Тереза Меј с` уште чека поддршка од северните Ирци


Даунинг стрит и Демократската унионистичка партија велат дека с` уште се водат разговори за можен договор за да се обезбеди поддршка за малцинска влада на Kонзервативната партија на премиерката Тереза Меј. Иако во саботата Даунинг стрит 10 објави дека во принцип има договор, двете страни излегоа со одвоени изјави истакнувајќи дека преговорите с` уште се во тек. На ториевците на Меј им е потребна поддршка од 10-те пратеници на ДУП за мнозинство во Долниот дом. Од Даунинг стрит, таквиот договор со северноирските унионисти се опишува повеќе како договор за доверба и поддршка отколку коалиција со Kонзервативната партија која по општите избори минатата недела остана без мнозинство. Си-ен-ен оценува дека по шокантните изборни резултати, се чини почнаа чистка во партијата на Меј, со што е ставена под прашање иднината на нејзиното раководство како натамошен премиер. Двајца соработници, Ник Тимоти и Фиона Хил, од изборниот штаб на премиерката, ги објавија своите оставки во саботата, а во образложението на Тимоти се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Гневна толпа која се насобра пред од катедралата Сент Клементс каде што се одржуваше миса за настраданите во катастрофалниот пожар во лондонската кула Гренфел ја избрка премиерката Тереза Меј. Дел од граѓаните тргнаа кон нејзината моторизирана поворка, но полицијата и агентите од нејзиното обезбедување веднаш ја заштитија и формираа блокада за гневните демонстранти да не ја нападнат физички. Тие извикуваа навредливи пароли кон Меј која брзо беше повлечена од катедралата заедно со моторизираната поворка. Во пожарот во големата кула Гренфел во Лондон се верува дека најмалку 70 лица го загубиле животот иако оваа бројка властите не сакаат се уште да ја потврдат.
| | веќе видена | слични
6 копии

Гневни демонстранти ја избркаа британската премиерка Тереза Меј од катердралата Сент Клементс, каде што се одржуваше миса за настраданите во катастрофалниот пожар во лондонската кула Гренфел. Само што пристигна со своето службено возило, демонстрантите почнаа да трчаат кон премиерката, а дел од нив се нафрлија да удираат по автомобилот. Додека обезбедувањето ја смируваше толпата, премиерката беше изнесена со полициско обезбедување. Во големиот пожар, досега загинаа вкупно 70 лица, а стотина се уште се водат како исчезнати. Британската премиерка најави темелна истрага за случајот.
| | веќе видена | слични

Најмалку 58 луѓе загинале во пожарот кој претходно оваа седмица зафати станбен комплекс во централен Лондон, објави во саботата полицијата, а оваа трагедија дополнително го продлабочи јазот во и онака поделеното британско општество. Доколку оваа бројка биде потврдена, а судејќи според сѐ ќе биде и поголема, тоа ќе биде најсмртоносниот пожар во Лондон од Втората светска војна. „За жал, во овој момент има 58 луѓе за кои се тврди дека биле во Гренфил Тауер ноќта на несреќата, а до денеска се водат како исчезнати, па морам да заклучам дека се мртви“, изјави началникот Стјуард Синди за новинарите. Додаде дека оваа бројка може да се менува. Владата на британската премиерка Тереза Меј претходно се обиде да го смири гневот на јавноста поради пожарот, обврзувајќи се дека ќе им помогне на жртвите од оваа трагедија, откако демонстрантите изразија големо незадоволство пи нејзината посета на локалната заедница при што беше избегна инцидент. Меј во петокот мораше да ја напушти средбата со граѓаните под силно полициско ...
| | веќе видена | слични

Кулминира гневот поради страотниот пожар во лондонската кула Гренфел. Тоа на своја кожа синоќа го почувствува и британската премиерка Тереза Меј, која едвај спаси жива глава, додека ја напушташе катедралата Сент Клементс. Кукавица, Засрами се, оставка, извикуваа бесните демонстранти, кои бараат одговорност од Меј. Жителите на десната страна од квартот Кенсингтон тврдат дека се жртва на социјална неправда и дека властите ги игнорирале нивните апели дека 24-катницата морала одново да се реновира. - Од таа страна се е различно. Комплетно сме оставени сами на себе. Ако ова се случеше во областа на Бакингам Палас веднаш ќе интервенираа воени хеликоптери. Погледнете ја оваа слика. Ова нема шанси да се случи од другата страна на Кенсингтон, вели жителка на Лондон. Бесот од најфаталниот пожар во Лондон неколку часа претходно го осетија и вработените во градското Собрание, откако разулавената толпа упадна во објектот. Бараат одговори од надлежните, откако стана сосема извесно дека бројот на жртви веројатно ќе надмине ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стотици гневни демонстранти синоќа пред Даунинг Стрит 10 побараа оставка од британската премиерка Тереза Меј, поради пожарот во кулата Гренфел каде загинаа 30 луѓе. Тие ја обвинуваат Меј дека има дел од вината за големата трагедија, во која животот го загубија невини луѓе. Вчера исто така десетици налутени манифестанти влегоа во општината на квартот во кој се наоѓа кулата. Во зградата имало социјални станови. Дојде и до тепачка со полицијата која се обидуваше да ги спречи да влезат во општината. Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше “Срам да ви е!”, “Убијци”, “Правда за Гренфел”. Тие исто така бараа да биде уапсен газдата на претпријатието кое ја реновирало зградата. За демонстрантите социјалните станови се”смртна стапица” а одговорните тоа го знаеле. Станарите долго предупредувале дека реновирањето на зградата е лошо направено но никој не им обрнувал внимание. Реновирањето од минатата година врз фасадата всушност го проширило пожарот. Според некои медиуми, ваквото покривање на фасади е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Стотици демонстранти се собраа синоќа пред Даунинг Стрит 10 во Лондон, резиденцијата на британската премиерка Тереза Меј, за да го искажат гневот поради пожарот во кулата Гренфел и бараа нејзина оставка. Тие сметаат дека Меј, која 7 години беше министер за внатрешни работи, е ко-одговорна за трагедијата која се случи со пожарот на кулата во Лондон во која загинаа најмалку 30 лица. Вчера исто така десетици налутени манифестанти влегоа во општината на квартот во кој се наоѓа кулата. Во зградата имало социјални станови. Дојде и до тепачка со полицијата која се обидуваше да ги спречи да влезат во општината
| | веќе видена | слични

Тие сметаат дека Меј, која седум години беше министер за внатрешни работи, е одговорна за трагедијата која се случи со пожарот на кулата во Лондон во која загинаа најмалку 30 лица Огромен број на демонстранти ноќеска се собраа пред кулата Гренфел во која изби пожар во Лондон. Тие со запалки стоеа пред изгорената и опустошена зграда со цел да им одадат почит на жртвите во несреќата. Дошло и до тепачка со полицијата која се обидуваше да ги спречи да влезат во општината. Vigil
| | веќе видена | слични

Велика Британија со катастрофални политички позиции в понеделник ќе ги започне преговорите за излез од Европската Унија. Ова доаѓа откако британската премиерка не успеа на предвремените парламентарни избори да добие доволна поддршка од гласачите за начинот на кој ќе се спроведе „Брегзитот“. Исто така проблематично е што кај Тереза Меј нема јасна визија каков вид на договор посакуваат со ЕУ чии предводници како Доналд Туск сакаат да наметнат остри позиции со што ќе се испрати јасна порака до останатите земји членки воопшто и да не помислуваат да ја напуштат унијата. Главниот преговарач на ЕУ во разговорите со Британија за Брегзит, Мишел Барние изјави дека малкумина се оние кои се на високи функции, кои им објаснуваат на Британците, што всушност значи напуштањето на Унијата и што тоа на крајот може да донесе. Во разговор за лондонскиот неделник „Економист“ Барние вели дека се загубени 2,5 месеци откако премиерот Тереза Меј го покрена членот 50 од Лисабонската спогода, покренувајќи го и формално процесот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Главниот преговарач на ЕУ во разговорите со Британија за Брегзит, Мишел Барние изјави дека малкумина се оние кои се на високи функции, кои им објаснуваат на Британците, што всушност значи напуштањето на Унијата и што тоа на крајот може да донесе. Во разговор за лондонскиот неделник „Економист“ Барние вели дека се загубени 2,5 месеци откако премиерот Тереза Меј го покрена членот 50 од Лисабонската спогода, покренувајќи го и формално процесот за раздружување. Преговорите, конечно, почнуваат в понеделник, 11 денови по предвремените парламентарно избори во Британија, што Меј неочекувано ги закажа, но на кој наместо да го зацврсти мнозинството, го загуби и она што го имаше, па сега ќе управува со малцинска влада. Барние одбива да ги коментира најновите состојби на политичката сцена во Британија, освен што вели дека сака на преговарачката маса да се најде британска делагација која има цврст мандат да преговара. Европската страна, според весникот, проценува дека во Лондон се уште нема јасни претстави, јавно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 46 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 314 | | | веќе видена

“Очекувајте пукање од сите топови...“Поради моменталната медиумска афера во која се наоѓа, поедини медиуми го довеле во прашање настапот на Јелена Карлеуша на ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тереза Меј с` уште чека поддршка од северните Ирци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: