Ferrari сепак ќе произведе SUV модел?

Возилото со високи перформанси сепак нема да смее да се вози надвор од главните сообраќајници... Откако во 2011 година на саемот за автомобили во Женева беше претставен концептот Ferrari FF, а потоа нешто подоцна и концептот GTC4 Lusso, не престануваат шпекулациите за тоа да Ferrari, веројатно инспририран од успесите на Porsche, ќе понуди crossover или SUV модел. Шефот на компанијата Сергио Марчионе најави дека нема да станува збор за возило кое ќе изгледа како теренец, но и дека е потполно јасно дека нема да има такви карактеристики, со што местото ќе му биде на улица, баш како што е случајот со конкурентскиот модел Bentley Bentayga. Датумот на излегување не е познат, но многу веројатно е дека тоа ќе биде во следниот петгодишен период.
| | веќе видена | слични

Јапонците ја прифатија уката од Volkswagen зa унификација на изгледот на својот модел, односно тоа што Германците го прават со Golf , како и со другите свои модели, тие го прават со Swift . Четвртата генерација на Swift ја задржува формата на претходната , но со модерни линии , што го прават свеж и привлечен и со кој ќе можат да освојат поширок круг на клиенти . На тој начин во себе собрал четири „П“ ( полесен, поубав, поефикасен и подинамичен ) а ние би додале и уште неколку „ по “, но да не бидеме неумерени во пофалбите . Гледано на прва „топка“ повеќето ќе речат дека станува збор само за редизајн , на претходната генерација, но ве уверуваме дека станува збор за потполно нова генерација на моделот . Однадвор е нова маската , која добила два агли повеќе, светлата останале вертикални но видозименети, а странично ве шармираат кваките на задните врати скриени во горниот дел на задниот прозорец и С столбот. И одзади е поинаков со попривчечна светлосна група, пто би рекле: „ исто ама не е исто “. Кога ќе се ...
| | веќе видена | слични

Во класата на градски crossover модели станува пребукирано и конкуренцијата од ден на ден е се поостра, а купувачите стануваат се повеќе пребирливи и критички настроени поради што Peugeot , лани го подновија својот претставник во сегментот и го направи поконкурентен на пазарот. И веќе на прв поглед ги регистриравме измените: Однапред не е веќе така „остар“ и добива по достоинствен лик, како на вистински цар на саваната и, некако, се доближува до ликот на поголемите „браќа“, моделите „ 3008 “ и „ 5008 “, се е направено со вкус , шарм и ни „ легна “ на срце . Подискретен редизајн има и назад, на светлосните групи со повпечатлива 3D графика и земено севкупно автомобилот делува по „ кул “ иако и пред дизајнот беше шмекер кој освојува на прва средба. Внатре Peugeot направил исчекор во материјалите и опремата, сето тоа поставувајќи го на повисоко рамниште . Инструмент таблата е благо редизајнирана, а квалитетот на материјалите и пластиката го подобруваат комплетниот впечаток иако и претходно беа ОК . Инфо ...
| | веќе видена | слични

Убедлив и рационален избор Како осмислен и сестран автомобил, Peugeot 301 е скроен за оние кои со актуелните трендови и генералните вкусови на европските купувачи се чувствуваат запоставени Објавено на 20 август 2017 година автор: Зоран Коцев Пред да се појави, Peugeot ни го најави 301 со промената на номенклатурата во означувањето на своите модели, при што единицата на крајот беше резервирана за идните глобални модели на марката. Тогаш мислевме дека се работи за возила наменети само за Кина и останатите слични пазари, но набргу бевме демантирани. Класичната триделна лимузина пристигна и во Европа, докажувајќи на скептичните аналитичари дека во некои нејзини делови сé уште постои интерес за вакви возила. Беше пречекана позитивно воздржано, а купувачи за неа имаше точно во толкава количина за не остане незабележана. Донесувајќи ги глобално прифатените карактеристики на еден високософистициран пазар како европскиот, покажа дека луѓето сé уште знаат да ги ценат исконските вредности на автомобилите - да им ...
| | веќе видена | слични

Легендарниот тркачки модел, „Шелби ГТ350Р“ од 1965 година, наскоро повторно ќе почне да се изработува со помош на неколкумина ентузиасти кои се заслужни и за оригиналната верзија на овој автомобил.Моделот „ГТ350Р“ ќе биде вратен во живот како лиценцен производ на компаниите „Форд“ и „Шелби“, а ќе го изработува екипата „Original Venice Crew“, која во себе ги има и тројцата некогашни работници на фирмата „Шелби Американ“ од 1960-тите, Питер Брок, Џим Мариети и Тед Сатон.„Новиот“ „ГТ350Р“ е темелен на „Форд Мустанг“ од 1965 година, а ќе го придвижува 4.7-литарски В8 мотор, впарен со четирибрзински менувач „Борг Вернер“.Во суштина, тоа е истата база што била користена и за оригиналниот „Шелби“, но на автомобилот сега ќе има одредени модификации што Питер Брок ги предвидел уште за оригиналниот модел, но тогаш не биле реализирани заради кратките временски рокови.Модификациите ги опфаќаат новиот преден браник со спојлер, прозорците од плексиглас и независно задно потпирање, што го разви компанијата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Соработката на компанијата Aston Martin и познатата италијанска дизајнерска куќа Zagato резултираше со уште два модели во лимитирана серија – Vanquish Speedster и Vanquish Shooting Brake. Zagato претходно ја претстави својата визија за Aston Martin во верзиите Vanquish Coupe и Volante, а и двата модели беа релизирани во лимитирана серија од по 99 примероци. Сега на ред дојдоа нешто поегзотични каросериски варијанти – Speedster и Shooting Brake. И двата автомобила имаат карактеристичен дизајнерски потпис на Zagato со заоблени стилски елементи на надворешноста на автомобилот. Speedster во суштина е поекстемна верзија на Vanquish Volante, со нагласени испакнатини зад седиштето на возачот и совозачот. Овие елементи се изработени од јаглеродни влакна, како и остатокот од каросеријата и потесетуваат на заштитниот знак на Zagato дизајнот – познатото двојно брановидно заоблување на задниот дел од кровот од автомобилот. Во план е производство на само 28 Speedster-и, па и не не чуди податокот дека сите се однапред ...
| | веќе видена | слични

Количински ограничената посебна едиција на моделот GT на Форд е инспирирана од тркачкиот модел GT40 Mk.IV со кој што Еј Џеј Фојт и Ден Гарни во 1967-ма година триумфираа на трката 24 часа Ле Манс. Покрај фактот што актуелниот ултраспортски GT на Форд спаѓа меѓу изразито ексклузивните автомобили, затоа што американската компанија планира во идните четири години да произведе вкупно илјада примероци, неговата ексклузивност дополнително ја зголемува ограничената едиција која Ford Performance ја подготвува за секоја од планираните четири години. Зад називот GT '67 Heritage Edition се крие потсетникот на Форд на втората (од четирите) Ле Манс победи од 1967-ма година, а адекватно обоениот автомобил во мал број на примероци ќе се понуди меѓу планираните 250 примероци кои ќе бидат произведени и испорачани идната година. Покрај карактеристичната црвена боја и белите апликации на каросеријата, надворешноста на посебната едиција ја красат и карбонските елементи, а црвената боја исто така е застапена и во внтрешноста ...
| | веќе видена | слични

Opel никогаш не бил премиум марка, но честопати се вмешувал успешно во највисоката автомобилска лига. Opel Senator е последниот голем модел од Риселсхајм што постигнувал солидни продажби и уживал висока почит. Пред четириесет години, тој пристигна како замена за уште една легенда на марката, тројката KAD. Во годините кога светот уште не знаеше за нафтена криза, Opel б уквално владееше во високата класа со моделите од славното трио KAD, односно Kapitan, Admiral и Diplomat. Кога дојде време за наследникот, пазарот беше сменет драстично. На местото на тешките и моќни крстосувачи со мотори V8, н а крајот на летото во 1977 година пристигна Opel Senator, заедно со неговата купе-изведба Monza. Лимузината долга 4,80 метри доби „само“ шест цилиндри, а некогашните раскошни форми се претворија во елеганција. Opel Senator доби мотори со „само“ 6 цилиндри и елегантна каросерија Senator изгледаше „лесно“ покрај триото KAD. Купувачите не смееше да се преплашуваат со тешки лимузини, особено по нафтената криза. Под хаубата ...
| | веќе видена | слични

По неколку години чекање, VW конечно се активира во сегментот на компактни SUV модели. Компанијата го потврди моделот T-Cross, кој ќе е базиран на Polo, како и T-Roc, кој пак е поставен на платформата на Golf.Сега, според магазинот Autobild, доаѓа на ред SUV пропорционален со Up!, кој ќе е базиран на концептот претставен во Сао Паоло во 2014 година – Taigun. Доста време се сметаше дека овој концепт ќе замине во историјата, но очигледно Taigun ќе добие шанса и ќе се вика T-Track во серискиот варијанта. Според изданието, бордот на директори брзо ги одобрил T-Cross и T-Roc, но за најмалиот модел имало посебни дискусии. Причината е фактот дека Up! е доста сложен за производство и развој, поради скромните димензии, како и реалноста дека речиси не дели компоненти и делови со другите модели од гамата.Другата причина за евентуалната појава на T-Track е потребата од компактен и достапен SUV за пазарот во Бразил и соодветно, во Јужна Америка. Моделот мора да се натпреварува со Ford EcoSport, кој остварува одлични ...
| | веќе видена | слични

Шкода планира офанзива со електрични возила под будното око на групацијата Фолксваген, а еден од моделите на чешката компанија би требало да биде електричен хечбек.Моделот би можел да го добие името фелиција Е (Felicia E), тврди Аутоекспрес, со што би се вратило познатото име кое Шкода го користеше за два свои модели – оригиналот произведуван од 1959 до 1964, и првиот модел по купувањето од страна на Фолксваген, претходникот на фабијата, кој се произвведуваше од средината на 90-тите до 2001 година.За разлика од претходните фелиции, новата шкода фелиција Е (името не е потврдено) ќе биде чист електричен автомобил, базиран врз МЕБ конфигурацијата на Фолксваген, и ќе биде прва верзија на Шкода на хечбекот И.Д. на мајчинската компанија. За разлика од германскиот модел, чешката верзија ќе се нуди во барем две верзии, односно купувачите ќе можат да бираат меѓу поголем опсег или поголем багажник.Моделот ќе биде голем колку рапид спејсбек, но МЕБ платформата значително ќе го трансформира просторот во кабината, па ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го одбележа Норт Дам кој што настрада во катастрофалниот пожар.Пчели ,кои ги имало околу 180.000 и кои што живееле на покривот на катедралата ...
сите 723 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 254 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 130 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 189 | | | веќе видена

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ferrari сепак ќе произведе SUV модел?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: