Стојаковиќ заминува во „спортска пензија“


Како што пренесува ESPN, српскиот кошаркар Предраг Стојаковиќ по 13 сезони минати во НБА лигата решил да ја заврши својата кариера. Популарниот Пеџа, кој минатата сезона стана НБА шампион со Далас Маверикс изјавил: “Кога ќе почнеш да се натпреваруваш против сопственото тело повеќе отколку кога се подготвуваш за самиот натпревар, тоа ќе те разбуди“. 34 годишниот Стојаковиќ со 1760 погодени тројки се наоѓа на 4. место на сите времиња зад Реј Ален, Реџи Милер и Џејсон Кид. Кариерата ја започна во Црвена Ѕвезда, а потоа замина во грчки ПАОК. По четири минати години во Солун, замина во НБА во екипата на Сакраменто Кингс. Три пати настапуваше на ол стар натпреварите. Настапуваше и за екипите на Индијана, Њу Орлеанс, Торонто и Далас. Освен Пеџа, вчера и Антонио Мекдајс објави дека става крај на активното играње кошарка, но за разлика од Србинот, тој не успеа да добие шампионски прстен.
| | веќе видена | слични

Еден од најпрецизните кошаркари во историјата на НБА, Предраг Стојаковиќ (34), одлучи да стави крај на кариерата, по 13 сезони поминати во најсилната светска лига, поради проблемите со повредата на ‘рбетот - Кога ќе почнете да се борите со сопственото тело, наместо да се подготвувате за мечевите, значи дека е време да престанете со игра - кажа Стојаковиќ. Српскиот стрелец замина во пензија како четврти според бројот на погодени удари за три поени, вкупно 1.760 тројки, во НБА-лигата, во која бележеше просечно 17 поени по натпревар. Тој трипати учествуваше на олстар-натпреварите на најдобрите кошаркари, а победи двапати во натпреварот во шутирање тројки во најсилната светска лига. Богатата кариера ја почна во белградска Црвена звезда, продолжи во ПАОК, а во НБА го носеше дресот на Сакраменто кингс, Индијана пејсерс, Њу Орлеанс хорнетс, Торонто репторс и на Далас маверикс, со кои дојде до шампионскиот прстен во неговата последна сезона. Како член на репрезентацијата на СР Југославија го освои Европското ...
| | веќе видена | слични

Искусниот српски кошаркар и поранешен репрезентативец на СР Југославија, Предраг Стојаковиќ сосема неочекувано објави дека ја завршува својата професионална кариера. Причина за тоа, според неговите зборови објавени на ЕСПН, се хроничните повреди во последните неколку сезони и неможноста да го достигне нивото на игра од пред една деценија. "Кога ќе почнете повеќе да размислувате за своето тело отколку за подготовките за натпреварот, значи дека би требало да се разбудите. Секогаш ја сакав кошарката и секогаш имав голем респект кон неа како спорт, затоа сега знам дека сега е вистинското време да се повлечам. Одамна си ветив самиот себе дека ќе го направам тоа ако срцето и телото не ми се целосно посветени", рече Стојаковиќ кој е освојувач на златен медал од едно Европско (2001) и едно Светско првенство (2002) при што не Евробаскетот во Турција беше прогласен за најкорисен играч. Ќе остане забележано дека 34-годишниот Стојаковиќ се повлекува како актуелен првак во НБА лигата откако во претходната сезона ја освои ...
| | веќе видена | слични

Предраг Стојаковиќ ја прекинува професионалната кошаркарска кариера. Српски бек се откажува поради хронична повреда на грбот. Пеџа одигра 13 сезони во НБА, оставајќи зад себе три учества на Ол Стар натпреварите и 4-то место на вечната листа на стрелците за три поени со реализрани 1760 обиди. Минатата сезона Стојаковиќ ја освои шампионската титула со тимот на Далас Маверикс.
| | веќе видена | слични

Предраг Стојаковиќ (34) реши да ја заврши кошаркарската НБА-кариера. Србинот, кој ќе остане запаметен како еден од најдобрите шутери во историјата на лигата, летоска ја освои својата прва шампионска титула, но неговиот придонес во успехот на Далас маверикс беше мал бидејќи го мачеа проблеми со вратот и со грбот. Стојаковиќ во најсилната кошаркарска лига на светот мина 13 сезони. - Kога ќе почнете да размислувате повеќе за своето тело отколку за мечот, тоа е доволен знак дека е време за повлекување. Имав среќа што физичките предиспозиции ми дозволија професионално да играм кошарка. Секогаш сум го сакал овој спорт, имам голема почит и знам дека е време да се пензионирам. Одамна си ветив самиот на себе дека ако дојде момент кога нема да можам 100-отстотно и со целото срце да ~ се посветам на кошарката, веднаш ќе прекинам со активно играње. Дојдов до таа точка и знам дека сега е вистинското време – изјави популарниот Пеѓа, кој кариерата ја почна во Црвена звезда, па играше за ПАОK каде што во 1998 беше МВП на ...
| | веќе видена | слични

Искусниот српски кошаркар и ексрепрезентативец на Југославија, Предраг Стојаковиќ соопшти дека ја завршува кариерата поради хроничните повреди во последните неколку години поради кои не играше на потребното ниво. - Кога ќе почнете да размислувате повеќе за своето тело отколку за мечот, тоа е знак дека треба да се разбудите - изјави Стојаковиќ за ЕСПН. Тој освои два златни медала со Југославија на ЕП 2001 и на СП 2002. Интернационалната кариера ја почна во ПАОК, а дебитираше во НБА во 1998 година во дресот на Сакраменто. По осум години поминати во Калифорнија, тој на кратко замина во Индијана пред да потпише со Њу Орлеанс каде играше од 2006 до 2010 година. Последната сезона ја мина во Далас. Стојаковиќ трипати беше "ол-стар" и двапати победи на натпреварот во шутирање тројки. Со вкупно 1.760 реализирани тројки, тој се наоѓа на четвртото место на вечната листа во НБА.
| | веќе видена | слични

Српскиот репрезентативец, Предраг Стојаковиќ реши во 33-тата година да стави крај на богатата кариера. Стојаковиќ во последниве 13 години настапуваше во НБА лигата, а најголемиот дел го мина во дресот на Сакраменто. Српскиот кошаркар во минатата сезона конечно успеа да стигне до шампионскиот прстен во НБА лигата откако во најквалитетното натпреварување на светот триумфираше како дел од тимот на Далас. Стојаковиќ кариерата ја завршува како трет најдобар шутер за три поени во историјата на БВА веднаш зад легендите Реј Ален и Џејсон Кид. Во НБА лигата Стојаковиќ настапуваше за Сакраменто, Далас, Индијана, Торонто и Њу Орлеанс, а во Европа беше дел од Црвена Звезда и ПАОК. Беше драфтуван во 1996 година, а во НБА дебитираше 1998-та. Со репрезентацијата на Србија, Стојаковиќ освои златни медали на Светскиот шампионат во Индијанаполис и на Евробаскетот во Турција, како и бронза на континенталниот шампионат во Франција.
| | веќе видена | слични

Српскиот НБА кошаркар Предраг Стојаковиќ одлучи да стави крај на својата успешна кариера, објави „ЕСПН“. Повредите кои подолго време го мачеа Стојаковиќ се главната причина поради која тој реши да се повлече од активното играње под кошевите. „ Кога ќе почнете да се борите со своето тело подолго отколку што е потребно за загревање пред натпревар, тогаш дошло време да кажете „доста“ , вели извонредниот српски кошаркар Предраг Стојаковиќ. Кошаркарот кој влезе во својата 34-та година од животот, минатата сезона го освои шампионскиот прстен во НБА со екипата на Далас маверикс и на најдобар можен начин ја заокружи својата фантастична кариера. „ Среќен сум што имав дарба да се бавам со кошарката. Тоа е спортот што ќе го сакам целиот свој живот, но знам дека сега е вистинското време за да се повлечам. Уште пред неколку години се зареков дека ќе се повлечам кога мојата душа и срце нема да бидат доволно посветени на секој нареден натпревар. Дојдов до таа точка во кариерата и знам дека треба да го направам овој ...
| | веќе видена | слични

Српскиот кошаркар Предраг Стојаковиќ одлучил да ја заврши кариерата. Стојаковиќ во НБА лигата поминал 13 сезони, а минатата година со Далас стана шампион, пренесува ЕСПН. Стојаковиќ ќе биде запаметен како еден од најдобрите стрелци во НБА историјата. Во текот на 13 сезони во најсилната лига во светот, играше за Сакраменто, Њу Орлеанс, Индијана, Торонто и Далас. Во неговата НБА кариера постигнал 17 поени по натпревар, имал 40 % успешност во шутирање за тројки, и се наоѓа на 4 место во историјата на НБА лигата со дадени 1760 тројки.
| | веќе видена | слични

Српскиот кошаркарски ас Предраг Стојаковиќ одлучи да стави крај на богатата и успешна кариера. Популарниот Пеџа (34) како причина за своето пензионирање ги наведува здравствените проблеми со грбот и вратот. - Кога ќе почнете да се борите со сопственото тело подолго отколку што е потребно времето за да се подготвите за натпревар, тоа значи дека е дојдено вистинското време за ставање крај. Кошарката е спортот што ќе го сакам целиот свој живот, но знам дека сега е вистинското време за да се повлечам. Уште пред неколку години си реков дека ќе се пензионирам тогаш кога мојата душа и срце нема да бидат доволно посветени на секој нареден натпревар. Дојдов до таа точка во кариерата и знам дека е потребни да го направам овој потег – изјави Предраг Стојаковиќ. НБА ѕвездата 13. сезони помина во најелитното кошаркарско друштво во светот, носејќи ги дресовите на Далас, Сакраменто, Индијана, Њу Орлеанс и Торонто, а минатата сезона со Маверикс се закити со шампионската титула. Пред да замине во НБА Стојаковиќ настапуваше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Манекенката позната по последната врска со српскиот репрезентативец Адем Љаиќ, Софија Милошевиќ, која според пишувањата на медиумите, му била љубовница на ...
сите 181 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стојаковиќ заминува во „спортска пензија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: