Бутарис: Прашањето за името излезе од колосек поради глупостите на политичарите


Глупостите на политичарите, според солунскиот градоначалник Јанис Бутарис се „виновни“ што, како што вели „прашањето за името излегло од колосек“. Тој во интервју за радиото на грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ, изјавува дека е Македонец, а ја коментира и приватната посета на Солун на македонскиот премиер. - Поголем Македонец од мене не постои поради потеклото. Моето потекло и моето воспитување кажуваат сѐ, вели градоначалникот на Солун во интервју за радио „Практорио фм“, на грчката новинска агенција. Оваа изјава веројатно се однесува на Грците кои се самоопределуваат како Македонци, а не на Македонците од Македонија. За прашањето за името, јавува дописникот на МИА од Атина, Бутарис коментира дека излегло од колосек поради глупоста на политичарите. - Прашањето за името излезе од колосек, чисто поради глупостите на политичарите. Луѓето сакаат да си најдат идентитет. Со отстапки од двете страни, но и од опозицијата, подготвени се за компромис. Господинот Заев рече дека ќе го смени името на аеродромот, ќе ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Професорот на правниот факултет Јустинијан Први во Скопје, Тони Дескоски во своето гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма истакна дека грчкиот став оти Македонија е измислена нација е срцевината на спорот за името. Дескоски не верува дека Грците ќе се откажат од она што според нив е суштина на спорот. Во однос на подобрување на добрососедските односи помеѓу двете држави кој би го донело евентуалното решение на спорот, тој вели дека прашањето на добрососедски односи и пријателство со Грција е решено со времената спогодба. Токму првиот дел А што стои пред првиот член од времената спогодба го носи името пријателство и мерки за доверба. За професорот ова е важен податок со кој не е запознаена македонската јавност, односно дека Македонија и Грција веќе имаат склучено договор за добрососедство уште во 1995 година со времената спогодба. Во времената спогодба само едно прашање е оставено отворено во договорот за добрососедство, а тоа е спорот со името. Македонската страна има позиција дека времената ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имаме прозорец за решение, кое ако се постигне, ќе биде во корист на мирот и соработката на Балканот – изјави Ципрас. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, соопштуваат од грчкото МНР. Грчките медиуми, јавува дописникот на МИА од Атина, денешната посета на Османи ја коментираат како прва точка од јануарските предвидени активности околу прашањето со името. Во оваа, како што ја нарекуваат „раздвиженост" на релација Скопје – Атина, ги споменуваат и посетата на генералниот секретар на НАТО на Македонија, новата рунда разговори на Нимиц со преговарачите на двете земји и евентуалната средба на македонскиот и грчкиот премиер во Давос, на маргините на Светскиот економски форум. Заев оптимист за решение во 2018. Со наслови од типот „Следен чекор: соопштување на името"; „Заев: Немаме црвени линии"; „Можеме да најдеме решение ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, соопштуваат од грчкото МНР. Грчките медиуми, јавува дописникот на МИА од Атина, денешната посета на Османи ја коментираат како прва точка од јануарските предвидени активности околу прашањето со името. Во оваа, како што ја нарекуваат „раздвиженост“ на релација Скопје – Атина, ги споменуваат и посетата на генералниот секретар на НАТО на Македонија, новата рунда разговори на Нимиц со преговарачите на двете земји и евентуалната средба на македонскиот и грчкиот премиер во Давос, на маргините на Светскиот економски форум. Заев оптимист за решение во 2018. Со наслови од типот „Следен чекор: соопштување на името“; „Заев: Немаме црвени линии“; „Можеме да најдеме решение во прашањето за името“; „Зоран Заев: Не за црвените линии“, излегоа изданијата на грчките медиуми по завчерашното ...
| | веќе видена | слични

Пред новата средба на преговарачите со посредникот Нимиц повторно се лицитира со имиња за Република Македонија. Двете страни изразија подготвеност за компромис во наоѓање решение кое јасно ќе направи дистинкција на Републиката од она што е цела територија на Македонија како географски поим распослана низ неколку држави. Компромис значи отстапки на двете страни. Ако Република Македонија треба да се дефинира како потесен поим од географска Македонија, тогаш соодветно дефинирање треба да се направи и на грчката страна и со географска одредница да се дефинира и тој дел. Така, соодветно, секоја “Северна” има и “Јужна” и секоја “Горна” има и “Долна”…”Вардарска” има и “Егејска” и слично. Оттука, за мене е неразбирливо зошто единствената одредница која би немала соодветен баланс и не би претполагала компромис и на грчка страна, “Нова”, е тоа што Премиерот, претполагам и Владата на Република Македонија и го преферираат, барем според јавно дадените изјави. Деновиве наидов на еден текст објавен од Атинската Новинска ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сложено име со одредница во кое е содржан треминот Македонија, но напишано на македонски јазик без превод на другите јазици, во грчкиот печат се споменува како можно решение за долгогодишниот проблем што го има Грција со нашето уставно име. Како конкретен и евентуален предлог во вчерашните текстови на новинарите од телевизиите „Скај“ и „Антена“, од весниците „То Вима“, „Катимерини“ и „Естиа“, преовладува името „Нова Македонија“, токму како што се изговара на македонски. Ваквите предвидувања и анализи на грчките новинари во голем дел се базирани на изјавата на лидерот на Независни Грци, по мини министерскиот совет во премиерската палата. Панос Каменос, во четвртокот, како што тогаш пренесе МИА, рече дека останува на неговите позиции, потенцирајќи дека „грчкиот термин Македонија е цврста национална позиција“. Токму придавката „грчкиот“, пред зборот „термин“ е она што прави разлика во однос на досегашните изјави на коалицискиот партнер во грчката влада. Каменос во минатото, најчесто говореше за неприфаќање на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Албанскиот портал InfoShqip тврди дека дошол до информации добиени од сигурен извор во Грција, според нив новото уставно име ќе биде Нова Македонија, а ние Новомакедонци. На истата тема Дојче веле пишуваше на 18.12.2017, и тие исто така со теза дека решене за спорот кој го наметнаа Грците ќе биде - Нова Македонија. На 15.12.2017 Талат Џафери, претседателот на Собранието спомна дека Нова Македонија би било прифатливо решение за нас. Уште порано, на 27 ноември, макеоднските и гршки емдиуми објавија дека македонската страна би се сложила со името Нова Македонија, или Νέα Μακεδονία ... Ако за албанскиот портал ретко кој од нас досега слушнал и не може да се смета за авторитетен извор, Дојче веле, како етаблирана германска агенција и медиум не спомнува Нова Македонија без причина. Значи, се најдоа на исто решение Грците, албанскиот портал и германската Дојче веле. Да ја видиме темата на Дојче веле од 18.12. 2017, и да ги побараме одговорите. Името „Нова Македонија" минатата недела исплива како можна солуција ...
| | веќе видена | слични

Оптимистичките изјави на премиерот Зоран Заев ги наполнија насловните во грчките медиуми. „Заев праќа јасна порака и „не“ за црвени линии“, „Скопје сака решение во првата половина на годината“, стои во фокусот на текстовите. Во анализите на весниците се бара конкретен доказ за реализација на оптимизмот на Заев а како пример го посочуваат преименувањето на аеродромот или автопатот. „Македонскиот премиер во интервјуто испрати пријателски пораки до Грција и на неколку пати ги искористи термините „пријатели“, „пријателска земја“ и „соработка“. ТВ Скај-Грција“. Медиумите во Грција прогнозираат дека најреално решение за името е името „Нова Македонија“, но онака како што се изговара на македонски јазик. Не се исклучени и веќе познатите предлози како Северна Македонија, Горна Македонија. Во меѓувреме, Европската комисија уште еднаш го повтори ставот дека Македонија и Грција треба да ги негуваат добрососедските односи, а токму во таа насока се сите средби меѓу лидерите од двете земји во изминатиот период. „Ние ...
| | веќе видена | слични

Термин „Македонија“ како дел од сложено име, но на македонски, и без превод на други јазици, се споменува како многу извесно решение за името, пишуваат грчки медиуми. Шпекулациите на дел од грчкиот печат дека предлогот за идно име на Република Македонија би бил „Нова Македонија“, имаат мал дефект: „Нова“ не е географска одредница за каква долго се зборуваше (Горна, Северна), туку историска одредница и според многу наши експерти тоа е едно од најлошите решенија бидејќи и го одзема историскиот континуитет на државата. Нова Македонија, напишано со латинска азбука би било „Nova Makedonija“, без англиска транскрипција а, сакале или не ќе се изговара „Македониџа“ со што на голема врата се враќа предлогот што беше отфрлен пред многу години. „Името на Скопје велат дека ќе биде решено. ‘Нова Македонија’ ќе биде името“, откри Василис Левентис, претседател на грчката парламентарна партија Унија на центристи, за каналот „Е“, изговарајќи го името во македонска верзија, без англиска транскрипција. Левентис рече уште дека ...
| | веќе видена | слични

Поголемиот дел од грчките мејнстрим медиуми во последниот период сосема коректно известуваа за македонско-грчкиот спор за името, но во последно време се почесто „протекуваат“ информации со значајни детали за можното решение како и за разговорите меѓу двете земји под посредништво на олеснувачот од ООН Метју Нимиц. Сложено име со одредница во кое е содржан треминот Македонија, но напишано на македонски јазик без превод на другите јазици, во грчкиот печат се споменува како можно решение за долгогодишниот проблем што го има Грција со нашето уставно име. Овој пат, главна додавка на името според грчките медиуми е „Нова“ што исто така може да се смета како пробен балон за да се види како би реагирала на такво решение пред се грчката јавност, односно се опипува теренот пред евентуалното конечно решение. Премиерот Заев и во интервју за грчката телевизија Алфа е убеден дека решение на спорот за името ќе има до јули годинава, а за одредени прашања кои ќе и помогнат на Грција да стекне доверба во неговото искрено ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бутарис: Прашањето за името излезе од колосек поради глупостите на политичарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: