Јуве по ангажман на Агуеро во Мадрид

Делегација од торинскиот гигант предводена од страна на генералниот директор Џузепе Марота, во вторник ќе отпатува во Мадрид каде што ќе разговараат за евентуален ангажман на аргентинската супер ѕвезда Серџио Агуеро. Во Јувентус според најавите се подготвени да одвојат 40 милиони евра за ангажман на одличниот напаѓач, како и годишни примања за аргентинецот во износ од 7.5 милиони евра. Претходните податоци потврдуваат дека Агуеро би се задоволил со личните примања, но се чини дека во торинскиот гигант ќе се соочат со пробелм околу барањата на Атлетико Мадрид. Со оглед на се подобрата форма на Агуеро, како и неговиот погодок и обезбедување на реми против Боливија ќе предизивика раст на неговата вредност на трансфер маркетот а со тоа и поголеми барања на Атлетико Мадрид. Како што беше најавено неодамна, во Јувентус ќе мораат да исплатат 50 милиони евра доколку сериозно се надеваат на ангажман на аргентинецот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓаните” се подготвени да му платат 45 милиони евра на Атлетико Мадрид за да го заменат својот незадоволен Аргентинец со неговиот колега од репрезентацијата. Според англиски The Times , првите луѓе на Манчестер Сити сакаат да го заменат незадоволниот Карлос Тевез со Серхио Агуеро од Атлетико Мадрид. Тевез повторно ја изрази својата желба за трансфер, а тоа ги натера тренерот Роберто Манчини да тргне во потрага по негова замена. За Италијанецот, идеален наследник на Тевез е неговиот сонародник, кого Атлетико го проценува на 45 милиони евра. Сума која за богатите сопственици на „граѓаните” не претставува проблем. Со тоа тој би можел да ги расипе плановите на Јувентус да го ангажира 23-годишниот Агуеро, со кого тие се веќе во преговори. Сепак, „старата дама” не сака да плати 45 милиони евра и гледа како да ја намали цената на напаѓачот, а тоа го става Сити во предност. Инаку, „граѓаните” соопштија дека за својот капитен, кој сака трансфер во друг клуб, ќе бараат околу 56 милиони евра. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Најавата за заминувањето на Карлос Тевез ја натера управата на Манчестер Сити брзо да реагира. Раковдните луѓе на Сити се подготвени да понудат дури 45 милиони евра за Серхио Агуеро од Атлетико Мадрид. Информацијата ја пренесува лондонски "Тајмс" па истата може да се смета за веродостојна. Потсетуваме, интерес за аргентинскиот репрезентативец веќе изразија Реал Мадрид и Јувентус.
| | веќе видена | слични

Првата ѕвезда на Атлетико Мадрид, Серхио Агуеро потврди дека добил формална понуда од Јувентус. Со италијанскиот клуб се преговара, но не знам колку пари ќе понудат за моите услуги. Ваквите работи му се познати само на мојот агент. Моја главна грижа е репрезентативниот настап изјавил Агуеро во Аргентина, која е домаќин на Копа Америка. Атлетико е подготвен да се откаже од нивниот најдобар играч поради неговата желба да го промени клубот, но бара отштета од најмалку 40 милиони евра, колку што изнесува откупната клаузула во договорот. - Свесен сум за понудата од Јувентус , но мојата идна дестинација ќе биде позната само по завршувањето на Копа Америка, изјавил Агуеро. Неофицијално, Агуеро го сакаат неколку други европски гиганти, а најчесто се споменуваат имињата на Реал Мадрид и Манчестер Сити кој најверојатно ќе остане без Аргентинецот Карлос Тевез. (Крај)
| | веќе видена | слични

Аргентинскиот напаѓач на Атлетико Мадрид, Серхио Агуеро, е изненаден од тоа дека се уште не знае за кој тим ќе игра во новата сезона. Пред повеќе од еден месец популарниот Кун ја изрази својата желба да го напушти Висенте Калдерон и за момент изгледаше дека навистина ќе го направи тоа. „Мислев дека прашањето околу мојата иднина, односно околу тоа каде ќе настапувам наредната сезона, е веќе решено.“ - изјави 23-годишниот напаѓач на Аргентина. „Сепак, по крајот на Копа Америка очекувам да го дознаам мојот евентуален нов клуб.“ - додаде напаѓачот. „Дури престојував во Шпанија се зборуваше само за понуда од Јувентус, но сега не знам дали тоа сеуште е така. Како и да е, верувам дека се ќе биде решено по крајот на латиноамериканскиот шампионат.“ - призна аргентинецот.
| | веќе видена | слични

Бугарскиот интернационалец во редовите на Манчестер Јунајтед, Димитар Бербатов и покрај сите информации дека ќе остане член на "ѓаволите", најверојатно, ќе биде продаден во текот на ова лето. Најновиот тим кој би сакал да го види во своите редови е Јувентус, а англиските медиуми веќе го преселија во Торино. Додека Јуве се обидува да дојде до Кун Агуеро и постојано ја зголемува понудата (во моментов е стигната до 40 милиони евра), Бербатов е се поблизу до излезната врата. Во Јувентус немаат проблеми со пари за купување нови играчи, па нема да биде никакво изненадување доколку и двајцата напаѓачи пристигнат во Торино во скоро време. Со оглед на фактот дека Бербатов повеќе не е во прв план во составот на Манчестер сосема е јасно дека тој бара тим каде би можел да игра. Иако неколкупати повторуваше дека сака да остане и да се бори за место во составот, сепак, се посигурно е дека тој во новата сезона ќе мора да игра во нов тим. Јуве, пак, бара играч кој има одлично чувство за гол, а цената од 14 милиони фунти е ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Серхио Агуеро потврди дека има понуда од Јувентус. Серхио Агуеро најави заминување од Атлетико Мадрид ова лето, шпанскиот клуб му дозволи на фудбалерот да преговара со заинтересираните клубови. Најчесто со името на Агуеро се поврзуваат Јувентус и Реал Мадрид, но сега некои медиуми велат дека и Манчестер Сити сериозно ќе тргне по услугите на Аргентинецот откако Тевез Агуеро кој со Аргентина настапува на Копа Америка, потврди дека има понуда од Јувентус, но вели дека сега е фокусиран само на настапите за репрезентацијата и дури потоа ќе ја разгледува неговата иднина. "Свесен сум за понудата на Јувентус, но само кога Копа Америка ќе заврши, ќе одлучувам за мојата иднина" - вели Агуеро. "Има преговори со италијанскиот клуб но не знам тие колку милиони нудат за моите услуги". "Има работи кои само моите агенти ги знаат. Мојот фокус сега е само на Копа Америка". "Сакам да победиме во среда (Колумбија) а прашањето за мојот трансфер е во рацете на моите агенти".
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Атлетико Мадрид и напаѓач на репрезентацијата на Аргентина, Серхио Агуеро, е блиску до трансфер во италијанскиот Јувентус Спортскиот директор на „бјанконерите“ Џузепе Марота од денеска се наоѓа во Мадрид на преговори со неговиот клуб Атлетико. Јувентус е подготвен да плати 35 милиони евра за Аргентинецот, кој се наоѓа со репрезентацијата на Копа Америка. Интерес за Агуеро изразија и Манчестер јунајтед и Челси.
| | веќе видена | слични

Како што денеска тврди „Газета дело Спорт“, екипата на Јувентус ја зголемила својата понуда за аргентинскиот репрезентативец Серхио Кун Агуеро. Спортскиот директор Џузепе Марота во моментов се наоѓа во Мадрид за да го комплетира договорот со напаѓачот на Атлетико, а новиот предлог на „старата дама“ изнесува 40 милиони евра, 5 повеќе од досегашните 35 милиони. Агуеро веќе се согласи да премине во редовите на торинскиот прволигаш за 4-годишен договор и плата од 7,5 милиони евра по сезона. Но, неговиот клуб се обидува да го добие максималното за неговите услуги па можно е да ги добие бараните 40 милиони евра, или да заработи 35 милиони плус некој играч од „старата дама“. Како и да е, новинарите во Италија трансферот го сметаат за реализиран и веќе пишуваат дека Агуеро во текот на наредните неколку дена би требало да се појави во Торино за да ги помине медицинските тестови во Јувентус.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 569 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 424 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата. За значењето на овој празник и неговото одбележување повеќе од разговор ...
сите 241 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јуве по ангажман на Агуеро во Мадрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: