Чупиќ: Договорот беше јас да го испратам последниот шут


Ракометниот шампион на Европа, македонскиот Вардар, е главна тема во спортските кругови. Финалниот меч на завршниот турнир од Лигата на шампионите одигран викендов во Kелн со ПСЖ (24-23), кој „црвено-црните“ го добија со гол во последната секунда на хрватскиот интернационалец Иван Чупиќ, како и во полуфиналето против Барселона (26-25), но овој пат во главна улога беше неговиот сонародник Лука Циндриќ, кој погоди пред звукот на сирената, се двата спортски настана од кои се репризираат секвенции, па и целите мечеви. Одговорната улога да ги испратат последните удари кон головите на Барселона и ПСЖ за да се стигне до големото славење и историскиот пехар ја презедоа хрватските интернационалци меѓу „црвно-црните“, на кои не им затрепери раката Чупиќ е првиот ракометар кој го одбранил победничкиот пехар во ЛШ. Лани Хрватот беше најдобар со полскиот Kјељце, а сезонава се пресели во Скопје и го повтори овој успех со Вардар. Македонскиот клупски машки ракомет испиша историја, а Чупиќ за решавачките моменти на дуелот ...
| | веќе видена | слични

Од салата во Кале, па во салата во Расадник, па повторно во Кале, во сезоната пак 2013/2014 година натпреварите од Лигата на шампиони и СЕХА лигата ,Вардар ги одигра во С.Ц. ,,Борис Трајковски”, за од наредната сезона да се пресели во својот нов дом во С.Ц. ,,Јане Сандански”, а оваа година да успее да се качи на тронот на Европа, во Ланксес Арена во Келн, пишува Лидер . И сега откога малку слегнаа страстите и емоциите, повторно човек се наоѓа пред истиот заклучок ,колку и да се напише, повторно ќе биде малку, едноставно затоа што толку е голема Титулата Европски Првак која ни ја донесоа ракометарите на Вардар. Да ги прашате пак и,”најлудите” навивачи на Вардар, дали можат да поверуваат во ова што се случи, сигурно ќе ви одговорат дека можеби сонуваат, но, да не ни помислите да ги разбудите. Од друга страна пак, колку е голема и заслужена круната со која Вардар е крунисан за крал на Европа, говори и фактот, дека, Вардар оваа година ги има победено сите клубови кои беа главни фаворити за освојување на ...
| | веќе видена | слични

И сега откога малку слегнаа страстите и емоциите, повторно човек се наоѓа пред истиот заклучок ,колку и да се напише, повторно ќе биде малку, едноставно затоа што толку е голема Титулата Европски Првак која ни ја донесоа ракометарите на Вардар. Да ги прашате пак и,”најлудите” навивачи на Вардар, дали можат да поверуваат во ова што се случи, сигурно ќе ви одговорат дека можеби сонуваат, но, да не ни помислите да ги разбудите. Од друга страна пак, колку е голема и заслужена круната со која Вардар е крунисан за крал на Европа, говори и фактот, дека, Вардар оваа година ги има победено сите клубови кои беа главни фаворити за освојување на Титулата, да не заборавиме дека тие лесно ја освоија и титулата во регионалната СЕХА лига, победувајќи го во финалето и последниот учесник на Ф-4 турнирот во Келн, унгарскиот Веспрем. Ноќта по победа во финалето над големиот и скап ,ПСЖ ,Македонија, особено Скопје едноставно експлодираше,толкаво излевање на позитивни емоции може да се каже дека немаше ниту кога кошаркарите на ...
| | веќе видена | слични

Дојде во мошне незгодно време, кога Вардар, и покрај вложените пари во играчи, сѐ уште не знаеше колку може. Требаше да ги запре тренерските промени што го опфатија дури и сопственикот Сергеј Самсоненко, но и стратегот чија првенствена цел беше да се биде „прв во маалото“. Ја паметам мислата на легендата Драган Киќановиќ: „Што ти вреди што си светски првак, ако те тепаат на баскет во Чачак“. Раул Гонзалес требаше да го надмине веќе формираниот мит на славниот Лино Червар и ривалот Металург. Имаше добар темел како првенец од „класата на Талант Дујшебаев“, но поважно беше да биде противречност на бучниот Хрват отспротива. За разлика од политикантот од Автокоманда и промотор на партијата АПМ, кој и денес бара „авторски права“ во успехот на Вардар (ги открил Циндриќ, Борозан и Марсениќ), тивкиот Шпанец, кој никогаш не се пожалил на ништо, беше предодреден да успее. Една од првите задачи му беше да се запознае со македонскиот јазик. Го стори тоа како да е најлесната работа на светот. Иако ако го споредиме со сите ...
| | веќе видена | слични

Шампионот на Македонија во изминатите денови уживаше во најубавите моменти во историјата на клубот освојувајќи го и трофејот во Лигата на шампионите, кој беше четврти пехар во период од еден месец Минатите седум дена беа во знакот на ракометарите на Вардар, кои целосно ги свртеа сите спортски погледи кон себе. Победувајќи ја големата Барселона со Кире и со Борко, а потоа и моќниот ПСЖ со браќата Карабатиќ, Омејер, Хансен... вардарци докажаа дека нивното место е на врвот и дека заслужуваат да бидат рамо до рамо со најголемите. За натпреварите минатиот викенд во Келн веќе е сè кажано и тука нема што да се зборува посебно и да се потенцира. Јасно е дека Вардар имаше најдобра игра и дека демонстрираше квалитетна одбрана и убиствен напад кој донесе голем резултат за „црвено-црните“. Со она што го направија тие два дена донесоа голема радост за своите навивачи, но и за сите во Македонија. Колку беше голема радоста се виде уште вечерта после натпреварот кога голем број вардарци се појавија на плоштадот за да ...
| | веќе видена | слични

По четири сезони минати во дресот на македонскиот, регионалниот и европскиот ракометен машки првак Вардар, Алекс Душебаев заминува во Kјељце, но со најдобрите спомени. Во полскиот тим доаѓа како европски шампион. Најдобриот стрелец во Вардар дојде како млад и перспективен играч, а сега заминува како легенда. - Додека сите славиме, мене ми е најтешко. Дојдов во Вардар како млад и перспективен играч, а заминувам како легенда чие име е запишано во историјата на клубот, но и во македонската клупска историја воопшто. Заминувам со европска титула, заминувам со полно срце, кое секогаш ќе чука за Вардар, за Македонија... Ви благодарам - изјави Алекс Душебаев на последната средба со навивачите. - Во Вардар ги имав сите услови, но Вардар има нешто што другите го немаат, а тоа е срцето. Никогаш не се знае, јас сега ќе си одам, но можеби ќе се вратам еден ден. Секако дека еден ден би сакал да се вратам тука. Па, дури и како играч на Kјељце, навистина би сакал уште следната сезона да се вратам и повторно да ја доживеам ...
| | веќе видена | слични

Еуфоријата од европската шампионска титула на ракометарите на Вардар уште долго ќе ги бранува македонските срца. Успехот ја обедини целата македонска јавност, која е гладна за вакви големи спортски радости. Уште долго ќе се раскажуваат драматичните победи во последните секунди над ракометните гиганти, но, овој моментум не треба да се дозволи да трае кратко и сѐ да се заврши на тоа.Освоениот европски трофеј едноставно треба да претставува само отскочна штица кон нови европски и светски триумфи, на кои македонското знаме повторно високо ќе се виори. Токму сега е потребниот миг на македонскиот спорт да му се посвети многу поголемо внимание и со сите сили да му се помогне да скокне на уште повисоко ниво. Едноставно, последниот резултат треба да се валоризира на многу поголемо ниво, но и во повеќе спортови.- Оваа титула и успех на Вардар треба да бидат мотив плус за сите оние што го сакаат спортот и вложуваат во него, со уште поголем ентузијазам да влезат во сите други спортови во државава и да помогнат во ...
| | веќе видена | слични

Победата на РК Вардар и освојувањето на европската шампионска титула во машки ракомет, предизвика експлозија на радост вечерта на 4 јуни, како и на денот на пристигнувањето на шампионите во Скопје. Честитки на ракометарите на Вардар, на тренерите, раководството и сопствениците на клубот, и секако на комитите и на сите други навивачи на Вардар! Заслужуваат огромни честитки, бидејќи победија повеќекратно поголеми клубови, во смисла на пари, како Барселона и ПСЖ, клубови со некои од најдобрите ракометари на денешнината, како Карабатиќ. Тоа е огромен успех, само по себе и како таков треба да се честита!Радоста пак ја надминува клупската димензија, бидејќи во контекстот на Македонија, титулата европски шампион во клупски спорт е вистинска реткост, еднаш во генерација. Ние сме земјата каде што за четвртото место на нашата кошаркарска репрезентација се израдувавме како за прво место! И благодарејќи на спортот, како и на културата, благодарејќи на ракометот, кошарката, и понекој друг спорт, се извинувам ако ...
| | веќе видена | слични

По четири сезони минати во дресот на Вардар, Алекс Душебаев заминува во Келце, но со најдобрите спомени. Во полскиот тим доаѓа како европски шампион. На најдобриот стрелец на „црвено-црните“ најтешко му падна вчерашното славје, во Вардар дојде како млади и перспективен играч, а сега заминува како легенда. „Додека сите славиме, мене ми е најтешко. Дојдов во Вардар како млад и перспективен играч, а заминувам како легенда чие име е запишано во историјата на клубот, но и во македонската клупска историја воопшто. Заминувам со европска титула, заминувам со полно срце, кое секогаш ќе чука за Вардар, за Македонија... Ви БЛАГОДАРАМ", изјави Алекс Душебаев на последната средба со навивачите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Десниот бек на европскиот ракометен шампион Вардар, Алекс Душебаев, го одигра последниот натпревар во црвено – црниот дрес, а од наредната сезона ќе биде дел од тимот на Киелце. По последната титула со Вардар (националното прверенство), Шпанецот изјави дека е презадоволен од постигнатото и истовремено најави дека еден ден сака пак да се врати во Скопје. Сезоната за нас беше прекрасна, подобро од ова не може, четири титули освоивме во една година. Ова е перфектно, сега мораме да прославиме, да одмориме. Во Вардар ги имав сите услови, но Вардар има нешто што другите го немаат, а тоа е срцето. Никогаш не се знае, јас сега ќе си одам, но можеби ќе се вратам еден ден. Секако дека еден ден би сакал да се вратам тука. Па, дури и како играч на Киелце, навистина би сакал уште следната сезона да се вратам и повторно да ја доживеам атмосферата во оваа сала, изјави Душебаев. Киелце за Душебаев ќе биде втора интернационална кариера по Вардар. Претходно тој настапуваше само на „домашно" тло во Шпанија и ги бранеше боите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 418 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 89 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 198 | | | веќе видена

Уште на почетокот повторно се видоа дијаметрално спротиставените позиции на владата и опозицијата. Јоргос Кумуцакос од Нова Демократија  ги повтори барањата на ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чупиќ: Договорот беше јас да го испратам последниот шут

Од:
До кого (е-маил):
Порака: