Република Македонија сака решение, а Владата, како што наведе, прави буквално се, се обидува да гради внатрешен консензус во државата, во функција на изнаоѓање ...
| | веќе видена | слични

Што во спорот со Грција се смета за затворено прашање, што се уште е предмет на преговори и кој би можел да биде компомисот. 1. Основното прашање е името.. Оваа точка можеме да ја сметаме за затворена или барем за точка која најлесно ќе се затвори. Од 5 те предлози што на маса ги стави Нимиц, како што објавивме екслузивно уште пред неколку недели – два веднаш беа отфрлени. Од грчка страна Република Македонија Скопје, од македонска предлогот Република Нова Македонија. Остануваат три опции.. Од нив, најмалку шанси има Вардаска Македонија, бидејќи асоцира на српското владеење на овој простор. Најмногу против се Албанците. Како реални опции остануваат Северна и Горна Македонија. Тие два предлози се во рамктите на позициите на двете земји – Заев рече дека за владата е прифатлива географска одредница, а за Ципрас е прифалтиво сложено име со географска одредница со терминот Македонија... Од тоа како стојат во моментов работите, многу многу поголеми шанси има Горна Македонија да биде решението... Ние му даваме 90 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, и грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас, би можеле да остварат нова средба во Софија, пренесоа грчките медиуми. Според грчката државна телевизија ЕРТ, средбата, веројатно, ќе биде остварена в четврток. „Коѕијас и Димитров повторно ќе се состанат во Софија на маргините на неформалниот совет на министрите за надворешни работи на ЕУ со колегите од земјите кандидати за европска интеграција“- објави грчката државна телевизија. Весникот „Катимерини“ пишува дека Коѕиас и Димитров ќе се сретнат во Софија. „Грција, од своја страна, изрази интерес да продолжат контактите се додека Скопје и Атина не стигнат до заеднички текст, односно т.н. спогодба, што ја предлага Коѕиас како основа за разговори. На тет а тет вечерата што ја имаа завчера вечерта двајцата министри, пред нивната вчерашна средба со Нимиц, имаа разговор за суштината и за процедуралните прашања“ - пишува „Катимерини“. Весникот „Авги“, кој важи за близок до партијата СИРИЗА, пишува дека ...
| | веќе видена | слични

Дводневните разговори во Виена меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, под покровителство на Метју Нимиц всушност го означуваат почетокот на вистинскиот преговарачки процес околу проблемот за името, вели премиерот Зоран Заев. Владата затоа не ни очекувала многу од оваа средба, вели премиерот и додава дека сепак дел од точките поврзани со спорот се испеглани што дава простор за оптимизам. „Медијаторот Нимиц го води процесот, тој во суштина ги знае работите кои што можат да поминат или не можат кај едната и кај другата страна. Важно е да се гради довербата меѓу двете страни во функција на решавање на проблемот. Мене ми е драго што се разглобени во суштина сите отворени прашања. Ако тргнеме од некои седум позиции што беа појдовните точки на разговорите знам дека тоа е намалено на четири позиции. Јас верувам дека со политиката на новата Влада многу брзо ќе можат да се отклонуваат и другите позиции“, вели Зоран Заев - претседател на Владата. После вчерашните седумчасовни преговори во Виена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Павле Богоевски, претседателот на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања, ќе ја води расправата за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот ...
сите 319 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 292 | | | веќе видена

Македонската евровизиска претставничка Тамара Тодевска изјави дека би било погрешно доколку наместо Евровизија, оваа година парите биле потрошени на амбулантни ...
сите 219 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев го послуша Коѕијас: Објави дека договорил име со географска одредница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: