Совршени домашни колачиња


На самиот почеток мора да бидеме искрени и да ви признаеме нешто. Овој рецепт е дело на баба Лиле, која уште еднаш ни докажа кој е вистинскиот мајстор во кујна. Жена која постојано е расположена за готвење, за експериментирање со нови вкусови и која има еден милион идеи во глава.Независно дали е збор за главно јадење, рецепти со тесто или пак десерти секогаш се што ќе направи е полн погодок. Таков е случајот со овие колачиња наполнети со урда , со кои не изненади пред некој ден. Беа штотуку извадени од рерна и откако ги видовме и помирисавме моравме да ги фотографираме, да и го побараме рецептот и да го споделиме со вас.Веднаш штом го вкусивме првото колаче се уверивме дека не сме погрешиле. Вакво нешто вкусно одамна не сме пробале и затоа со задоволство ви ги препорачуваме и вие да ги направите и да се насладувате во нив.За разлика од многуте рецепти за колачиња, кои понекогаш можат да бидат помалку досадни и еднолични, овој е нешто сосема поинакво. Рикотата е магичната состојка која има дава посебен шмек и ...
| | веќе видена | слични

Фичо ќе подготви еден од најпопуларните рецепти на Катерина, Рустична пита, или како што таа ја нарекува торта со шери домати и бешамел.ПодготовкаЧекор 1: Во еден сад замесете го тестото. Оставете го да одмори 30ина минути.Чекор 2: Додека тестото одмара, шери доматите исецкајте ги на половина и динстајте ги во тава со маслиново масло додека не испари течноста. Зачинате со сол и бибер и додадете го лукчето ситно исецкано.Чекор 3: Во Касеролата ставете го путерот. Кога ќе ја промени бојата додадете го брашното, запржете го и додадете го млекото и павлаката за готвење. Додадете една рака рендан пармезан и сол и бибер. Промешајте убаво да се соедини и тргнете на страна.Чекор 4: Тестото расукајте го во димензии за тавата, но краевите да висат надвор. Врз тестото нанесете го првиот слој од шери домати, потоа бешамелот и преклопете ги краевите.Чекор 5: Печете 25 минути на 200 степени.Чекор 6: Сервирајте!СОВЕТ: Ако немате шери домати, може да ја подготвите со обични домати исечкани на парчиња.
| | веќе видена | слични

Кога нема да ви се готви, а сепак ќе ви се јаде нешто сочно, наместо да порачувате пица - направете си домашна. Предноста е што стариот леб ќе добие многу подобар вкус и нема ништо да фрлите. Ви требаат само неколку состојки кои веројатно ги имате во фрижидер: 10тина парчиња (сув) леб 100g кајмак 1 јајце 1 лажица издробено тврдо сирење 200ml млеко 100g кулен или салама по желба 300g кашкавал по желба Кечап Оригано, сол Подготовка: Подмачкајте една тепсија со масло или путер, распоредете ги парчињата леб, така што со мали парченца ќе ја пополните секоја празнина. Во посебен сад измешајте го јајцето со млекото, кајмакот, сирењето и сол по желба. Прелијте преку лебот. Наредете а саламата, а кашкавалот исечкајте го на парчиња. Оставете половина час лебот да ги впие состојките, па потоа печете на 220 степени околу 20 минути. Зачинете и послужете.
| | веќе видена | слични

Прекрасна идеја за совршен ручек. Потребно е: 6 свински кременадли сол и бибер црвен пипер (за празот): 1 страк праз 100 мл кисела павлака 1 јајце сол и бибер Подготовка: – Празот исечкајте го на помали парчиња. Парчињата наредете ги во тавче за печење. – Во сад измешајте ги јајцето, киселата павлака и зачинете со сол и бибер. Со оваа смеса прелијте ги парчињата праз. – Ставете да се пече во рерна загреана на 200 целзиусови степени и печете додека сето да порумени. – За тоа време подгответе ги парчињата месо. – Кременадлите исчукајте ги со чук за месо, убаво и тенко. Зачинете ги со сол и бибер од двете страни. – Во тавче за пржење ставете масло да се загрее. На загреаното масло ставете ги кременадлите да се пржат, убаво и од двете страни. – Сервирајте со печениот праз.
| | веќе видена | слични

Нема полесен и повкусен предлог за ручек од овој. Компирот можете да го искомбинирате со многу работи, а ние за денес ви предлагаме да го сервирате во комбинација со сланина. Крцкаво и неодоливо, навистина прсти да излижеш! Потребни состојки: * Компири * 4-5 лажици путер * 1-2 лажички мешани зачини по желба * Неколку парчиња тенко сечкана сланина Начин на подготовка: Добро измијте ги компирите. Ако се млади, нема потреба да ги лупите, а ако кората им е стара и многу валкана, излупете ги половично. Исечете ги со остар нож на неколку кругчиња, но не до крај. Резовите нека завршуваат неколку милиметри пред крајот. На засечените места ставете путер и зачинете, па додајте по малку сланина. Компирот посолете го по вкус. Печете 40 минути на 180 степени. Послужете ги топли, а може и да нарендате сирење или кашкавал кој ќе се истопи одозгора.
| | веќе видена | слични

Карфиолот е зеленчук кој е исклучително здрав, а со овој рецепт можете да го подготвите на еден сосема поинаков начин. За ова јадење потребни се околу половина килограм карфиол. 200 милилитри јогурт, 1 лажица маслиново масло, 1 лимон, 1 чили пиперка (по желба), 1 лажичка лук во прав, 1 лажичка кари и сол и бибер во вкус. Начин на подготовка Карфиолот измијте го и исчистете од коренот. Одвоите ги листовите и ставете на тепсија намачкана со масло. Изматете го маслиновото масло со јогуртот и сокот од лимон. Додадете ги чили пиперката, лукот, карито и солта и биберот по желба. Карфиолот прелејте го со смесата од јогурт и печете во рерна загреана на 200 степени, 30 минути.
| | веќе видена | слични

Вкусен кремаст колач со богат вкус на кокос …Потребно е:за бисквитното тесто:3 јајца100 гр шеќерпрстофат сол125 гр брашно1,5 лажиче прашок за пециво1 лажица какао8-10 лажици сок од ананасза кремот:4-5 банани5 лажици сок од лимон8 листови желатин1 конзерва кокосово млеко (425 мл)75 гр шеќер3 лажици ликер од кокос45 мл слатка павлака10-15 Рафаело топчињаза декорирање:1-2 банани3 лажици сок од лимон50 гр чоколадо за готвење1 лажица маслоПодготовка: – Одвоите ги жолчките од белките. Во еден сад изматете ги трите белки со 3 лажици вода. Постепено додавајте 100 гр шеќер и прстофат сол со постојано матење. Потоа повторно со постојано матење додадете ги жолчките една по една.– Измешајте ги брашното, прашокот за пециво и какаото измешајте ги и додадете ги во смесата со јајца. Измешајте внимателно со дрвена лажица.– Тавата за печење (24х35 см) обложете ја со хартија за печење и сипете ја подготвената смеса. Ставете да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 10 минути. Печениот бисквит оставете малку ...
| | веќе видена | слични

Се доближуваат новогодишните празници, така и љубителите на декорациите почнуваат со својата потрага за оригинални декоративни идеи и десерти. Ви предлагаме одлични колачи во облик на снежни кугли кои без сомнение ќе бидат најоригиналниот и најкреативниот украс на вашата трпеза… Потребни состојки: Готови мафини 12 листови желатин Ледена вода 8 балони 8 дрвени стапчиња Леплива трака Парче стиропор Спреј за десерти (можете да го направите сами: во чиста боца со распрскувач поставете малку растително масло и течен лецитин во ист размер) Начин на подготовка: Во чинија со ледена вода ставете ги желатините, еден по еден, и оставете ги да отстојат 10 минути. Откако ќе омекнат, извадете ги од водата и нежно истиснете го вишокот вода од нив, па префрлете ги во мало тенџере. Додадете им 3 лажици вода и загревајте ги на тивок оган сè додека не се растопат. Оставете ги малку да се оладат, но внимавајте да не претерате и тие целосно да се стврднат. Во тој случај, загрејте ги повторно. Додека желатинот се лади, надувајте ...
| | веќе видена | слични

Состојки: темна кора: 300 гр мелен кекс 100 гр шеќер во прав 150 мл силно кафе цимет светла кора 150 гр путер 150 гр шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 1 жолчка Подготовка: Замесете ја темната кора со состојките и ставете ја во фрижидер неколку минути, Во меѓувреме подгответе ја светлата кора, првин измешајте ги путерот и шеќерот во прав, а потоа додадете ја жолчката. Извадете ја темната маса на хартија за печење и и прекријте ја со проѕирна фолија. Направете кора со дебелина од 1 сантиметар. Додајте ја рамномерно и светлата кора и замотајте ги во ролат.
| | веќе видена | слични

Денешниот ден е преубав и наместо да го искористите во кујната со часови, направете една експресна чоколадна торта и уживајте во миговите кои следуваат. Потребни ви се неколку состојки, десетина минути и најдоброто од се е што можете да го подготвите ова чоколадно задоволство во – микробранова. Потребни состојки: * 1 шолја шеќер * 2 шолји брашно * 2 лажици прашок за печиво * ¼ шолја какао * 2 јајца * ¾ шолја млеко * 125 гр. стопен путер * 180 гр. темно чоколадо * 1/3 шолја слатка павлака Начин на подготовка: Помешајте ги сувите состојки, а потоа додајте ги јајцата, млекото и путерот. Добро измешајте и претурете ја смесата во тава за печење која ја собира во микробранова. Печете ја тортата на највисока температура 7-8 минути, извадете ја и проверете со чепкалка за заби дали е готова. Оставете ја да се олади, а за тоа време стопете го чоколадото измешано со павлаката. Прелијте ја тортата и послужете.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Совршени домашни колачиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: