Населението во светот старее, деменцијата станува глобален здравствен но и социјален проблем


Светската популација старее, животниот век на населението на планетата се продолжува, па оттаму важноста од грижа за менталното здравје на луѓето, во ...
| | веќе видена | слични

Свеста за деменцијата во Македонија се зголемува во последните години, а светската јавност се занимава со неа 10-15 години, иако во медицинските кругови се ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Мозокот почнува да старее кога се помалку и помалку се користи Ако секој ден одвоите извесно време за решавање на крстозбор, ќе има големо влијание на вашето ...
| | веќе видена | слични

Милиони возрасни луѓе имаат облик на деменција кој воопшто не се дијагностицира точно, туку погрешно се заведува под името Алцхајмерова болест, пренесува ...
| | веќе видена | слични

Населението во светот старее, а животниот век се зголемува, оттаму од исклучително значење е да се подобри грижата за менталното здравје, пред се во справување ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 331 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ денеска се сретна со амбасадорот на Франција во Република ...
сите 157 | | | веќе видена

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на ...
сите 216 | | | веќе видена

Атиџе Муратова, главната хероина од македонскиот документарен филм „Медена земја“ ќе биде работно ангажирана во општината Лозово и нејзината куќа ќе добие нов ...
сите 162 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 81 | | | веќе видена

Дополнителната заменик министерка  Славјанка Петровска не се откажува од намерата да поднесе кривична пријава против министерот Наќе Чулев, за телеграмата со ...
сите 209 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Населението во светот старее, деменцијата станува глобален здравствен но и социјален проблем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: