ГРУЕВСКИ СО ПОРАКА ДО ГРАЃАНИТЕ: Брзо ќе дојде денот кога ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе ја води државата (ФОТО)


На оние на кои им е потребно поделено ВМРО-ДПМНЕ, да им порачам дека ќе одолееме на овие притисоци. Нашата битка не престанува овде, таа допрва почнува, истакна Никола Груевски на прославата по повод 27 години од основањето на партијата Остануваме заедно како еден, ние сме ВМРО-ДПМНЕ, не заборавајте на нашите предци. Ќе дојде брзо денот кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја води земјата, кога народот ќе каже дека единствената опција е ВМРО , рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на обраќањето по повод 27. роденден на партијата. Прославата се одржа на платото кај Музејот на ВМРО-ДПМНЕ и Македонскиот народен театар. Присуствуваше раководството на партијата, а имаше и голем број гости, како и членови на партијата кои беа на функции во државните и во јавните институции во државата . Груевски во својот говор категорично порача дека допрва следува битката на неговата партија да се врати на власт, за, како што рече, државата да биде во вистински раце. Тој нагласи дека нема да се остварат нечии намери за разнебитување ...
| | веќе видена | слични
6 копии

-Ова што го видовме е ни помалку, ни повеќе пратеник на Социјал демократскиот сојуз.Ова што го видовме е скандал и газење на сите закони на Република Македонија.Доколку постоеше било каква дилема околу начинот на кој што СДС сака да владее сега веќе нема.СДС ја гледа државата како приватна партиска сопственост во која што нивната членска книшка ќе ја има тежината на втора лична карта.Политиката што ја промовира пратеникот на СДС е газење на сите институции.Срамно и недозволиво е во болниците да се даваат привилегии на тие што имаат членски книшки на СДС наместо на пациентите кои навистина имаат најголема потреба од медицинска грижа.Срамно и недозволиво е Министрството за труд и социјална политика да им дава предност на оние кои имаат членски книшки на СДС наместо на граѓаните кои имаат најголема потреба од социјална помош, изјави Дарко Костовски ВМРО - ДПМНЕ. 
| | веќе видена | слични
8 копии

ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер уште не сфатија зошто останаа осамени на политичката сцена. Груевски мисли дека наречниците му ја одредиле судбината да бил бедем за одбрана на Македонија. Колумна на Љупчо Поповски. Во една парафраза на она што го кажа Ернест Хемингвеј - „Човекот не е создаден за пораз“ – и лидерот на опозицијата, Никола Груевски, мисли дека е невозможно нему да му се припише каков било пораз. Во говорот на одбележувањето на денот на партијата тој неколку пати ги набројуваше неговите изборни победи, а поразот во парламентот го остави настрана, како да е несакан сирак. Изгледа дека занимавањето со еден говор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е прозаична работа, дури и претенциозна во времето кога новата влада ги зема лостовите на моќта, но не е така. Од однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ и нејзините пратеници ќе зависат повеќе работи околу реформите што треба да се испорачаат за да биде одмрзната препораката за Македонија. Но ако го прочитате целиот говор на партискиот лидер на прославата пред Музејот на ВМРО и ...
| | веќе видена | слични

1 Заев го фати клетвата на Бранко. Се сеќавате кога кон средината на 1990-те нè плашеше со зборовите „Сакате да бидеме како Бугарија?“. Е па еве. Бугарија од 1 јануари идната година ќе биде претседавач на ЕУ. А премиерот Заев во Софија зборуваше за некаква „несоодветна употреба на зборови во учебниците што создавале непријатност“. И откри дека на спомен плочата во Струмица било отстрането „зборчето фашистички“. Е па премиере Заев, тоа зборче не е било какво зборче. И за да влеземе во ЕУ ние можеме да бришеме какви било зборчиња, ама историјата не се брише. Не знам колку се непријатни чувствата на Бугарите кога ги посетуваат спомениците од антифашистичката војна во Македонија. Ама знам дека тетка ми Маре (нека почива во мир) ја мачеле бугарските окупатори во затворот во Битола оти таа била во антифашистичкиот отпор. На вистинската страна во Втората светска војна. Сигурно Бугарите немало да ја држат во затвор до 1944 година ако биле на истата страна. А чичко ми Ламбе го ослободувал Охрид и после ги бркал ...
| | веќе видена | слични

Погледнете како Антонио Милошоски кој често се спомнува како иден наследник на Никола Груевски на позицијата лидер на ВМРО-ДПМНЕ, се труди одлично да го зборува бугарскиот јазик. Ова е дел од старо интервју за агенцијата БГнес.
| | веќе видена | слични
6 копии

Со почеток од 17 часот денеска во Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи Панел дискусија на тема земјоделство. На дискусијата ќе бидат презентирани програмските политики на ВМРО-ДПМНЕ во областа на земјоделството и ќе се презентираат ставови и решенија за актуелните предизвици во македонскиот аграр. Панел дискусијата е дел од концептот „Единствен“, кој партијата го промовираше претходно.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа објаснувањето на Министерството за финансии за новото задолжување кое е наменето за враќање на стари долгови туку дека вината за лошата состојба на финансискиот пазар ја наоѓа во СДСМ и затоа тие немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ, сега граѓаните плаќаат 20 милиони евра повисока кампања. - Благодарение на писмата кои тие како партија ги пишуваа до инвеститорите и ги повикуваа да не ја купуваат еврообврзницата тие ги чинеа македонските граѓани 20 милиони евра. Ова беше рамно на финансиски тероризам против својата земја. Сега хипокризијата во СДС го достигна врвот. Сега тие лицемерно изјавуваат дека затоа што се поправила политичката ситуација се намалила каматата. СДС беше причината за кризата, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Според ВМРО-ДПМНЕ, СДС била партијата која креирала хистерија и тоа била причината за повисоката камата. - Пазарот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ во пишаната реакција на соопштението на Министерството за финансии наведува дека СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ, сега граѓаните плаќаат 20 милиони евра повисока кампања. - Благодарение на писмата кои тие како партија ги пишуваа до инвеститорите и ги повикуваа да не ја купуваат еврообврзницата тие ги чинеа македонските граѓани 20 милиони евра. Ова беше рамно на финансиски тероризам против својата земја. Сега хипокризијата во СДС го достигна врвот. Сега тие лицемерно изјавуваат дека затоа што се поправила политичката ситуација се намалила каматата. СДС беше причината за кризата, стои во реакцијата. Според ВМРО-ДПМНЕ, СДС била партијата која креирала хистерија и тоа била причината за повисоката камата. - Пазарот на пари беше и тогаш и сега ликвиден, односно има пари, но СДС секогаш е причината поради кои граѓаните скапо плаќаат. Вака ќе биде ...
| | веќе видена | слични

СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, сега граѓаните плаќаат 20 милиони евра повисока кампања, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на Министерството за финансии. Благодарение на писмата кои тие како партија ги пишуваа до инвеститорите и ги повикуваа да не ја купуваат еврообврзницата тие ги чинеа македонските граѓани 20 милиони евра. Ова беше рамно на финансиски тероризам против својата земја. Сега хипокризијата во СДС го достигна врвот. Сега тие лицемерно изјавуваат дека затоа што се поправила политичката ситуација се намалила каматата. СДС беше причината за кризата. СДС беше партијата која креираше хистерија и тоа беше причината за повисоката камата. Пазарот на пари беше и тогаш и сега ликвиден, односно има пари, но СДС секогаш е причината поради кои граѓаните скапо плаќаат. Вака ќе биде ситуацијата со пазарот на пари се до следната хистерија која СДС ќе ја предизвика. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 119 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 311 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател за Република Македонија Гордана Силјановска Давкова е задоволна од резултатот од првиот круг од претседателските избори. Смета дека ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГРУЕВСКИ СО ПОРАКА ДО ГРАЃАНИТЕ: Брзо ќе дојде денот кога ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе ја води државата (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: