Бензините ги достигнаа историските цени од пред рецесијата

Бензините повторно поскапуваат и со најновото поскапување од синоќа на полноќ тие ја пробија границата од 80 денари, при што Еуросупер 98 сега чини 81 денар за литар. Со ваквите цени бензините ја надминаа цената која ја имаа пред почетокот на светската рецесија. Проблемот е само што тогаш барел нафта на светските пазари чинеше 150 долари, додека сега тој чини само 114 долари. Сепак, за Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), токму цената од 114 долари за барел, наспроти онаа од пред 2 недели, кога тој изнесуваше 106 долари, е аргумент бензините да се искачат и над 80 денари за литар. РКЕ одлучи бензините да поскапат за 2,5 денари за литар, а дизелот и екстра-лесното гориво за 3 денари. Рафинериските и малопродажните цени на нафтените деривати во просек се зголемени за 5,51 отсто, односно за 4,36 отсто. Еуросупер 95 ќе изнесува 79,5 денари за литар, а малопродажните цени на еуродизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 3 денари за литар. Новата цена на еуродизелот е 70,5 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата ги следи состојбите и постојано е отворена за сите предлози, разговори и прашања на бизнис-заедницата, но мора да внимава и на другите категории граѓани и обврски што се сервисираат од буџетот, рече вчера вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, одговарајќи на новинарско прашање во врска со барањето на превозниците да се намалат акцизите и да се укине данокот на додадена вредност за нафтата, пренесе МИА Според него, мали се износите што може да се искористат од стоковите резерви за оваа намена и позначајно не би можело да се влијае на пазарот. - Акцизата и ДДВ се практично единствените стабилни приходи на финансирање на буџетот со оглед дека Владата се откажа од данокот на добивка, а персоналецот го сведе на 10 отсто, за разлика од други земји каде што е 20-30 отсто. На некој начин веќе ги имаме снижено даноците до максималното можно ниво - рече Ставрески. Тој смета дека е најзначајно да се обезбеди редовно сервисирање на буџетските обврски, за социјалните давачки, пензионерите, ...
| | веќе видена | слични

Акцизите и ДДВ се единствените стабилни приходи во буџетот, па невозможно е тие да се намалат - вели вицепремиерот Зоран Ставрески Секаква владина интервенција во цената на нафтата е скапа и би ги загрозила редовните буџетски обврски, како исплата на плати за администрацијата, пензиите, социјалните давачки, капиталните инвестиции, вели вицепремиерот Зоран Ставрески. Поради тоа што акцизите и Данокот на додадената вредност се единствените стабилни приходи во буџетот, невозможно е тие да се намалат за да се влијае врз високите цени на горивата. Ова е ставот на вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, за барањата владата да интервенира за намалување на цените на горивата, кои достигнаа рекордни височини. Литар „евросупер 98“ се продава за рекордни 81 денар, а литар „евродизел Д-5“ - за 70,5 денари. - Цената на нафтата е проблем што ги надминува можностите на една земја како Македонија со какви било интервенции потрајно да влијае и да го ублажи. Таа интервенција е скапа и би го довела во прашање ...
| | веќе видена | слични

Негрижата на Владата за поскапувањата оди дотаму што дури во пресметките за бензините ја користи законската можност за примена на поголема акциза. Според Законот за акцизи, давачките за горивата кон државата се фиксни. На пример, акцизата за најупотребуваниот бензин, евросупер БС 95, во крајната цена изнесува 21,692 денар за еден литар, но Законот предвидува и отстапки во висината на акцизата кај сите деривати освен кај мазутот од нула до три проценти, можност што се користи сега. Тоа, пак, може да се види од пресметките на Регулаторната комисија за енергетика. Во услови кога цената на нафтата урива рекорди, предизвикува серија поскапувања на храната, а стандардот на граѓаните оди надолу, висината на применуваната акциза најчесто била повисока од фиксно утврдената. Само овој месец акцизата е поголема за еден процент. Во крајната цена на евросупер БС 95, кој од понеделникот се продава за 79,5 денари за еден литар, акцизата за државата изнесувала 22,087 денари за еден литар бензин, додека во февруари оваа ...
| | веќе видена | слични

Засега не може да се очекува Владата да ги намали акцизите и да го укине данокот на додадена вредност за нафтата. Министерот за финансии, Зоран Ставрески, вчера истакна дека Владата ги следи состојбите, но мора да внимава и на другите категории граѓани и обврски што се сервисираат од буџетот. Според него, мали биле износите што може да се искористат од стоковните резерви за оваа намена, а тоа позначајно не би можело да влијае на пазарот. „Акцизата и ДДВ се практично единствени стабилни приходи за финансирање на буџетот со оглед на тоа дека Владата се откажа од данокот на добивка, а персоналецот го сведе на 10 отсто, за разлика од други земји каде што е од 20 до 30 отсто. На некој начин веќе ги имаме намалено даноците до максимално можно ниво“, истакна Ставрески. Според него, најзначајно е да се обезбеди редовно сервисирање на буџетските обврски, за социјалните давачки, пензионерите, капиталните инвестиции, здравството, образованието. „За нас тоа се најзначајни обврски и мораме да ги обезбедиме пред што било ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Акцизите и ДДВ за нафтените деривати не може да се намалат. За владата тоа е скапа мерка која ќе влијае врз државниот буџет. Помали давачки кон државата ќе значат и нередовно исплаќање на плати, пензии, социјални давачки, здравство, образование како и капитални инвестиции. Ова се значајни обврски кои мора да се обезбедат пред било што друго, порача министерот Ставревски. - Акцизата и ДДВ се практично единствените стабилни приходи на финансирање на Буџетот со оглед дека Владата се откажа од данокот на добивка, а персоналецот го сведе на 10 отсто за разлика од други земји каде што е 20 до 30 отсто. На некој начин веќе ги имаме снижено даноците до максималното можно ниво, истакна Зоран Ставрески, министер за финансии. Ова е светски проблем со кој се соочуваат сите земји, вели Ставресвки. Македонија е мала земја и има мали износи во стоковите резервите што може да се искористат за оваа намена.
| | веќе видена | слични
6 копии

Владата засега нема да интервенира со нафтените стокови резерви за намалување на цената на нафтените деривати која го достига највисоко можно ниво со цена од 81 денар за литар еуросупер. Министерот за финансии, Зоран Ставрески вели дека нафтата е светски проблем и мали се износите што може да се искористат од резервите за оваа намена со што не би можело да има позначајно влијание на пазарот, но додаде дека ќе ги следат предлози што доаѓаат од бизнис заедницата и транспортерите. „Тоа е проблем кој што ги надминува можностите за една помала земја како што е Македонија да преку било какви интервенции може подолго да влијае врз проблемот, односно за да се ублажи проблемот. Таа интервенција е доста скапа и би го довела до прашање редовното извршување на останатите обврски на буџетот“, изјави Ставрески.
| | веќе видена | слични

Акцизата и ДДВ се практично единствените стабилни приходи на финансирање на Буџетот со оглед дека Владата се откажа од данокот на добивка, а персоналецот го сведе на 10 отсто за разлика од други земји каде што е 20 до 30 отсто. На некој начин Владата веќе ги има снижено даноците до максималното можно ниво. Ова го изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, одговорајќи на новинарско прашање во врска со барањето на превозниците да се намалат акцизите и да се укине ДДВ за нафтата. - Мали се износите што може да се искористат од стоковните резерви за оваа намена и позначајно не би можело да се влијае на пазарот - рече Ставрески по средбата со граѓани во рамки на т.н. Отворен кабинет. Најзначајно е, смета министерот, да се обезбеди редовно сервисирање на буџетските обврски, за социјалните давачки, пензионерите, капиталните инвестиции, здравството, образованието. - Тоа се за нас најзначајните обврски и мора да ги обезбедиме пред што било друго - подвлече Ставрески. Според него поскапувањето на ...
| | веќе видена | слични

Владата не планира да ја намали или укине акцизата, ниту данокот на додадена вредност на нафтените деривати за да се спречат нови, поголеми поскапувања на траспортот, храната и услугите. Министерот за финансии Зоран Ставревски останува на ставот дека евентуално укинување на акцизите може да го доведе во прашање плаќањето во образованието, на пензиите, здравствените и социјалните издатоци, со што ќе се предизвикаат големи проблеми за државата. Се отпишува и можноста да се интервенира на пазарот со нафтените резерви. „Мали се износите кои може да се искористат од стоковите резерви во оваа намена така што не би можело позначајно да се влијае на пазарот...Со интервенцијата која ја имавме со пченицата има голем интерес од мелничарите и пекарската индустрија за откуп на пченицата по пониска цена триесетина проценти пониска од пазарната со што ќе имаме 2-3 месеци смирување на цените на лебот и некои други прехранбени производи“ Сепак граѓаните за две недели може да се надеваат на намалување на цените на ...
| | веќе видена | слични

Владата нема да интеревенира со нови мерки за да го амортизира ударот од поскапувањето на горивата иако цената е на рекордно високо ниво. Во моментов немало простор за интервенција во акцизата или ддв-то. Според министерот Ставрески цената на горивата зависела исклучиво од светските берзи. "Tаа интервенција е доста скапа и би ги довело во прашање извршувањето на останатите обврски од буџетот. Владата мора да внимава и на останатите категории на граѓаните и останатите обврски кои се сервисираат од буџетот и пред се во тој дел имаме потреба да обезбедиме буџетски средства за нивно сервисирање, а акцизата и ДДВ- то се единствените стабилни за финансирање на буџетот" - изјави министерот за финансии Зоран Ставревски. За разлика од сега, во 2008-та кога цената на нафтата на светските берзи го достигна рекордот, истата влада донесе сет мерки за ублажување на последиците од поскапувањето. Една од тогашните мерки беше и субвенции за земјоделците кои добиваа од 300 до 2000 денари за хектар обработлива површина. За ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бензините ги достигнаа историските цени од пред рецесијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: