Србија нема да ги прифати бегалците кои ќе бидат вратени од Унгарија!


9 копии

Мигрантите ако не успеат да ја преминат унгарската граница и останат на ничија земја ќе може да се вратат во Србија во прифатните центри, додека пак оние кој ќе преминат во Унгарија, а бидат вратени во Србија, нема да бидат прифатени, изјави вечерва српскиот министер за труд, вработување, боречки и социјални прашања Александар Вулин. Вулин објасни дека оние бегалци кои ќе преминат во Унгарија и бидат евидентирани во таа замја, а потоа на сила вратени во Србија, нема да бидат прифатени. „Ние никого на сила нема да го задржуваме на нашата територија и со самото тоа нема да дозволиме на ниту една земја на сила и без соодветни законски процедури и реадмисија било кого да врати на нашата територија“, изјави Вулин. Запрашан што ќе биде со тие мигранти, Вулин вели дека тоа повеќе нема да биде одговорност на Србија. „Тоа повеќе не е наша одговорност, тие се на територија на Унгарија и очекуваме од унгарската држава кон нив да се однесува како што доликува“, вели Вулин. И државниот секретар во Министерството за труд, ...
| | веќе видена | слични

- Во рацете носев крваво дете. Девојче од Сирија коe што врескаше и не разбираше што ѝ се случува. Тоа дете е на слични години како и моите деца, па токму затоа во тој момент не можев да престанам да мислам на нив, вели српскиот министер за труд и социјална политика. Српската јавност ја потресоа сцените од Хоргош кога полициските сили на Унгарија со пендреци, пластични куршуми и солзавец ги нападнаа мигрантите дури и на територијата на Србија, а во тој момент тука бил и српскиот министер за труд и социјална политика, Александар Вулин, кој што за српски "Ало!" вели дека во тој момент спасувал крваво дете. - Во рацете носев крваво дете. Девојче од Сирија кое што врескаше и кое што не разбираше што ѝ се случува. Токму во тој момент се присетив на моите деца, вели Вулин, при што додава: - Сите вие видовте како изгледаше сето тоа. Солзавец, пендреци и водени топови. Најболниот впечаток кој што го носам се крвавите деца. Министерот за труд и социјална политика претходно за српски "Новости" изјави: - Без разлика ...
| | веќе видена | слични

По недели предупредувања унгарските власти му застанаа на т.н. бегалски автопат кон Западна Европа. На патот меѓу српското погранично село Хоргош и унгарското Роске каде е лоциран граничниот премин, е сместена подвижни ограда. 4 метри огради и кордон од унгарски гранични полицајци го блокираат патот на стотиците бегалци на прагот на Европската унија. Местото е официјален граничен премин и според уверувањата на унгарските власти по регистрација мигрантите мора да поминат. Така во таа ничија земја меѓу Србија и Унгарија во моментов има неколку стотини бегалци и мигранти. Во тампон зона сеуште нема обезбедено храна, вода или хуманитарна помош. Според новото унгарско законодавство бегалците ќе можат да преминуваат во територијата на Шенген само на официјален контролен пункт и под два услови: да се регистрирани како баратели на азил во Белград и да оставаат отпечатоци во Унгарија.Тешко е да се замисли човек дека во XXI век во Европа ќе го гледаш тоа – бодликава жица, огради, деца, бебиња дури, без какво и да ...
| | веќе видена | слични

“Доколку сакаат да ги вратат, ќе мораат да ги испратат назад во Грција. Тоа е прва земја на влезот на Европската Унија. Нема да ги примиме и по цена Србија да поставиј војска на границата” – Иванишевиќ на семинарот за човекови права за мигранти, бегалци и баратели на азил во Суботица. Тој навел дека Србија има договор за реадмисија кој јасно дефинира по меѓународното право, дека реадмисијата се извршува на основа на утврдување на земјата на потекло и државјанство. “Србија нема да донесе ниту една одлука со која ќе се пореметат односите ниту со една држава, но ќе знае да се грижи за своите граѓани и сопствените интереси, а што тоа значи ќе видиме во следните неколку дена” – рекол државниот секретар. Додал дека Србија чека ЕУ да востанови правила кои ќе важат за бегалците, а кои за мигрантите и согласно тоа ќе донесува одлуки. Според неговите зборови, вистинските бегалци во Србија се во најголема мера испочитувани, особено кога тоа ќе се спореди со некои други земји. “Што се однесува на изјавите на поедицни, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Лондон, 15 септември 2015 (МИА) - Официјален Белград денеска остро ја предупреди Владата во Будимпешта да не ги враќа назад од Унгарија во Србија, бегалците кои веќе се наоѓаат на унгарска територија. Предупредувањето доаѓа откако по стапувањето во сила на новите законски мерки за имигранти, унгарските власти ја прогласија Србија како „безбедна земја“, па најавија дека во неа ќе ги враќаат сите бегалци и мигранти со нерегулиран статус. Во интервју за лондонски „Дејли Телеграф“, српскиот министер за труд и социјална политика Александар Вулин вели дека нема да има враќање на бегалците. - Србија не е концентрационен логор на Унгарија, изјави Вулин. Според српскиот министер, не може никој да се враќа назад без согласност и без јасно изразена волја на луѓето кои бегаат од воените жаришта. - Тие не се криминалци, не направиле никакво криминално дело, па затоа не може да бидат протерувани (и враќани во Србија), ако не сакаат, а колку што знам тие не сакаат да живеат во Србија, туку бараат начин да стигнат до ...
| | веќе видена | слични

Со војска, полиција, ограда и затварање на воздушниот простор долж границата со Србија, во Унгарија од полноќ стапи во сила законот со кој се предвидува контрола на границата и закана од затворска казна од три до пет години за илегално минување. Прогласена е и кризна состојба долж границата која е физички блокирана. 60 бегалци се приведени откако ја исекле оградата. На српската страна веќе има илјада луѓе но бројката расте од час во час. Дел од нив почнаа штрајк со глад. Направен е импровизиран камп крај преминот Хоргош, кој со Келебија ќе бидат единствените премини за влез во Унгарија. Но, и тие периодично се затвараат. Емигрантите мораат да се регистрираат, но проблем се оние што не сакаат тоа да го направат. Официјален Белград почна да испраќа сигнали на револт од состојбата. „Унгарската влада без најава го затвори Хоргош. Мигрантите доаѓаат од сите страни и ги има над 1.000 и состојбата лесно може да излезе од контрола“, изјави Александар Вулин-Министер за и труд и социјална политика. Доплнителен проблем ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Србија ќе ги прима назад луѓето на кои се однесува реадмисијата, но тоа да не се однесува на најголемиот дел бегалци кои илегално преминале од Србија во Унгарија. Ова вечерва го изјави државниот секретар во Министерството за труд, вработување, боречки и социјални прашања Ненад Иванишевиќ. „Ние никого нема да примиме. Се знае што е реадмисија. И според реадмисија ќе ги примаме луѓето кои ги опфаќа. Сите што преминаа во Унгарија, нема да ги примаме назад, по цена ако треба Србија и војската да ја испрати на граница. Нема да го прифатиме тој број на луѓе кои се враќаат од Унгарија. Тоа од денеска е наш став, и би било добро сите да го знаат“, рече Иванишевиќ. Тој прецизираше дека спогодбата за реадмисија јасно прецизира како се спроведува по меѓународното право. -Се врши со утврдување на потеклото на земјата од каде пристигнале и пред се земјата чии државјанства имаат. Значи, доколку сакаат да ги вратат бегалците, ќе мора да ги вратат во Грција. Тоа е првата земја на влез во Европската Унија, рече тој. Прашан ...
| | веќе видена | слични

Унгарија ја спушти рампата, војската патролира на граница, полицата ги ги апси сите илегалци. Будимпешта прогласи кризна состојба во две општини на југот на земјата. Ригорозните закони кои стапија на сила на полноќ во Унгарија се применуваат во целост. Уапсени се околу 60 луѓе кои во текот на ноќта ја пробија заштитната ограда. -Од 12 часот денеска по затворањето на границата (со Србија) на три места, групи од три до 16 луѓе сите се уапсени поради илегално преминување на границата преку оградата. Тие во моментов се во притвор, рече Колонел Лазло Балаш, шеф на гранична полиција . Меѓупросторот на границата меѓу Србија и Унгарија станува претесен. Околу сто бегалци штрајкуваат со глад и жед на „ничија земја“, со транспаренти - „Без храна, без вода“. Граничниот премин Хоргош 1 е затворен, па на тој премин има огромна гужва. Тука се поставени и мобилни „контејнери-судници“ за барателите на азил. Според новиот закон за границата за илегални преминувања е предвидена затвор од три години. Српскиот министер Вулин, ...
| | веќе видена | слични

Српскиот министер за труд и социјална политика, Александар Вулин, кој е одговорен за миграциската криза, денеска изјави дека Србија разговара со унгарската Влада за трупањето мигранти на нивната граница и посочи дека Будимпешта ќе „треба да ја отвори границата“, пренесоа британските медиуми.-Ние зборуваме со Унгарците, рече Вулин за Ројтерс на границата, каде толпата мигранти постојано се зголемува, откако Унгарија во текот на ноќта ја затвори својата јужна граница.„Тие ќе треба да ја отворат границата“, рече српскиот министер.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија нема да ги прифати бегалците кои ќе бидат вратени од Унгарија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: