ВУЧИЌ ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ КАКО ПРЕМИЕР: Проектот „Голема Албанија“ е неостварлив


Александар Вучиќ на неговата последна прес-конференција како премиер на Србија истакна дека ЕУ ќе биде стратегиска цел на владата, како и продолжувањето на пријателските односи со Русија, Кина и САД Развивање на односите со Европската Унија, Русија, Кина и САД ќе биде стратешка цел на новата српска влада, изјави денеска Александар Вучиќ на неговата последна прес-конференција како премиер на Србија, пред да стапи на претседателската функција. - Ние треба да работиме многу и да го градиме имиџот на Србија, за да можеме да се потпираме на помошта од меѓународната заедница. Сигурен сум дека ЕУ ќе биде стратегиска цел на владата, како и продолжување на пријателските односи со Русија, Кина и САД - нагласи Вучиќ. Претходно денеска Вучиќ наведе дека земјата нема да стане членка на НАТО, јави ТАСС. Тој истакна дека Србија сака да остане воено неутрална земја и поради тоа, инвестира средства во нејзината одбрана. Тој забележа дека членството во НАТО би можело да реши многу проблеми, но би го вознемирило населението ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Премиерот Зоран Заев му испрати честитка на премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, за приемот на Црна Гора во НАТО. „Во име на граѓаните и на владата на Македонија им честитам на граѓаните и на владата на Република Црна Гора за огромниот исчекор кон демократскиот свет, преку интеграцијата на вашата држава како 29. полноправна членка на алијансата. Примерот што го дава Црна Гора е порака дека, ако има политичка волја и граѓанска свест за важноста на потребните реформски процеси, тогаш нивното исполнување се реализира со потребната динамика и тоа ги отвора перспективите и за луѓето и за државата. Овој сигнал на отворени врати на НАТО е силна мотивација за новата влада на Македонија што ја предводам да продолжи да работи според демократските вредности и владеењето на правото и вложувајќи во потребната модернизација на армијата според НАТО стандардите, во најкус можен рок да ја обезбеди атлантската иднина и на Македонија. НАТО е пред сè сојуз на демократии и граѓаните на Македонија, како и граѓаните на Црна ...
| | веќе видена | слични

Делот од инаугурацискиот говор на Вучиќ, во кој изрази потреба од „внатрешен дијалог за Косово“, предизвика големо внимание во јавноста. Иако не се познати никакви детали, тоа не ги спречи бројните толкувања. За многумина споменувањето на „внатрешниот дијалог за Косово“ изгледаше како подготовка за долготрајни преговори, но има и такви кои зад тоа гледаат подготовка на домашната јавност за признавање на независноста на Косово. Посебен сомнеж предизвика, би се рекло од ништо не предизвиканата, потреба за дијалог од страна на властите, кои во изминатите 5 години на секој начин избегнуваа дијалог. Зошто новиот претседател на Србија одеднаш стана заинтересиран за внатрешен дијалог, и тоа токму на темата Косово? Заострена ситуација „Во моментов можеме само да претпоставуваме за конкретните мотиви за тој повик, и како тој дијалог би требало да изгледа“, вели за ДВ Владимир Трапара од Институтот за меѓународна политика и економија. „Но, на прв поглед можеме да констатираме дека ситуацијата околу Косово е многу ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Црногорскиот премиер Душко Маровиќ изрази надеж дека по неговата земја, и Македонија наскоро ќе може да се зачлени во НАТО. Маровиќ зборуваше за натамошното проширување на Алијансата за време на церемонијата во Вашингтон за официјален прием на Црна Гора во НАТО, пренесе Македонската Телевизија. - Јас би сакал и Босна и Херцеговина и Македонија да го забрзаат својот процес. Знаете дека Македонија беше отидена многу далеку, но од различни причини заостана на тој пат. Верувам дека сега се создаваат околности и внатрешна атмосфера во Македонија да се тргне со забрзана интеграција не само кога е во прашање НАТО, туку и во Европската унија. Црна Гора е тука да ја зајакне, да биде со Македонија и да ја поддржи и охрабри и се разбира со своето знаење и искуство да придонесе тој процес да се заврши во најкратниот можен рок, изјави Маровиќ. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, исто така, најави дека Македонија и Босна и херцеговина може да бидат примени во НАТО доколку ги спроведат потребните реформи. - Ова ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 6 јуни 2017 (МИА) - Премиерот Зоран Заев испрати честитка до неговиот црногорски колега Душко Марковиќ за приемот на Црна Гора во НАТО. - Во име на граѓаните и на Владата на Република Македонија им честитам на граѓаните и на Владата на Република Црна Гора за огромниот исчекор кон демократскиот свет, преку интеграцијата на вашата држава како 29. полноправна членка на НАТО Алијансата. Примерот што го дава Црна Гора е порака дека ако има политичка волја и граѓанска свест за важноста на потребните реформски процеси, тогаш нивното исполнување се реализира со потребната динамика и тоа ги отвора перспективите и за луѓето и за државата, се вели во честитката од Заев. Овој сигнал на отворени врати на НАТО, се додава, е силна мотивација за новата Влада на Република Македонија што ја предводам, да продолжи да работи според демократските вредности и владеењето на правото и вложувајќи во потребната модернизација на Армијата според НАТО стандардите, во најкус можен рок да ја обезбеди атлантската иднина и на ...
| | веќе видена | слични

Со официјална цеременија во Стејт Департментот во Вашингтон, Црна Гора стана 29-та земја членка на НАТО. Црногорскиот премиер Душко Марковиќ официјално го депонираше инструментот за приклучување на Црна Гора во НАТО кај американскиот потсекретар Томас Шенон. Генералниот секретар Јенс Столтенберг којшто присуствуваше на церемонијата ја поздрави најновата земја членка на Алијансата. Од Стејт Департментот го повторија ставот на американскиот претседател Доналд Трамп дека НАТО е бедемот за меѓународниот мир и безбедност и дека приемот на Црна Гора потврдува дека вратата на НАТО останува отворена за нови земји членки. „Јас би сакал и Босна и Херцеговина и Македонија да го забрзаат својот процес. Знаете дека Македонија беше отидена многу далеку, но од различни причини заостана на тој пат. Верувам дека сега се создаваат околности и вн атрешна атмосфера во Македонија , да Македонија тргне со забрзана интеграција , не само кога е во прашање НАТО туку и во Европската Унија. Црна Гора е тука да ја зајакне, да биде со ...
| | веќе видена | слични

- Јас би сакал и Босна и Херцеговина и Македонија да го забрзаат својот процес. Знаете дека Македонија беше отидена многу далеку, но од различни причини заостана на тој пат. Верувам дека сега се создаваат околности и внатрешна атмосфера во Македонија да се тргне со забрзана интеграција не само кога е во прашање НАТО, туку и во Европската унија. Црна Гора е тука да ја зајакне, да биде со Македонија и да ја поддржи и охрабри и се разбира со своето знаење и искуство да придонесе тој процес да се заврши во најкратниот можен рок, изјави Маровиќ. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, исто така, најави дека Македонија и Босна и херцеговина може да бидат примени во НАТО доколку ги спроведат потребните реформи. - Ова што го направивме денеска докажува дека вратата на НАТО е отворена за оние држави што се способни за реформи, да го спроведуваат владеењето на правото и да ги модернизираат институциите на одбраната. Работиме со Босна и Херцеговина и со Поранешната Југословенска Република Македонија да ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави во понеделник дека се сретнал со поранешната висока претставничка на Европската Унија(ЕУ) за безбедност и надворешна политика Кетрин Ештон, но дека не станало збор за нејзин ангажман како советник. „Кетрин Ештон ја почитувам, многу работи научив од неа. Не разговаравме за советнички ангажман, но разговаравме за различни теми“, рече Вучиќ за Радио телевизија Србија. Агенцијата Спутник пренесе дека Ештон би можела да му биде советничка на новиот српски претседател.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешната висока претставничка на Европската Унија(ЕУ) за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон наскоро би можела да стане советник на српскиот претседател Александар Вучиќ, дознава Спутник. Според истиот медиум, тоа било една од главните причини за нејзината ненадејна посета на Вучиќ, по само пет дена откако официјално положи заклетва и официјално влезе во претседателскиот кабинет. Бароницата Ештон е британска политичарка која во 2009 година на самитот на 27 земји на ЕУ во Брисел беше избрана на функцијата висока претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност. Под нејзината палка официјално започна и политичкиот дијалог за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот претседател Алаксандар Вучиќ ги демантираше информациите што се појавија во некои белградски медиуми дека поранешната висока претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон ќе биде негова советничка. Белградските медиуми објавија дека овој ангажман на Ештон бил и една од главните причини за нејзината вчерашна ненајавена средба со Вучиќ, само пет дена откако тој положи заклетва и официјално стана претседател на Србија. Вучиќ во изјава за српската државна телевизија РТС потврди дека се сретнал со Ештон, која, како што рече. многу ја почитува како личност од која може многу да се научи, но ги демантираше наводите дека таа ќе биде именувана за негов советник. - Не разговаравме за советнички ангажман, туку за различни теми, како што е состојбата на Балканот и европската перспектива на целиот регион, рече Вучиќ. Британската Ештон беше висока претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност од 2009 до 2014 година. Во нејзиниот мандат почна и политичкиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 204 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 165 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВУЧИЌ ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ КАКО ПРЕМИЕР: Проектот „Голема Албанија“ е неостварлив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: