Хитлер ги измамил Германците со таен тестамент-бил милијардер!

Хитлер ги измамил Германците со таен тестамент-бил милијардер! Адолф Хитлер префрил стотици милиони фунти на сметки во неколку швајцарски банки за кои граѓаните на Германија никогаш не дознале. На денот на своето самоубиство, Хитлер напишал таен тестамент во кој се што имал и оставил на партијата, тврдејќи дека е сиромашен, а милијардите веќе биле во сефовите на швајцарските банки. Британскиот весник „Дејли меил“ пишува дека историчарите ја следеле трагата на парите преку даночните документи и документите на банките. Се проценува дека Хитлер натрупал богатство во износ од 1,1 милијарда тогашни марки, што денеска може да се спореди со противвредност од 3,6 милијарди фунти. За време на својот живот, нацистичкиот лидер ги уверувал Германците дека заработува нешто малку пари и оти нема ниту банкарска сметка. Дел од тоа било вистина, но само заради тоа што не плаќал данок. На тој начин Хитлер успеал да затаи 1,75 милиони фунти пред да стапи во сила законот според кој тој бил ослободен од даночни давачки. ...
| | веќе видена | слични

Ангела Меркел, канцеларката на Германија денеска им оддаде почит на атентаторите на Адолф Хитлер. Настанот се случил пред 70 години. Канцеларката во вторник ќе отвори изложба во Меморијалниот центар на германскиото Движење на отпорот. Изложбата е посветена на обидот за атентат врз Хитлер. Атентатот бил предводен од грофот Шенк фон Штауфенберг на 20 јули 1944 година. - Мислам дека е убава можност на 70-годишнината да се отвори изложба. Таа покажува како луѓето знаеле да донесат одлука во тешки околности. Не се воделе од безусловна лојалност, туку сами формирале идеја за тоа што и е потребно на Германија – изјавила Меркел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Непосредно пред самоубиството, Хитлер напишал таен тестамент во кој се што имал оставил на партијата, и тврдел дека е сиромашен, додека неколку стотини милиони фунти имал на сметки во неколку швајцарски банки. Германците тоа никогаш не го дознале. Според Деили меил, историчарите ја следеле трагата на парите преку документи за порез и документацијата на банката. Се проценува дека Хитлер имал богатство од околу 1.1. милијарди тогашни марки, што одговара на денешна противвредност од 3.6 милијарди фунти. Во текот на својот живот нацистичкиот лидер ги уверувал германците дека ззаработува многу малку и дека нема сметка во банка. Во еден дел и преку неплаќањето данок Хитлер успеал да затаи 1.7 милиони фунти кратко пред да стапи на сила законот кој го ослободува од данок. Неговата книга „Мојата борба“ му донела заработка од околу еден милион тогашни марки и тоа откако со декрет одлучил дека по една копија ќе добива секоја брачна двојка во Германија, а набавките на книгата ги плаќала државата. ...
| | веќе видена | слични

КОГА ПЉАЧКА СТОИ ЗАД ИДЕОЛОГИЈАТА Како Хитлер ја опљачкал Германија за милијарда марки Адолф Хитлер стотици милиони фунти сокрил на сметки во неколку швајцарски банки за кои граѓаните на Германија никогаш не дознаа, пишуваат Новости Адолф Хитлер стотици милиони фунти сокрил на сметки во неколку швајцарски банки за кои граѓаните на Германија никогаш не дознаа, пишуваат Новости. На денот на неговото самоубиство Хитлер напишал таен тестамент во кој се што има и остава на партијата, и тврдел дека е сиромашен, додека истовремено неговите милијарди биле во Швајцарија. Како што пишува Дејли мејл, историчарите ја следеле трагата на парите преку даночните документи и документацијата на банките. Се проценува дека Хитлер украл богатство од 1,1 милијарда тогашни марки што е соодветно на противвредност од денешни 3,6 милијарди фунти. За време на својот живот нацистичкиот водач ги уверувал Германците дека заработува само малку пари и дека нема ниту банкарска сметка. Токму така успевал да не плаќа данок и да сокрие 1,75 ...
| | веќе видена | слични
7 копии

На денот на своето самоубиство Адолф Хитлер напишал таен тестамент во кој се што имал и го оставил на партијата. Но, иако тврдел дека е сиромашен, претходно ги скрил милијардите на сметки во Швајцарија. Историчарите им влегле во траг на парите преку данончни документи, и документации од банките. Процениле дека Хитлер тежел 1,1 милијарди тогашни марки, што одговара во денешна противвредност од 3,6 милијарди фунти односно околу 4,5 милијарди евра. Во текот на својот живот нацистичкиот лидер ги уверувал Германците дека заработува малку пари и дека нема ниту банкарска сметка. Но, Хитлер на почетокот успеал да затаи 1,75 милиони фунти неплатен данок, пред на сила да стапи законот со кој е ослободен од негово плаќање. Неговата книга „Mein Kampf“ која ја напишал во затвор му донела заработка од милион тогашни марки годишно, и тоа откако со декрет одлучил да по една копија од книгата добие секоја брачна двојка, а набавката ја плаќала државата. Историчарите тврдат дека германскиот диктатор во тајност напишал ...
| | веќе видена | слични

Историчарите ја следеле трагата на парите преку даночни документи и документации од банки. Тие проценуваат дека Хитлер имал богатство од 1,1 милијарди тогашни марки, што одговара на денешната противвредност од 3,6 милијарди фунти, односно околу 4,5 милијарди евра. Во текот на својот живот, нацистичкиот водач ги уверувал Германците дека заработува малку пари и дека нема ниту сметка во банка. Меѓутоа, Хитлер прво успеал да сокрие 1,75 милиони фунти неплатен данок, пред да стапи во сила законот според кој бил ослободен од неговото плаќање. Неговата книга „Мојата борба“ која ја напишал во затвор, му носела заработка од милион тогашни марки годишно, и тоа откако што со декрет одлучил, по една копија од книгата да добие секој брачен пар во Германија, а набавката на книгата ја плаќала државата. Историчарите тврдат дека германскиот диктатор во тајност напишал тестамент, на денот на својата смрт, надевајќи се дека на тој начин ќе ги измами граѓаните на Германија дека нема ништо. Во тој тестамент, на пет страници, ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на неонацистичка Германија и „третиот рајх“, Адолф Хитлер себеси се претставувал како сиромашен и скромен човек, но тоа било далеку од вистината. Историчарите им влегле во траг на парите преку даночни документи и документации од банките. Процениле дека Хитлер тежел 1,1 милијарди тогашни марки, што одговара во денешна противвредност од 3,6 милијарди фунти односно околу 4,5 милијарди евра. Во текот на својот живот нацистичкиот лидер ги уверувал Германците дека заработува малку пари и дека нема ниту банкарска сметка. Но, Хитлер на почетокот успеал да затаи 1,75 милиони фунти неплатен данок, пред на сила да стапи законот со кој е ослобден од негово плаќање. Неговата книга „Mein Kampf“ која ја напишал во затвор му донела заработка од милион тогашни марки годишно, и тоа откако со декрет одлучил да по една копија од книгата добие секоја брачна двојка, а набавката ја плаќала државата. Историчарите тврдат дека германскиот диктатор во тајност напишал тестамент, на денот на својата смрт, надевајќи се дека на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нов студен и влажен бран ќе има во петок кога ќе има пообилни врнежи, особено во јужните делови. Заради заладувањето врнежи од снег ќе има и во некои пониски ...
сите 199 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша горда е на својот сопруг Душко Тошиќ, односно на договорот кој ќе го потпише со кинескиот клуб Гуаџоу, за кој игра и сега, иако тоа подразбира ...
сите 160 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 224 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува ...
сите 66 | | | веќе видена

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хитлер ги измамил Германците со таен тестамент-бил милијардер!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: