СЕ СТЕПАЛЕ ЗА НИВА: Гостиварец го избол брата си со нож

Двајца браќа од Чегране се степале за нива за која воделе судска постапка. Во еден момент постариот брат извадил нож и го пробол помладиот во стомакот Расправијата помеѓу двајца браќа од гостиварското село Чегране за малку ќе завршела трагично откако едниот извадил нож и го пробол брата си во стомакот. Според СВР-Тетово, вчера попладне околу 18:30 часот во гостиварската болница бил донесен В.А.
| | веќе видена | слични

Полициски службеници што не биле на должност вчера попладне забележале тепачка меѓу две лица на регионалниот пат Тетово-Јажинце, во населба Дреновец.Едното лице имало пиштол и со него го удирало другото во пределот на главата. Полициските службеници, кои биле во цивилна облека, интервенирале и ги разделиле двете лица. Го одзеле пиштолот и ја известиле дежурната служба за да ги преземе и лицата и пиштолот.Дежурните полицајци утврдиле дека станува збор за 70-годишниот И.Л. од село Порој, од кој бил одземен пиштолот марка „ГАП“ и еден нож и 66-годишниот А.И. од Тетово, кој поради повредите со возило од брза помош бил префрлен во Клиничка болница во Тетово.Двајцата биле приведени и по разговорот се пуштени. МВР презема мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Музичарот Итан Фармер се избодел со нож поради лоша реакција на колачиња кои ги изел, а во кои имало марихуана. Тој во еден момент станал толку насилен што зграбил нож и неколку пати се избодел по целото телот. По овој инцидент музичарот е итно превезен во болница, а кога го пуштиле се огласил на Инстаграм. -„Ве сакам сите и ви благодарам на млитвите и поддршката. Заздравувам!“ - напишал Итан.
| | веќе видена | слични

Битолчанецот Н.Д. е осуден на една година и седум месеци затвор и задолжително лекување во психијатриска болница оти со нож ги нападнал родителите, како и полицајците што дошле да интервенираат. Пресудата му е изречена во Основен суд Битола, каде што бил прогласен за виновен за кривичното дело напад на службено лице во вршење работи од безбедноста. Освен затворската казна, судот му изрекол мерка задолжително лекување на зависници од алкохоли дрога во психијатриската болница во Демир Хисар. Според обвинението, инцидентот се случил лани, на 13 декември, околу 21 часот, во стан на улицата Васко Kарангелески во Битола. Тогаш Н.Д. мртов пијан почнал да се расправа со својот брат, а потоа и со родителите. Тој во еден момент од расправијата го зел кујнскиот нож и почнал да им се заканува на сите дека ќе ги убие. Исплашени од сериозната закана, неговиот татко повикал полиција. За кусо време во станот пристигнале двајцата полициски службеници, кои биле пречекани од таткото на Н.Д. и неговиот брат. Тие ги упатиле ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Поради нива и нерасчистени имотни односи соселани од с.Чегране се степале, а едно лице се здобило со убодна рана од нож. Loading... Настанот се случил вчера, околу 18.00 часот, во с.Чегране, Гостиварско. Лицето И.А. (63) од с.Чегране работел на нива, а со возило дошол неговиот брат В.А. (57) од с.Чегране и Ш.А. (55) нивен роднина и сосед, по што настанала расправија околу нивата, за која се водела судска постапка, по што физички се пресметале. Во еден момент И.А. со нож му нанел убодна рана на В.А. во пределот на десната страна на стомакот. В.А. бил префрлен во Медицински центар Гостивар, а по барање на семејството истиот бил префрлен во Клиничка болница „Систина“- Скопје. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Расправија за нива, поради која двајца браќа од Чегране се тужат пред суд, завршила со тепачка, во која постариот брат му зарил нож во стомакот на помладиот, завчера во селото, информираа во МВР. Kако што информираа од СВР Тетово, крвавиот инцидент се случил десетина минути пред 18.30 часот, кога во гостиварската болница бил донесен В.А. (57) со убодна рана во десната страна од стомакот. Осомничен дека раната му ја нанесол е неговиот брат И.А.(63), кој е приведен. Пред да се случи инцидентот на нивата, за која браќата повеле и судски спор, избила расправија, која набргу прераснала во жестока физичка пресметка. - Раправијата почнала кога помладиот од браќата со својот автомобил стигнал на нивата каде што го забележал постариот брат, кој работел на оградата. Двајцата кусо се расправале, по што почнале да се тепаат, а И.А., кој во еден момент бил паднат на земјата, извадил нож и го пробол брата си во стомакот - изјави портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски. Роднина, кој бил во близина го пренел В.А. во ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство – Гостивар го расветлува настанот во селото Чегране во кој еден брат е повреден, а другиот заврши во притвор. „Вчера, во попладневните часови во поле во атарот на селото Чегране се случил кривично правен настан во кој едно лице се здобило со тешки телесни повреди. Имено, при меѓусебна расправија помеѓу двајца браќа, оштетениот го турнал осомничениот на земја и почнал да го удира во пределот на главата. Во еден момент осомничениот извадил џепно ноже и го пробол оштетениот во пределот на стомакот нанесувајќи му тешка телесна повреда“, наведува ОЈО. Надлежниот јавен обвинител ги презема неопходните мерки и активности за расветлување на настанот. Издадени се наредби за вештачење на ножот, на крв и урина од двете лица, како и на нивната облека. Во исто време издадена е и наредба за фотографирање и скицирање на местото на настанот. По предлог на обвинителот на осомничениот му е одредена мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа. Поради сериозноста на повредите оштетениот е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Расправијата помеѓу двајца браќа од гостиварското село Чегране за малку ќе завршела трагачно, откако едниот извадил нож и го пробил брата си во стомакот. Според СВР Тетово, вчера попладне околу 18 часот и 30 минути, во гостиварската болница бил донесен В.А. (57) од Чегране со убодна рана во десната страна од стомакот. Осомничен дека раната со нож му ја нанесол е неговиот 63-годишен брат И.А., со кого половина час пред тоа, најпрво вербално се расправале, а потоа и физички се пресметувале на нива во близина, за која воделе судска постапка. - Раправијата започнала откако помладиот од браќата со своето возило стигнал на нивата, каде го забележал постариот брат кој работел на оградата. Кусо се расправале, се степале, а И.А. кој во еден момент бил паднат долу на земјата, извадил нож и го прободел во стомакот, вели портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски. Роднина, кој бил во близина го пренел В.А. во гостиварската болница и по укажаната лекарска помош, а по барање на најблиските, префрлен на една приватна ...
| | веќе видена | слични

Вчера околу 18 часот во гостиварското село Чегране, додека И.А. (63) од с.Чегране работел во нива, со возило дошол неговиот брат В.А. (57) од с.Чегране и Ш.А. (55) нивен роднина и сосед, по што настанала расправија за нивата.Расправијата започнала за нивата, за која се водела судска постапка, по што физички се пресметале. Во еден момент И.А. со нож му нанел убодна рана на В.А. во пределот на десната страна на стомакот.Повредениот В.А. бил префрлен во Медицински центар Гостивар, а по барање на семејството истиот бил префрлен во Клиника „Систина“-Скопје.Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЕ СТЕПАЛЕ ЗА НИВА: Гостиварец го избол брата си со нож

Од:
До кого (е-маил):
Порака: