Денес повторно жешко време

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и потопло, со слаб ветер од јужен правец. Температурата во Битола ќе се движи од 13 °C до 29 °C, а во Скопје меѓу 16 °C и 32 °C. Утре се очекува сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Кон крајот на денот и во текот на ноќта се очекува локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец а во вечерните часови го менува правецот во западен и северозападен.
| | веќе видена | слични

Времето денес ќе биде сончево со умерена облачност. Во претпладневните часови ќе има појава на локален краткотраен дожд, ќе дува засилен северен ветер, а на моменти ветерот ќе биде силен по интензитет со брзина која ќе надминува 80 км на час особено долж Повардарјето и во Пелагонискиот регион. Дневната температура ќе се движи од 22 до 31 степен. Во Скопје ќе биде сончево и ветровито со појава на умерена облачност. Утринската температура до 18, а дневната ќе достигне до 27 степени.
| | веќе видена | слични
7 копии

Викендов се очекува намалување на температурите, во северните делови од земјата и до 10 степени. Намалувањето на температурите ќе биде проследено со силен ветер кој ќе достигнува брзина и до 80 километри на час. Кон крајот на денешниот ден и во текот на ноќта се очекува продор на посвежа воздушна маса од север, што ќе услови изолиран развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд и силен северен ветер. Утре минималните температури ќе се движат од 15 до 22 степени, а максималните температури ќе се искачат од 23 до 32 степени. Во недела температурите дополнително ќе паднат, минималните ќе се движат од 9 до 16 степени,а максималните дневни од 21 до 28 степени Целзиусови. Во Скопје и околината викендов сончево, со локална облачност и дневна температура до 26 Целзиусови степени.
| | веќе видена | слични

Поројни дождови, грмежи и северен ветер ќе зафатат делови од земјава денеска попладне и во текот на ноќта. Тоа го овозможува продорот на посвежа воздушна маса од север, што ќе услови развој на нестабилна облачност. За време на викендот ќе биде посвежо и ветровито, со силен ветер на моменти, што ќе достигне брзина и над 80 километри на час. Дневната температура позначително ќе опадне, во северните делови и за 10 Целзиусови степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Во текот на денот не очекува сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Кон крајот на денот и во текот на ноќта се очекува развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец, кој во ноќните часови ќе го смени правецот во северен и ќе засилува. Минималната температура ќе се движи од 12 до 19, додека дневната ќе се движи од 29 до 37 степени. Во Скопје максималната температура ќе се искачи до 34 степен, Гевгелија 37 и Охрид 29 степени.
| | веќе видена | слични

На територијата на целиот Балкан денеска се очекуваат високи температури кои ќе достигнат до 37 степен. Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне со умерена облачност и услови за појава на нестабилност со локален дожд и грмежи. Во текот на ноќта ќе дува засилен северен ветер. Максималната температура ќе се искачи до 37. степен, во Скопје до 35. степен. Намалување на температурите ќе има во текот на викендот, кога се очекува пад од 7-8 степени. Во Црна Гора денеска се очекува сончево и топло време, соопшти црногорскиот хидрометеорологичен институт. Во доцните попладневни часови се очекува наоблачување, а температурата ќе се искачи до37 степен. Високи температури до 34. степен се најавени и за Далмација во Хрватска, а сончево и топло ќе биде и во соседна Албанија каде температурите ќе се движат меѓу 27 и 34 степени. Температурата во Тирана ќе достигне 32 степени, колку ќе биде и во Драч и Валона. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, а во текот на денот се очекува умерена облачност, особено во попладневните часови кога се очекува и локален дожд и грмежи. Утринската температура се движи од 12 до 19, а дневната од 29 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје и околината се очекува слично време, со максимална дневна температура до 34 степени Целзиусови.
| | веќе видена | слични

Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне со умерена облачност и услови за појава на нестабилност со локален дожд и грмежи. Во текот на ноќта ќе дува засилен северен ветер. Максималната температура ќе се искачи до 37. степен, во Скопје до 35. степен. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 75 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 99 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 143 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес повторно жешко време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: