Притвор од 30 дена и за останатите четири лица учесници во настаните од 27 април во Собранието


3 копии

Триесетдневен притвор судија на претходна постапка им определи и на останатите четири лица, кои се недостапни на органите за прогон, а учествуваа во настаните на 27 април во Собранието на Република Македонија. - Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1, по добиено известие од надлежните органи дека лицата А.В., Н.М., М.Д. и Д.Д. опфатени со предлогот на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција за определување мерка притвор, а во врска со настаните од 27 април во Собранието на РМ, се недостапни на органите за прогон, донесе решенија со кои на сите им определи мерка притвор во траење од 30 дена по нивно пронаоѓање, односно лишување од слобода, поради постоење на причините предвидени во ЗКП, се наведува во денешното соопштение од судот. Примерок од решенијата, веднаш по нивното изготвување, од судот се испратени до надлежното обвинителство, а наредба за распишување потерница, согласно одредбите од законот, донесува органот кој ја води постапката.
| | веќе видена | слични

Инквизиција во 21-ви век, поради неоснованото притворање на граѓани, кои Новата година ја минаа во студените ќелии во затворот во Шуто Оризари. Оваа политичка конструкција ќе биде осудена и од меѓународниот фактор и од Европскиот суд за човекови права, велат во ВМРО-ДПМНЕ. 27-ми април е политички монтиран случај, додаваат во оваа партија, на Македонија ѝ треба помирување, а не омраза.
| | веќе видена | слични
7 копии

Десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства новата година ја поминаа во ладни ќелии. Тие се жртви на класичен политички прогон. Десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства новата година ја поминаа во ладни ќелии. Тие се жртви на класичен политички прогон. Овие луѓе ја чувствуваат инквизицијата на 21 век на сопствена кожа. Притворените граѓани се лишени од загарантираните човекови права, а постапката против нив е противзаконска и неоснована уште од самиот почеток. Непочитувањето на законите при нивното притворање, го потврди и Народниот правобранител. Факт кој остана премолчен од ОЈО и судот. Кршењето на законите и непостоењето институција која ќе ги заштити нивните права е ситуација со која се соочуваат овие недолжни граѓани. Целиот случај кој им се става на товар е конструкција и служи за втерување на страв кај секој што ќе помисли да биде критички настроен. Правично судство е право на граѓаните и обврска за судиите. Судиите не смеат да се ставаат над законите ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение реагира дека притворените за настаните во Собранието од 27 април се жртви на политички прогон, кои ја чувствуваат инквизицијата на 21 век на сопствена кожа. „Десетици неосновано притворени граѓани, наместо со своите семејства, Нова година ја поминаа во ладни ќелии. Притворените се лишени од загарантираните човекови права, а постапката против нив е противзаконска и неоснована уште од самиот почеток. Непочитувањето на законите при нивното притворање го потврди и народниот правобранител. Факт што остана премолчен од ОЈО и судот. Кршењето на законите и непостоењето институција што ќе ги заштити нивните права е ситуација со која се соочуваат овие недолжни граѓани. Целиот случај што им се става на товар е конструкција и служи за втерување страв кај секој што ќе помисли да биде критички настроен“, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека судиите не смеат да се ставаат над законите и да спроведуваат нечија агенда кршејќи го законот. Додаваат дека демократијата и правната држава се право на ...
| | веќе видена | слични

Десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства Новата Година ја поминаа во ладни ќелии, велат во партиското соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и реагираат на продолжениот притвор на осомничени за насилствата во Собранието од 27 април. Од партијата велат дека притворените се „жртви на политички прогон, кои ја чувствуваат инквизицијата на 21 век на сопствена кожа“. „Притворените граѓани се лишени од загарантираните човекови права, а постапката против нив е противзаконска и неоснована уште од самиот почеток. Непочитувањето на законите при нивното притворање, го потврди и народниот правобранител. Факт кој остана премолчен од ОЈО и судот“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму бараат од судот да ги „согледа правните аргументи и фактичката состојба“ и да ги укине притворите.
| | веќе видена | слични

Притворените граѓани се лишени од загарантираните човекови права, а постапката против нив е противзаконска и неоснована уште од самиот почеток, обвини утринава опозициската ВМРО-ДПМНЕ.Според партијата, десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства Новата година ја поминале во ладни ќелии, како жртви на класичен политички прогон. „Кршењето на законите и непостоењето институција која ќе ги заштити нивните права е ситуација со која се соочуваат овие недолжни граѓани. Целиот случај кој им се става на товар е конструкција и служи за втерување на страв кај секој што ќе помисли да биде критички настроен.Правично судство е право на граѓаните и обврска за судиите. Судиите не смеат да се ставаат над законите и да спроведуваат нечија агенда притоа кршејќи го законот.Судот како гарант на законитоста во постапката е должен да се издигне над притисокот. Судот има шанса да му стави крај на политичкиот прогон и да ја одбрани демократијата. Судот мора да ги согледа правните аргументи и фактичката ...
| | веќе видена | слични

Настанот организиран од граѓанската акција за поддршка на притворените патриоти беше овековечен од полициска камера која внимателно ги снимаше сите присутни, вклучително и новинарската екипа на Алфа. Додека секаде низ градот се пиеја бесконечни количества алкохол и еуфорично се пееја разноразни домашни и странски музички хитови, тука, пред железната порта на затворот, група граѓани од повеќе градови во државата меѓу кои и роднини на притворените, скандираа за правда и ја пееја македонската химна. Точно на полноќ, додека над нивните глави од сите страни фрчеа огномети и се слушаа детонации од пиротехника, членовите на семејствата на притворените патриоти со насолзени очи и со грутка во грлото си посакаа една заедничка желба- што е можно поскоро да заврши голготата на нивните најблиски. Во исто време, од власта побараа нивно итно ослободување од притвор, кој како што велат, во овој случај не е мерка на претпазливост туку казна за патриотите чија вина допрва треба да се докажува. Сотир Костов, еден од ...
| | веќе видена | слични

На протестот кој вечерва го организира неформалното движење “Срце чука среде Шутка” учествуваа граѓани од повеќе македонски градови и семејствата на притворените за настаните од 27 април. Граѓанската акција за поддршка на притворените и осомничените за тероризам на 27 април пред истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари организира мирен протест против политичкиот прогон во Македонија. Присутните кои решија на пречекот на 2018 да се солидаризираат со притворените, бараат нивно ослободување од, како што велат, притворот кој во овој случај не е мерка на претпазливост туку казна за притворените чија вина допрва треба да се докажува.
| | веќе видена | слични

Граѓанската акција за поддршка на притворените и осомничените за тероризам на 27 април вечерва пред истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари организира мирен протест против политичкиот прогон во Македонија. На протестот кој го организира неформалното движење “Срце чука среде Шутка” учествуваат граѓани од повеќе македонски градови и семејствата на притворените за настаните од 27 април. Во Истражниот затвор, откако им беше продолжен притворот за уште по 30 дена за настаните од 27 април се наоѓаат пратенивите Крсто Муковски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов. На други тројца определена им е мерка домашен притвор. Меѓу присутните се и семејствата пријатели и колеги на оперскиот певец Игор Дурловски, актерот Владо Јовановски, потоа режисерот Борис Дамовски, архитектот Богдан Илиевски… Присутните кои решија на пречекот на 2018 да се солидаризираат со притворените, бараат нивно ослободување од, како што велат, притворот кој во овој случај не е мерка на претпазливост туку казна за притворените чија вина допрва треба ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Членови на Здружението „Тврдокорни“ вечерва Новата година ќе ја дочекаат пред истражниот затвор во Шуто Оризари како поддршка за притворените за насилствата во Собранието на 27 април. „Новогодишната ноќ пред затворот во „Шутка“ ќе биде во знак на поддршка на притворените уставобранители“ - велат организаторите. Веќе еден месец симпатизери на опозицијата и граѓански здруженија протестираат на повеќе локации.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 374 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Притвор од 30 дена и за останатите четири лица учесници во настаните од 27 април во Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: