Продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“


Во Кривичниот суд денеска треба да продолжат судењата за предметите на СЈО „Тенк“ и „Тарифа“. За „Тенк“ на денешното рочиште искази треба да дадат осум сведоци. На претходното рочиште беа сослушани тројца сведоци и почна изведувањето на доказите. Во случајот „Тенк“, за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади евра обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски. Ново рочиште денеска треба да се одржи и за случајот „Тарифа”. Специјалното јавно обвинителство за овој случај сомничи три лица поради постоење основано сомнение дека е извршена злоупотреба на службената положба во постапка по јавна набавка на софтвер – ЕРП систем за потребите на АД ЕЛЕМ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сведокот Дејан Митревски – Урко во исказот пред судот за случајот „Тенк“ рече дека со години возилата на МВР за обезбедување ВИП-личности биле во дефект и завршувале на сервис, при што биле сведоци на многу непријатни ситуации при превозот на функционери. „Ми се матеше во главата од шофершајбната на возилото бидејќи седев на предното седиште. На лекарските контроли ми рекоа дека од тоа може да ми се појави диоптрија. Кога се јавив во фабриката да реагирам, ми рекоа дела деловите за ова возило повеќе не се произведуваат бидејќи таа серија возила е исфрлена од употреба“, рече Митревски. Тој пред судот сведочеше дека стариот возен парк на МВР имал проблем со „цревата за воздух и за притисок и затоа многу често возилата ги носевме на мајстор“. „Возилото го носевме на сервис само кога претседателот на владата ќе одеше на пат со авион. Со тие возила ги доведувавме нивните животи во опаснот“, рече Урко и додаде: „Свесен за сето ова, уште кога стана премиер Никола Греувски инсистирав за набавка на ново возило. Шест ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Судењето за предметот „Тенк“ на СЈО денеска продолжи со сведочење на Дејан Митровски Урко, поранешен шеф на обезбедувањето на Никола Груевски. Тој пред судот рече дека возилата за обезбедување ВИП личности честопати биле во дефект поради што се случувале многу непријатни ситуации. Старите возила, според него, преидзвикувале опасност за функционерите кои се превезувале, а и тој повеќепати имал вртоглавици. Кажа дека уште кога Груевски станал премиер побарал од него да биде набавено ново соодветно возило и тоа барање постојано го повторувал во изминатите неколку години. Во „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра, обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски. Пред две рочишта Судот донесе одлука да ја раздвои постапката за Јанкулоска поради „ризична бременост“.
| | веќе видена | слични

Ако се суди по досегашните изјави на сведоците на одбраната во случајот „Тенк“, излегува дека поранешниот премиер Никола Груевски пред набавката на „она на М“, со секое влегување во неговото старо службено возило ја ставал главата во торба, бидејќи тоа било толку нефункционално и со чести дефекти, па или била загрозена неговата безбедност или пак затоа често доцнел на настани, а и странските гости не сакале да се возат во него зашто било старо.Што кажаа досега сведоците во случајот „Тенк“, кои се главно од неговото тогашно обезбедување, како и неговиот тогашен возач.Љупчо Цекоски од обезбедувањето на Груевски рече дека службеното возило на тогашниот премиер во тоа време имаше чести дефекти, еднаш сопирачките откажаа, се случувало Груевски да задоцни на настани поради ова.„Во една ситуација старото возило не запали, па мораше премиерот да го пренесеме со друго, неблиндирано возило, што е спротивно на протоколот“, изјави Цекоски и додаде дека новиот „мерцедес“ потоа го користеле и сите странски ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер Никола Груевски за време на паузата на судското рочиште за случајот „Тенк“ седна да испие едно кафе со неговите адвокати. Паузата следеше по сведочењето на неговиот телохранител Дејан Митревски – Урко, кој рече дека шест до седум години го молел Груевски да набави ново возило бидејќи со години возилата на МВР за обезбедување ВИП-личности биле во дефект и завршувале на сервис, при што биле сведоци на многу непријатни ситуации при превозот на функционери. Судот даде пауза за да одлучи за приговорите на адвокатите на Груевски да бидат издвоени вештачењата на Тале Герамитчиоски и Страхил Глигоровски. Во кривичниот суд денеска се одржува ново рочиште за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува за набавката на луксузниот „мерцедес“ од 600 илјади евра. На претходното рочиште сведочеа осум сведоци предложени од одбраната, кои посочија дека набавката на новиот „мерцедес“ била неопходна бидејќи старото возило често останувало во дефект и не било безбедно за превоз на ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот шеф на обезбедувањето на Никола Груевски, Дејан Митревски Урко денеска на рочиштето за набавката на мерцедесот од 600.000 евра, сведочеше дека набавката на ново возило била неопходна, бидејќи како што рече старото било небезбедно. Урко, кој како што кажа пред Судот, се уште е вработен во МВР, рече дека сите делови на старото блиндирано возило биле речиси неупотребливи, почнувајќи од ветробранското стакло, кое како што рече „правело диоптрија“, поради што нему му се оштетил видот, потоа гумите, цревата, температурата, до хидрауликата на воланот. Митревски сведочеше дека тој го убедувал Груевски да набават ново возило, но како што рече, Груевски тоа не го сакал, по што инсистирал да ја сменат барем шофершајбната. Кога прашале колку чини им одговориле 20.000 евра и Груевски рекол дека е многу пари и не ја смениле. Тој рече дека притисок за ново возило најмногу направил кога во една ситуација враќајќи се накај вилата на Водно, им откажала хидрауликата на воланот, ќе удрело во две столбчиња, шоферот ...
| | веќе видена | слични

Дејан Митревски Урко, поранешен шеф на обезбедувањето на екс-премиерот Никола Груевски денеска се појави да сведочи на судскиот процес „Тенк“ што го покрена СЈО за набавката на блиндираниот мерцедес, одговорајќи дека скапиот автомобил морал да биде купен, бидејќи како што вели тој, сите други ВИП-возила биле расипани. - Го носевме на сервис кога тогашниот премиер беше на пат со авион. Кога ќе се јавеше поголем дефект земавме на користење од другите ВИП личности, дали од претседателот на Собранието, од претседателот на државата, министерката за внатрешни работи. Но, и тие возила беа проблематични и не беа безбедни Свесен за тоа, уште кога Груевски стана премиер од првиот ден јас инсистирав за набавка на ново возило. Тоа инсистирање потраја шест- седум години. На секое мое убедување за ново возило, добивав одговор од претседателот на владата дека не ни треба, имаме возила, ќе позајмиме од другите ВИП личности. Јас пробав да му објаснам дека и тие се расипани, изјави Митревски. Тој рече дека советувал да се ...
| | веќе видена | слични

Пред Судот денеска исказ даде и шефот на обезбедувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, Дејан Митревски- Урко. Тој изјави дека стариот мерцедес бил многу амортизиран и имал проблеми со гумите кои често пукале. Митревски рече дека се јавил во фабриката и од таму му соопштиле дека замена нема, бидејќи тие гуми се исфрлени од употреба. - Мерцедесот имаше проблеми со старата шофершајбна, а за неа исто така немаше замена. Таа често пати ни правеше главоболки поради тоа што создаваше диоптрија. После подолго гледање низ шофершајбната имавме вртоглавици. Исто така моторот грееше, проблеми со хладњакот и хидрауликата, па почесто го носевме на сервис, рече Урко и додаде: „Имавме уште едно „Гранд Широки“, но и тоа беше старо и накнадно блиндирано и тоа често пати го враќавме со шлеп служба. Јас често пати реагирав кај претседателот на владата, бидејќи јас сум тој кој одговара за животите на вип личностите во возилата и воопшто. Свесен за ова, од прв ден инсистирав за ново возило, но добив одговор после 6-7 ...
| | веќе видена | слични

Тој пред судот рече дека возилата за обезбедување ВИП личности честопати биле во дефект поради што се случувале многу непријатни ситуации. Старите возила, според него, преидзвикувале опасност за функционерите кои се превезувале, а и тој повеќепати имал вртоглавици. Кажа дека уште кога Груевски станал премиер побарал од него да биде набавено ново соодветно возило и тоа барање постојано го повторувал во изминатите неколку години. Во „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра, обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски. Пред две рочишта Судот донесе одлука да ја раздвои постапката за Јанкулоска поради „ризична бременост“./МИА.
| | веќе видена | слични

СО оглед дека седам напред во возилото и гледам напред имавме проблем со шовершајбната која почна да ни прави диоптрија, после возење на возилото имавме проблеми со главата, бидејќи гледаме низ шофершајбната. Кога се јавивме во фабриката да прашаме од таму ни одговорија дека тое возила се исфрлени од употреба и можно е од диоптријата што ни ја прави шофершајбната да го расипеме видот, бидејќи јас бев на контрола и ми беше оштетен видот, Вака денеска сведочеше Дејан Митревски Урко за блиндираното возило. – Не можевме да го носиме редовно на мајстор бидејќи беше неопходно. Го носевме на сервис кога тогашниот премиер беше на пат со авион. Кога ќе се јавеше поголем дефект земавме на користење од другите ВИП личности, дали од претседателот на Собранието, од претседателот на државата, министерката за внатрешни работи… Но, и тие возила беа проблематични и не беа безбедни. Имаше уште едно возило, џип, кое го возевме со нас во колоната. Често откажуваше и го враќавме со шлеп служба во МВР, па го заменувавме со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: