Какво ќе биде времето во новогодишната ноќ?


Оваа 2016-та година ќе ја испратиме со студено време, ширум земјава особено утрото ќе биде многу ладно. Температурите речиси секаде ќе се спуштат под нула, а на повисоките места и на планините тие ќе бидат -15*. Среќни празници! Во рамки на новиот концепт на работа, секој ден во 16:30 / 19:30 и 22:30 правиме преесек на најважните информации и настани во 60 секунди. Инфомраците за времето следете ги во 10:00 наутро и во 17:30 попладне. Најновите информациите низ призмата на информативното издание NEWSFLASH на Гласот на Америка прследете го во 18:30, а вестите од САД во минута во 20:30. Во наредниот период очекувајте и многу нови содржини. Вашите предлози, критики и идеи испраќајте ни ги на info@ntv.mk или на нашата Фејсбук фан страна. Следете не`!
| | веќе видена | слични

Состојбата на терен е генерално стабилна, надлежните институции на локално и на централно ниво се на терен и се максимално посветени да реагираат за евентуални ризици по снежните врнежи кои ја зафатија целата територија на државата. Граѓаните се придржуваат до препораките од надлежните, но сепак треба да останат претпазливи. Во наредниот период се очекуваат посериозни предизвици поради драсичниот пад на температурата која според УХМР ќе достигне и до -20 степени викендов, што може да доведе до замрзнување на коловозите и потешкотии за нивно чистење. И електро дистрибутивниот систем е стабилен има помали испади на мрежата на нисконапонско ниво во руралните средини и планинските места, но екипите на ЕВН Македонија се на терен и веднаш ги отстрануваат проблемите. Ова се последните информации од теренот во изминатото деноноќие за кои денеска информираа на прес-конференција, портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев, портпаролката на Центарот за управување со кризи Надица Вчкова, портпаролот на ЕВН Македонија ...
| | веќе видена | слични

Поминаа точно 24 часа од објавувањето на телефонскиот број на кој можеа граѓаните на Општина Центар да пријават за општинските служби да дојдат и го исчистат снегот. Сепак, Жерновски само се пофали, но нема никакво дејство. Центарот на градот личи како некоја паланка. -Еве поминаа 24 часа откако се јавив да ја исчистат улицата. Колку ли им треба, живеам на 100 метри од општината. Нема реакција, вели Стојан Трпевски од скопско Дебар Маало. Иста е ситуацијата и со другите улици. „Титовелешка“, „Преспанска“ и останатите се нечепнати од службите на Жерновски. Граѓаните револтирани мрзнат на минусните температури и сами го чистат снегот. Боемска улица Толку рекламираната и преплатена „Боемска“, во која Жерновски за само еден метар вложи 2629 евра пари на граѓаните личи на ски падина и е тешко проодна. -Од утринава до сега најмалку десетина луѓе паднаа на мразот. Чиста среќа е што нема никој до сега потешко повреден, вели граѓанин на Дебар Маало во Општина Центар. Од друга страна, Жерновски продолжи и денеска да ...
| | веќе видена | слични

-Еве поминаа 24 часа откако се јавив да ја исчистат улицата. Колку ли им треба, живеам на 100 метри од општината. Нема реакција, вели Стојан Трпевски од скопско Дебар Маало. Иста е ситуацијата и со другите улици. „Титовелешка“, „Преспанска“ и останатите се нечепнати од службите на Жерновски. Граѓаните револтирани мрзнат на минусните температури и сами го чистат снегот. Боемска улица Толку рекламираната и преплатена „Боемска“, во која Жерновски за само еден метар вложи 2629 евра пари на граѓаните личи на ски падина и е тешко проодна. -Од утринава до сега најмалку десетина луѓе паднаа на мразот. Чиста среќа е што нема никој до сега потешко повреден, вели граѓанин на Дебар Маало во Општина Центар. Од друга страна, Жерновски продолжи и денеска да се фали како дејствувала општината, но од тоа нема ништо во реалноста. ул. Топаанска ул. Преспанска ул. Титоввелешка Дебар Маало ул. Топаанска Дебар Маало
| | веќе видена | слични
20 копии

Граѓаните да не патуваат и да не излегуваат од дома доколку немаат поголема голема потреба. Да носат топла облека, да конзумираат топли напитоци и доколку треба да работат на отворено тоа да го прават со паузи. Ова се дел од препораките до граѓаните во пресрет на најавениот студен бран што според УХМР ќе ја зафати земјава од вечева. Температурите се очекува во текот на ноќта да се спуштат до -13 степени, а во недела до -20 степени. Ситауацијата се оценува како стабилна и добра. Сите надлежни институции се на терен и ќе останат и натаму за да одговорат на предизвиците што ќе се појават од најавеното време. Засега, како што информираа на прес-конференција, портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев, портпаролката на Центарот за управување со кризи Надица Вчкова и директорката на Здравствен дом Скопје Татјана Баевска Вучковиќ, состојбата е стабилна, има прекини во сообраќајот за тешки товарни возила на Стража и Маврово-Дебар и од попладнево и на Пресека. Воздушниот и железничкиот сообраќај се одвиваат без ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните да не патуваат и да не излегуваат од дома доколку немаат поголема потреба, а доколку треба да работат на отворено тоа да го прават со паузи. Ова се дел од препораките до граѓаните од портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев, портпаролката на Центарот за управување со кризи Надица Вчкова и директорката на Здравствен дом Скопје Татјана Баевска Вучковиќ, пренесе „Сите надлежни институции на централно и локално ниво се на терен. Сепак треба да се остане максимално посветен затоа што според информациите од УХМР во текот на вечерните часови може да дојде и најверојатно ќе дојде до комбинација на двата фактори - ниските температури и влажноста што е предизвикана од врнежите од снег кои може да создадат поголеми ризици и предизвици за санирање на нормалната ситуација“ изјави Ѓорѓиев на прес конференција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ситауацијата е стабилна и добра. Сите надлежни институции се на терен и ќе останат и натаму за да одговорат на предизвиците што ќе се појават од најавеното време. Граѓаните да не патуваат и да не излегуваат од дома доколку немаат поголема голема потреба. Да носат топла облека, да конзумираат топли напитоци и доколку треба да …
| | веќе видена | слични

Ова се дел од препораките до граѓаните во пресрет на најавениот студен бран што според УХМР ќе ја зафати земјава од вечева. Температурите се очекува во текот на ноќта да се спуштат до -13 степени, а во недела до -20 степени. Ситауацијата се оценува како стабилна и добра. Сите надлежни институции се на терен и ќе останат и натаму за да одговорат на предизвиците што ќе се појават од најавеното време. Засега, како што информираа на прес-конференција, портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев, портпаролката на Центарот за управување со кризи Надица Вчкова и директорката на Здравствен дом Скопје Татјана Баевска Вучковиќ, состојбата е стабилна, има прекини во сообраќајот за тешки товарни возила на Стража и Маврово-Дебар и од попладнево и на Пресека. Воздушниот и железничкиот сообраќај се одвиваат без застои. Дефектот со снабдувањето со електрична енергија во тетовско и на потегот кај Шуто Оризари, веќе е саниран. – Сите надлежни институции на централно и локално ниво се на терен. Постапуваат. Редовно се вршат ...
| | веќе видена | слични

Пристигнуваат информации од Градот Скопје и од општините дека улиците се расчистуваат, службите работат на терен и улиците се проодни. Но, сообраќајот во Центар не се одвива по чисти улици. Засега нема информации дека општината Центар се грижи за бзбедноста на своите жители, а и фотографиите од Дебар Маало сведочат дека скапите боемски улици не се гледаат од натрупаниот снег. Пред околу еден час на Фејсбук профилот на центарскиот градоначалник Андреј Женовски беше објавена информација дека снегот во Центар се чисти нонстоп, до 8 часот фрлени 14 тони сол. Сепак, жителите на Центар се револтирани и објавуваат фотографии на кои се гледа на терен не се работи. Коментираат дека новите машини што ги промовира Жерновски се навистина нови и извадени на улица само за сликање. Екипите на општина Центар од раните утрински часови излегоа на терен и го чистат снегот по улиците и тротоарите, кои се во надлежност на општината. На улиците оперираат четири специјални возила-камиони и тоа соларки со нож и соларка за чистење ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 531 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 141 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 107 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Какво ќе биде времето во новогодишната ноќ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: