Внимавајте на здравјето, доаѓаат горештини

Внимавајте на здравјето, доаѓаат горештини До петок нашата земја ќе биде зафатена од топлотен бран со максимални дневни температури од 23 до 30 Целзиусови степени, па лекарите советуваат здравствени мерки за заштита Внимаватје на здравјето, доаѓаат денови со високи температури, необични за овој период од годината. На ова предупредуваат лекарите по прогнозата од УХРМ која покажува дека до петок земјата ќе ја зафати топлотен бран со максимални дневни температури 23 до 30 Целзиусови степени. Во Скопје дневните температури ќе се движат до 28 степен Целзиусов. УВ индексот ќе достигне вредност 6. Метеоролозите објаснуваат дека овие температури се за два до три степени повисоки од просечната температура за овој период. "Во предпладневните часови ќе преовладува малку до умерено облачно време и релативно топло за овој период од годината, а во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален краткотраен дожд наместа проследен со ретки грмежи", се вели во прогнозата на УХРМ. Лекарите советуваат дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Времето утре ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој вдолж Повардарието ќе засилува. Утринската температура ќе се движи од пет до 12 степени, а дневната температура ќе се движи од 10 до 23 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен северозападен ветер. Утринската температрура до 11, а дневната ќе достигне до 18 степени. Во среда претпладне на запад сè уште ќе има локален дожд со слаб интензитет. Од четврток до сабота времето ќе биде стабилно со умерен до засилен јужен ветер и со значителен пораст на дневната температура на воздухот, особено во петок и сабота. Многу топло се очекува да биде во јужните делови и долж Повардарието и температурата на повеќе места ќе достигне над 30 степени.
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од пет до 12 степени, а дневната температура ќе се движи од 10 до 23 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен северозападен ветер. Утринската температрура до 11, а дневната ќе достигне до 18 степени. Во среда претпладне на запад се уште ќе има локален дожд со слаб интензитет. Од четврток до сабота времето ќе биде стабилно со умерен до засилен јужен ветер и со значителен пораст на дневната температура на воздухот, особено во петок и сабота. Многу топло се очекува да биде во јужните делови и долж Повардарието и температурата на повеќе места ќе достигне над 30 степени.
| | веќе видена | слични
17 копии

Облачното време со врнежи од дожд ќе се задржи до среда, а од четврток се очекува стабилизирање на времето со умерен јужен ветер и значителен пораст на температурите. Температурата во среда ќе се движи од 16 до 24, во четврток од 20 до 27 степени, во петок од 24 до 30, во сабота од 25 до 34 степени и во недела од 22 до 30 степени. Денеска во текот на ноќта на северозапад ќе има нови врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Времето утре ќе биде значително облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе има и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен северен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Во среда претпладне на запад се уште ќе има услови за локален дожд, а од четврток времето ќе биде стабилно со умерен јужен ветер и значителен пораст на температурата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Утре времето ќе биде значително облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе има услови за ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен северен ветер, кој вдолж Повардарието повремено ќе засилува. Во среда претпладне на запад се уште ќе има услови за локален дожд, а од четврток времето ќе биде стабилно со умерен јужен ветер и со значителен пораст на температурата.
| | веќе видена | слични

Времето утре ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава каде се очекува да бидат пообилни.Можна е и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој вдолж Повардарието ќе засилува. Дневната температура ќе се движи од 10 до 23 степени. Во среда претпладне на запад се уште ќе има услови за локален дожд, а од четврток времето ќе биде стабилно со умерен јужен ветер и со значителен пораст на температурата. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Врнежи за изминатите 24 часа (во л/м 2): 1 Ѓуриште, Тетово, Куманово, Прилеп, 2 Претор, Охрид, Дојран, 3 Пожаране, 4 Виница, 5 Струмица, Кр. Паланка, Дебар, 7 Берово, 10 Маврово, 11 Лазарополе. Времето денес (08.05 2017 год.): Променливо облачно со сончеви периоди и со повремени локални врнежи од дожд, особено во претпладневните и пладневните часови. Повеќе врнежи се очекуваат во северните и североисточните делови од земјава. Попладне ќе има делумно намалување на облачноста, а во текот на ноќта на северозапад ќе има нови врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, кој вдолж Повардарието повремено ќе засилува. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 24 степени. Метеоролошки параметри за Скопје: T= 19 °C, P= 970 hPa, U= 56 %, V= 7 m/s. Утре времето ќе биде значително облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе има услови за ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен северен ветер, кој вдолж Повардарието повремено ќе засилува. Во среда претпладне на ...
| | веќе видена | слични

Температурите ќе растат од четврток, информираат од УХМР, кога се очекува да достигнат до 34 степени. Врнежливото и облачно време ќе се заддржи до среда, а потоа следува температурен шок и значителен пораст на темепратурите. Температурата во среда ќе се движи од 16 до 24, во четврток од 20 до 27 степени, во петок од 24 до 30, во сабота од 25 до 34 степени и во недела од 22 до 30 степени. Попладнево ќе има делумно намалување на облачноста, а во текот на ноќта на северозапад ќе има нови врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Утре времето ќе биде значително облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе има и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен северен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Во среда претпладне на запад се уште ќе има услови за локален дожд, а од четврток времето ќе биде стабилно со умерен јужен ветер и значителен пораст на температурата. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Македонија денеска ќе биде умерено облачно и нестабилно време со врнежи од дожд, ветровито и свежо време. Ќе дува доумерен северозападен и западен ветер кој ќе достигне брзина и до 25 км/ч. Утринските температури ќе бележат благ пораст во однос на претходните денови и ќе се движат од 5 до 12 степени, додека пак максималните дневни ќе бидат во опаѓање и ќе достигнат до 9 односно до 22 степени, температури кои што се под просекот за овој период од годината. Ув индексот ќе биде 5. Во вторник времето ќе биде умерено облачно и нестабилно време со врнежи од дожд. Утринските температури ќе бидат од 4 до 13 степени, додека пак максималните дневни температури ќе се движат од 10 до 22 степени. Во среда ќе биде умерено облачно време со повремени сончеви периоди, попладне само во крајните западни предели со услови за врнежи од дожд. Минималните температури ќе се движат од 2 до 11 степени, а максималните од 12 до 24 степени. Во четрврток се очекува стабилизација на времето и посвежо утро со утрински температури од 0 ...
| | веќе видена | слични

Температурата во среда ќе се движи од 16 до 24, во четврток од 20 до 27 степени, во петок од 24 до 30, во сабота од 25 до 34 степени и во недела од 22 до 30 степени. Денеска попладне ќе има делумно намалување на облачноста, а во текот на ноќта на северозапад ќе има нови врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Времето утре ќе биде значително облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе има и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен северен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Во среда претпладне на запад се уште ќе има услови за локален дожд, а од четврток времето ќе биде стабилно со умерен јужен ветер и значителен пораст на температурата. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 260 | | | веќе видена

,,Несреќата е искушение што го погодува човечкиот дух, особено она што им се случи на нашите браќа во Гостивар, каде што трагичната автобуска несреќа ги зеде ...
сите 272 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Луиза Унгерер тврди дека била во тајна врска со трагично загинатиот фудбалер Емилијано Сала. Луиза тврди дека се запознала додека и двајцата играле во Франција ...
сите 79 | | | веќе видена

Српската Влада денеска им препорача на сите единици на локалната самоуправа распустот во основните и средните училишта да го продолжат до следната недела.На ...
сите 177 | | | веќе видена

Пет лица се сместени на Одделот за интензивна нега во ГОБ „8 Септември“, од кои двајца се во критична состојба, по синоќешната автобуска сообаќајна несреќа што ...
сите 275 | | | веќе видена

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар д-р Тимчо Муцунски, ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Внимавајте на здравјето, доаѓаат горештини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: