Хитлер ги измамил Германците со таен тестамент-бил милијардер!

Хитлер ги измамил Германците со таен тестамент-бил милијардер! Адолф Хитлер префрил стотици милиони фунти на сметки во неколку швајцарски банки за кои граѓаните на Германија никогаш не дознале. На денот на своето самоубиство, Хитлер напишал таен тестамент во кој се што имал и оставил на партијата, тврдејќи дека е сиромашен, а милијардите веќе биле во сефовите на швајцарските банки. Британскиот весник „Дејли меил“ пишува дека историчарите ја следеле трагата на парите преку даночните документи и документите на банките. Се проценува дека Хитлер натрупал богатство во износ од 1,1 милијарда тогашни марки, што денеска може да се спореди со противвредност од 3,6 милијарди фунти. За време на својот живот, нацистичкиот лидер ги уверувал Германците дека заработува нешто малку пари и оти нема ниту банкарска сметка. Дел од тоа било вистина, но само заради тоа што не плаќал данок. На тој начин Хитлер успеал да затаи 1,75 милиони фунти пред да стапи во сила законот според кој тој бил ослободен од даночни давачки. ...
| | веќе видена | слични

Ангела Меркел, канцеларката на Германија денеска им оддаде почит на атентаторите на Адолф Хитлер. Настанот се случил пред 70 години. Канцеларката во вторник ќе отвори изложба во Меморијалниот центар на германскиото Движење на отпорот. Изложбата е посветена на обидот за атентат врз Хитлер. Атентатот бил предводен од грофот Шенк фон Штауфенберг на 20 јули 1944 година. - Мислам дека е убава можност на 70-годишнината да се отвори изложба. Таа покажува како луѓето знаеле да донесат одлука во тешки околности. Не се воделе од безусловна лојалност, туку сами формирале идеја за тоа што и е потребно на Германија – изјавила Меркел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Непосредно пред самоубиството, Хитлер напишал таен тестамент во кој се што имал оставил на партијата, и тврдел дека е сиромашен, додека неколку стотини милиони фунти имал на сметки во неколку швајцарски банки. Германците тоа никогаш не го дознале. Според Деили меил, историчарите ја следеле трагата на парите преку документи за порез и документацијата на банката. Се проценува дека Хитлер имал богатство од околу 1.1. милијарди тогашни марки, што одговара на денешна противвредност од 3.6 милијарди фунти. Во текот на својот живот нацистичкиот лидер ги уверувал германците дека ззаработува многу малку и дека нема сметка во банка. Во еден дел и преку неплаќањето данок Хитлер успеал да затаи 1.7 милиони фунти кратко пред да стапи на сила законот кој го ослободува од данок. Неговата книга „Мојата борба“ му донела заработка од околу еден милион тогашни марки и тоа откако со декрет одлучил дека по една копија ќе добива секоја брачна двојка во Германија, а набавките на книгата ги плаќала државата. ...
| | веќе видена | слични

КОГА ПЉАЧКА СТОИ ЗАД ИДЕОЛОГИЈАТА Како Хитлер ја опљачкал Германија за милијарда марки Адолф Хитлер стотици милиони фунти сокрил на сметки во неколку швајцарски банки за кои граѓаните на Германија никогаш не дознаа, пишуваат Новости Адолф Хитлер стотици милиони фунти сокрил на сметки во неколку швајцарски банки за кои граѓаните на Германија никогаш не дознаа, пишуваат Новости. На денот на неговото самоубиство Хитлер напишал таен тестамент во кој се што има и остава на партијата, и тврдел дека е сиромашен, додека истовремено неговите милијарди биле во Швајцарија. Како што пишува Дејли мејл, историчарите ја следеле трагата на парите преку даночните документи и документацијата на банките. Се проценува дека Хитлер украл богатство од 1,1 милијарда тогашни марки што е соодветно на противвредност од денешни 3,6 милијарди фунти. За време на својот живот нацистичкиот водач ги уверувал Германците дека заработува само малку пари и дека нема ниту банкарска сметка. Токму така успевал да не плаќа данок и да сокрие 1,75 ...
| | веќе видена | слични
8 копии

На денот на своето самоубиство Адолф Хитлер напишал таен тестамент во кој се што имал и го оставил на партијата. Но, иако тврдел дека е сиромашен, претходно ги скрил милијардите на сметки во Швајцарија. Историчарите им влегле во траг на парите преку данончни документи, и документации од банките. Процениле дека Хитлер тежел 1,1 милијарди тогашни марки, што одговара во денешна противвредност од 3,6 милијарди фунти односно околу 4,5 милијарди евра. Во текот на својот живот нацистичкиот лидер ги уверувал Германците дека заработува малку пари и дека нема ниту банкарска сметка. Но, Хитлер на почетокот успеал да затаи 1,75 милиони фунти неплатен данок, пред на сила да стапи законот со кој е ослободен од негово плаќање. Неговата книга „Mein Kampf“ која ја напишал во затвор му донела заработка од милион тогашни марки годишно, и тоа откако со декрет одлучил да по една копија од книгата добие секоја брачна двојка, а набавката ја плаќала државата. Историчарите тврдат дека германскиот диктатор во тајност напишал ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На денот на самоубиство, нацистичкиот лидер, Адолф Хитлер напишал таен тестамент во кој стои дека, се што поседува го остава на партијата. Меѓутоа, иако тврдел дека е сиромашен, тој сокрил милијарди на сметките во Швајцарија. Историчарите го следеле трагот на неговите пари преку даночни документи и документации од банки. Се проценува дека Хитлер имал 1,1 милијарда германски марки, што е еднакво на 4,5 милијарди евра. Во текот на својот живот, тој ги убедувал Германците дека заработувачката му е скромна и дека нема сметка во банка. Но, Хитлер успеал да затаи пари со неплаќање данок, од кој подоцна бил ослободен според закон. Неговата книга „Mein Kampf”, која ја напишал во затвор му обезбедила заработувачка од милиони тогашни марки годишно и тоа откако со декрет одлучил по една копија да добие секој брачен пар во Германија, а набавката на книгите ја плаќала државата. Во тестаментот кој што го напишал пред својата смрт, Хитлер барал државата да се грижи, со цел неговите роднини да имаат доволно пари и да и ...
| | веќе видена | слични

Историчарите ја следеле трагата на парите преку даночни документи и документации од банки. Тие проценуваат дека Хитлер имал богатство од 1,1 милијарди тогашни марки, што одговара на денешната противвредност од 3,6 милијарди фунти, односно околу 4,5 милијарди евра. Во текот на својот живот, нацистичкиот водач ги уверувал Германците дека заработува малку пари и дека нема ниту сметка во банка. Меѓутоа, Хитлер прво успеал да сокрие 1,75 милиони фунти неплатен данок, пред да стапи во сила законот според кој бил ослободен од неговото плаќање. Неговата книга „Мојата борба“ која ја напишал во затвор, му носела заработка од милион тогашни марки годишно, и тоа откако што со декрет одлучил, по една копија од книгата да добие секој брачен пар во Германија, а набавката на книгата ја плаќала државата. Историчарите тврдат дека германскиот диктатор во тајност напишал тестамент, на денот на својата смрт, надевајќи се дека на тој начин ќе ги измами граѓаните на Германија дека нема ништо. Во тој тестамент, на пет страници, ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на неонацистичка Германија и „третиот рајх“, Адолф Хитлер себеси се претставувал како сиромашен и скромен човек, но тоа било далеку од вистината. Историчарите им влегле во траг на парите преку даночни документи и документации од банките. Процениле дека Хитлер тежел 1,1 милијарди тогашни марки, што одговара во денешна противвредност од 3,6 милијарди фунти односно околу 4,5 милијарди евра. Во текот на својот живот нацистичкиот лидер ги уверувал Германците дека заработува малку пари и дека нема ниту банкарска сметка. Но, Хитлер на почетокот успеал да затаи 1,75 милиони фунти неплатен данок, пред на сила да стапи законот со кој е ослобден од негово плаќање. Неговата книга „Mein Kampf“ која ја напишал во затвор му донела заработка од милион тогашни марки годишно, и тоа откако со декрет одлучил да по една копија од книгата добие секоја брачна двојка, а набавката ја плаќала државата. Историчарите тврдат дека германскиот диктатор во тајност напишал тестамент, на денот на својата смрт, надевајќи се дека на ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 208 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 120 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 58 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хитлер ги измамил Германците со таен тестамент-бил милијардер!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: