Хрватска од туризам заработила 6,6 милијарди евра

За трите летни месеци се остварени 200 милиони евра повеќе приходи од претходната година. Вкупната заработка од туризмот во 2013-та година би можела да биде поголема од седум милијарди евра, додека рекордната туристичка година и понатаму е 2008-ма година.
| | веќе видена | слични

Дел од парите одлеани од Унијата завршиле на сметките и на македонските домаќинства кои имаат свои членови вработени во странство, а годинава заклучно со септември дознаките од странство во Македонија надминале 1,1 милијарда евра Од 27-те земји на Европската унија (без Хрватска) лани се одлеале 38,8 милијарди евра, пари што ги заработиле странските работници и им ги испратиле во татковината на своите најблиски. Ова го покажува најновиот извештај за паричните трансфери на мигрантите, објавен од Европската статистичка канцеларија ЕВРОСТАТ. Во извештајот се наведува дека и во 2012 година дознаките од земјите на ЕУ останале на истото стабилно ниво, кое се одржува веќе четири години. Три четвртини од тие пари, или 28,4 милијарди евра, лани се испратени во земји надвор од Унијата, а една четвртина во земји кои се нејзини членки. Најголем одлив на пари ЕВРОСТАТ регистрира од Франција, вкупно 8,8 милијарди евра, од кои близу 70% завршиле на сметки во земји надвор од ЕУ. Втора е Италија, од која се трансферирани 6,8 ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во првите три квартали од минатата година Хрватска од туризмот заработи 6,6 милијарди евра, а за цела 2013 година се очекува проценува од нешто над седум милијарди евра, соопшти Хрватската народна банка. Според податоците на Банката, приходот од туризмот во Хрватска од јануари до септември 2013 бил за околу 200 милиони евра поголем во оснос на истиот период во 2012 година.Хрватскиот туризам рекоден приход од 7,5 милиајрди евра оствари во 2008 година.
| | веќе видена | слични

Хрватска од јануари до септември минатата година од туризам остварила приход од 6,6 милијарди евра, соопштила Хрватската народна банка. За трите летни месеци се остварени 200 милиони евра повеќе приходи од претходната година.Вкупната заработка од туризмот во 2013-та година би можела да биде поголема од седум милијарди евра, додека рекордната туристичка година и понатаму е 2008-ма година.
| | веќе видена | слични

Хрватска во периодот од јануари до септември минатата година од туризмот заработила 6,6 милијарди евра, соопшти Хрватската народна банка. Според официјалната статистика, во трите летни месеци приходот беше 200 милиони евра поголем во однос на минатата година бил за 200 милиони евра поголем во однос на минатата година. Проценката е дека вкупната заработувачка во 2013 година ќе биде нешто над седум милијарди евра. Рекордната заработувачка од туризмот Хрватка оствари во 2008 година, кога приходот од оваа дејност изнесуваше нешто помалку од 7,5 милијарди евра.
| | веќе видена | слични

Според официјалната статистика, во трите летни месеци приходот беше 200 милиони евра поголем во однос на минатата година бил за 200 милиони евра поголем во однос на минатата година. Проценката е дека вкупната заработувачка во 2013 година ќе биде нешто над седум милијарди евра. Рекордната заработувачка од туризмот Хрватка оствари во 2008 година, кога приходот од оваа дејност изнесуваше нешто помалку од 7,5 милијарди евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Дури и ако Ставрос Теодоракис, основач и лидер на партијата То Потами(Река), се воздржи од гласање за Преспанскиот договор, како што објави синоќа, грчката ...
сите 471 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 723 | | | веќе видена

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од ...
сите 361 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена

По тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека изјавата на генералниот секретар Игор Јанушев за можноста партијата да ги бојкотира ...
сите 213 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска од туризам заработила 6,6 милијарди евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: